Marknadsnyheter
Cleantech Invest blir Loudspring
ti, nov 07, 2017 07:35 CET
Cleantech Invest har tidigare annonserat att en strategiuppdatering kommer att publiceras senare i november. Vi har idag skickat ut inbjudan till extra bolagsstämma som den 29 November kommer att besluta om namnändring. Eftersom den del av strategin som är relaterad till namnet beöver aktieägarnas godkännande och blir offentlig när inbjudan går ut, annonserar vi härmed formellt den delen av vår strategiuppdatering separat.
Cleantech Invest byter varumärke till Loudspring. Namnet ”Loudspring” tar inspiration från Rachel Carsons berömda bok The Silent Spring. I boken fokuserade Carson på användningen av miljöskadliga bekämpningsmedel såsom DDT som dödade fåglar, därav titeln tyst vår, vilket är vad jorden stod inför om utvecklingen skulle ha fortsatt. En relaterad vision är en högljudd vår där natur och biologisk mångfald trivs och frodas. Namnet passar vår vision att maximera vår positiva miljöpåverkan och påminner oss om att använda våra egna röster och handlingar för att bäst uppnå den visionen såväl som att jubla över livet på jorden. Det ger oss tillåtelse att ropa högt.
För att få en större inverkan framöver har vi beslutat att ändra vårt företagsnamn för att befria oss från några av de associationer som är relaterade till ”cleantech” liksom några av de begränsningar som är relaterade till ett typisk investmentbolag.
Styrelseordförande Lassi Noponen:
“Vi ser inte att det finns något utrymme för ny relevant teknik som inte optimerar energi och resursutnyttjande. Denna förskjutning i den globala opinionen kommer att resultera i att slutligen göra ”cleantech” ett överflödigt uttalande, eftersom all ny teknik måste vara miljövänlig för att vara konkurrenskraftig. Medan vi fortsätter att stödja ren teknik, har vi valt att släppa cleantech från namnet.”
Lassi Noponen fortsätter:
”Den andra delen av vårt gamla namn, ”Invest”, återspeglar inte helt optimalt vad vi gör. Visst, vi har investerat i våra företag och kommer att göra investeringar också i framtiden, men investeringar är sedan en ganska lång tid inte vår enda verksamhet. Att växa bolag som löser globala utmaningar är en av våra viktigaste aktiviteter som vi också vill betona. Vårt engagemang i portföljbolagen har ökat stadigt under åren och via avser att utöka det engagemanget.”
VD Alexander Lidgren kommenterar:
”Det mentala skiftet till ett cleantech-paradigm har i mångt och mycket redan hänt. Den politiska risken har tydligt förskjutits till den fossila sidan av bordet. Att äga aktier i företag som förstör miljön är i ökande utsträckning likställt med dåligt affärssinne. Konsumenters medvetenhet om miljöfrågan är högre ån någonsin i modern tid och det avspeglar sig i köpsbesluten. Cleantech som begrepp är på väg att integreras i respektive marknad bolagen verkar inom. Den senaste explosionen i förnybar energi, delningsekonomi, elfordon och teknik relaterad till dem, secondhand, köttalternativ och energieffektiviseringslösningar, för att nämna några, har inte heller hänförts till cleantech-sektorn, som något förenklat fortrafande tenderar att fortfarande förknippas med långa ledtider och höga kapitalbehov. Våra företags nyligen redovisade intäktsrekord talar för sig själv i det att de, tillsammans med många andra lösningar som fokuserar på energi och resurseffektivitet, istället tenderar att ha blygsamma kapitalbehov och ändå lyckas växa sin försäljning snabbt på globala marknader nästan från början. Vi inser att vårt namn nu saktar ner oss i stället för att hjälpa oss att accelerera och ser detta som en perfekt tidpunkt att genomföra namnändringen. ”
Vi kommer att fortsätta fokusera på att växa kapitaleffektiva, skalbara bolag med stor positiv miljöpåverkan och Cleantech Invest-namnet kommer att förbli under vårt varumärke Loudspring. När vi kliver in i vår nya identitet är målet inte att sluta göra det vi gör, utan att ge oss en bredare ansats på marknaden så att vi kan göra mer och ha större positiv påverkan.
Cleantech Invest har utvecklats med flexibilitet som styrka och vår verksamhet har nu nått gränsen för vårt namn. Inbyggt även i vår DNA som Loudspring kommer att vara att omfamna förändring.
Vi fokuserar på att förbättra våra ekosystem och vill se effekten av det vi gör. Genom vårt namn och identitetsförändring kommer en ny start, stärkt identitet och globala ambitioner och inte minst aptit för att omvälva marknader.
För mer information, kontakta:
Alexander Lidgren, Managing Director of Cleantech Invest Plc. Tel. 46 73 660 1007,
alexander.lidgren@cleantechinvest.com
Certified Advisor – Access Partners Oy, tel. 358 9 682 9500
Cleantech Invest i korthet
Cleantech Invest är en Nordisk accelerator med investeringar i tillväxtbolag som löser globala utmaningar. Företaget äger innehav i portföljbolag inom energi och resurseffektivitet samt decentraliserad förnyelsebar energi i Finland, Sverige och Berlin. I företagets ledning finns bolagsbyggare och investerare som i över tio år varit aktiva inom cleantechområdet.
Bolaget är listat på First North Finland under ticker CLEAN och på First North Sweden under ticker CLEANT A.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/cleantech-invest-oy
Twitter: @CleantechInves1
IG: @cleantechinvest
FB: www.facebook.com/cleantechinvest/
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke