Tanalys

Ambitiös satsning framöver – flerbostäder, tjänster och möjliga förvärv

Nöjda kunder, en beprövad produkt och en marknad som digitaliseras i snabb takt utgör en väldigt spännande grund för tillväxt, strukturaffärer och möjliga förvärv.

I enlighet med bolagsstämmans beslut om förändrat räkenskapsår rapporteras i bokslutskommunikén endast 8 månader, maj – december 2020 jämfört med 12 månader maj 2019 – april 2020. EBITDA -4430tkr för helår 2019/2020 (12 månader) har förbättrats avsevärt till EBITDA -2234 tkr för helår 2020 (8 månader), trots minskad försäljning.

 

Väsentliga händelser under perioden

Väsentliga händelser under året

Väsentliga händelser efter årets utgång

 

Möjliga förvärv

Tillväxt i bolaget kommer att ske genom organisk tillväxt men kan även komma att kompletteras med förvärv. Marknaden vi agerar på är fragmenterad och det öppnar för förvärv och konsolidering. Detta för att skapa en större marknad, bredda erbjudandet och för att åstadkomma skalbarhet i organisationen samt utveckling av plattform och tjänster. För att kunna göra detta så behöver vi även starka investerare som kan följa oss i vår fortsatta tillväxtresa. Vi har gott självförtroende och jag ser inga begränsningar för vad vi kan uppnå med vårt team, styrelse och starka ägare, såväl befintliga som nya. Marknaden är i framdrift, nybyggnationen står stadigt, smarta hem ökar signifikant och fastighetsbranschen digitaliseras. Nu etablerar vi oss som ett Proptech bolag!

För fullständig rapport, se bokslutskommunikén

 

Denna information är sådan information som Compare-IT Nordic AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom Henrik Jarls försorg, för offentliggörande den 18 februari 2021.

Exit mobile version