Marknadsnyheter
Ovzon väljer Syntronic som produktionspartner


Efterfrågan på Ovzon’s industriledande, ultralätta mobila sattelitterminal ökar kraftigt. För att möta denna ökade efterfrågan har Ovzon, efter en omfattande och noggrann urvalsprocess, valt Syntronic Production Services AB som sin produktionspartner.
Ovzon befinner sig i en stark tillväxt och industrialiseringsperiod baserat på den kommande lanseringen av satelliten Ovzon 3 och den fortsatta efterfrågan på Ovzon’s SATCOM-as-a-Service erbjudande. Bolagets terminaler är en viktig del i denna integrerade tjänst. Efterfrågan på Ovzon’s mobila satellitterminaler ökar också kraftigt. Ovzon har som mål att stärka, utveckla och globalisera sin produktions- och leverantörskedja för att garantera bästa produkter till högsta kvalitet. Detta är väsentligt för att möta de höga krav vi och våra kunder har. Syntronic Production Services är en ledande produktionspartner som är fokuserade på kvalitet, har världsledande teknik, ett dynamiskt produktionssystem och mycket erfaren och motiverad personal.
”Vi är hedrade att ha blivit anförtrodda detta omfattande uppdrag från Ovzon. Vi ser fram emot ett nära samarbete. Vi kommer att fokusera på produktions- och leveranskapacitet samt Violette”, säger Roger Lindholm, VD för Syntronic Production Services.
”Vi har valt en partner som kan producera och levererar i alla delar av produktlivscykeln.
Vi har även krav på att vår produktionspartner skall kunna hantera ökande volymer och global distribution. Syntronic uppfyller alla dessa krav och har starka referenser. Vi är övertygade om att de är en idealisk partner för oss”, säger Per Norén, VD för Ovzon.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Per Norén, VD, pno@ovzon.com, +1 206 931 7232
Om Ovzon
Ovzon erbjuder en banbrytande satellitbaserad mobil bredbandstjänst som kombinerar hög datahastighet med hög mobilitet. Vårt kompletta Satcom-as-a-Service erbjudande fyller behovet av global uppkoppling för krävande kunder inom Försvar, Räddningstjänster, Media, Marin, Flyg och NGO. Ovzon grundades 2006 och har kontor i Stockholm, Sverige och Herndon, VA och Tampa, FL i USA. Aktien handlas på Nasdaq Stockholm. För mer information besök www.ovzon.com.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke