Connect with us

Marknadsnyheter

EVS38 sätter Göteborg på kartan inom elektrifierade transporter

Published

on

Göteborg är inte bara Sveriges fordonshuvudstad utan också en globalt ledande region för innovation och elektromobilitet. I juni 2025 är staden värd för Electric Vehicle Symposium and Exhibition – världens största mässa och konferens inom elektrifierade transporter. För första gången någonsin hålls detta internationella event i Sverige och timingen kunde inte vara bättre, med tanke på dramatiken på marknaden.

Electrical Vehicle Symposium (EVS) är den globalt ledande mötesplatsen inom elektrifiering av transporter. EVS har funnits sedan 1969 och lockar en mångsidig publik från hela världen, inklusive fordonstillverkare, teknikleverantörer, forskare, beslutsfattare och alla som är intresserade av utvecklingen inom elektromobilitet. Cirka 10 000 besökare förväntas till Svenska Mässan 15–18 juni 2025.

En mötesplats för världens ledande experter

Under fyra dagar förvandlas Svenska Mässan till en smältdegel av innovation, forskning och framtidens teknik. Här möts världsledande företag, forskare och politiker för att diskutera, visa upp och forma framtiden för elektrifierade transporter. Cirka 300 utställare från över 70 länder deltar vanligtvis.

– EVS38 är mer än en konferens – det är en mötesplats för världens ledande experter, företag och beslutsfattare inom elektrifiering och hållbar mobilitet. Här får deltagarna insikter i de senaste forskningsrönen, ta del av banbrytande teknik och knyta värdefulla kontakter. För företag och organisationer som vill ligga i framkant är det ett måste att vara på plats, säger Per Österström, avdelningschef Samverkan & innovation på Business Region Göteborg.

Programmet kommer varje dag att belysa ett nytt geografiskt område. Den första dagen inspireras av Sverige och Skandinavien och banbrytande insatser som sker inom elektromobilitet. Andra dagen belyser Europas utveckling inom elektromobilitet och tar sig an frågan om och hur Europa ska kunna ta en position i den växande globala konkurrensen. Den sista dagen kommer att ägnas åt världen, där globalt samarbete är nyckeln.

Portrttbild Per sterstrm Business Region Gteborg

Grön omställning och nyckelfrågor för Europas konkurrenskraft

EVS38 blir en viktig plattform för att diskutera avgörande frågor som påverkar Europas konkurrenskraft och omställningen till en hållbar transportsektor. Med EUs ambitioner att flytta fram sina positioner inom grön industriell omställning och digital teknik, kommer ämnen som ny lagstiftning, tekniska innovationer och finansiering att stå högt på agendan.

Samtalen kommer att kretsa kring områden som:

  • Grön industriell omställning och digital teknik – hur EU kan stärka sitt ledarskap inom AI och innovation?
  • Banbrytande forskning och innovation – för att driva på utveckling och öka konkurrenskraften.
  • Investeringar och finansiering – vad som krävs för att påskynda den gröna, digitala omställningen.
  • Kompetensförsörjning – hur vi säkrar rätt arbetskraft och kunskap för framtidens behov.

Därtill träder nya EU-regler i kraft under 2025, bland annat skärpta CO₂-utsläppsstandarder för både lätta och tunga fordon samt EU Data Act, som reglerar hur data kan användas och delas. Dessa förändringar väntas påverka värdekedjan kring elektrifierade transporter i grunden och skapa ett ökat tryck på utbyggnaden av laddinfrastruktur och andra stödjande system.

– EVS38 blir en arena för att diskutera dessa frågor och dela kunskap och kompetens mellan olika aktörer. Med tanke på det kommer det här evenemanget helt rätt i tiden, säger Per Österström.

EVS38 blir en unik arena för att utforska dessa avgörande frågor och hitta gemensamma lösningar i en tid av geopolitisk osäkerhet och intensifierad global konkurrens.

Framtidens transportlösningar formas i Göteborg

I Göteborgsregionen finns testbäddar och projekt som möjliggör utveckling och demonstration av allt från självkörande elfordon till elektriska fartyg. Tillsammans med ledande forskningscentra och ett starkt näringsliv är staden en idealisk plats för EVS38. Regionen har också en komplett värdekedja inom elektromobilitet och en stark tradition av samverkan mellan industri, akademi och offentlig sektor. Det gör Göteborg till den perfekta platsen att visa upp och uppleva framtidens innovationer inom hållbara transporter och elektromobilitet.

– Att stå värd för EVS38 är en naturlig förlängning av Göteborgs Stads arbete med att skapa förutsättningar framtidens transportlösningar. Göteborg har länge varit en drivande kraft inom hållbar mobilitet och är idag ett nav för forskning, utveckling och innovation inom fordonsindustri och energilösningar. EVS38 är en unik möjlighet att visa upp vår innovationskraft, våra framsteg inom elektrifiering och vår ambition att bli en föregångare i omställningen till en klimatneutral framtid, säger Per Österström.

Fakta om EVS38

Datum: 15–18 juni 2025

Plats: Svenska Mässan, Göteborg

Värd: Göteborgs Stad genom Business Region Göteborg och Göteborg & Co.

Mer information och anmälan: www.evs38.org

Continue Reading

Marknadsnyheter

Snart dags för första Husmanskostens Dag – den 26 februari

Published

on

By

Nu är det bara drygt en vecka kvar till den 26 februari och den första upplagan av Husmanskostens Dag. På en presslunch på Restaurangakademien under måndagen var stämningen hög bland initiativtagarna och projektets partners:

– Allt fler svenskar älskar att laga mat, nu är det dags att de återupptäcker husmanskosten, sa Gastronomiska Akademiens ständige sekreterare Karsten Thurfjell.

(Gruppbild fr v: Peter Kjellberg, Fredrik Eriksson, Mikael Einarsson, Carl-Jan Granqvist, Karsten Thurfjell, Marcus Ekman, Pontus Frithiof. Foto: Johan Marklund)

Husmanskostens Dag är ett initiativ som startades av Pontus Frithiof i höstas och som på kort tid har fått många följare och partners runt om i landet. Redan nu är den 26 februari inskriven i den svenska temakalendern, och fler än 600 restauranger liksom ICA centralt har aviserat att de kommer att delta i dagen.

I måndags var det dags för den officiella introduktionen av dagen med en presslunch (blodpudding) på Restaurangakademien i Stockholm.

– Detta är ingen vanlig presslunch, säger Peter Kjellberg från White Guide, en av personerna bakom Husmanskostens Dag.

– Vi har ingen vara eller tjänst att sälja, utan vi är en grupp passionerade individer som har investerat tid, resurser och energi eftersom vi anser att det är viktigt att hedra, bevara och utveckla vår kanske viktigaste mattradition.

Målet är att få fler att laga och erbjuda den klassiska svenska maten – både i hemmaköken, på restauranger och i storkök.

– Detta är hållbar mat på många sätt. Den lagas från grunden med lokala råvaror där vi verkligen tar vara på allt.

Husmanskosten har sitt ursprung i 1700-talets Sverige och var ofta baserad på potatis, kål, spannmål och fläsk. Under 1800-talet började begreppet användas mer allmänt för att beskriva enklare mat på värdshus för arbetare och resande. Det var först på 1900-talet som husmanskosten blev ett etablerat begrepp även för vardagsmat i svenska hem och personalmatsalar.

Folkhemmet, försvaret och skolmaten standardiserade rätter som köttbullar, pytt i panna, pannbiff och ärtsoppa.

På 1960-talet förde Tore Wretman bokstavligen talat in husmanskosten i de fina salongerna när han tog över ansvaret för Operakällaren.

Kocken och krögaren Fredrik Eriksson, som bland annat är ordförande i Årets Kock, är engagerad i projektet:

– Så många människor är intresserade av att laga mat idag, och husmanskost är ett sätt att verkligen lära sig laga mat på riktigt. Jag pratade nyligen med en känd krögare som beklagade sig: ”Mina nya kockar kan ju inte ens laga personalmat.” Kan man laga husmanskost, då har man lärt sig hantverket.

Gastronomiska Akademiens ständige sekreterare Karsten Thurfjell fyller i:

– För några år sedan var uppgiften i finalen i en stor kocktävling att laga ärtsoppa med plättar. Det var flera av finalisterna som hade klara problem med det.

En av de stora bärarna av husmanskosten som tradition är vår klassiska helgmat. Dofterna och smakerna av jul, midsommar och påsk präglar oss från barnsben – och alla dessa högtider bygger på just husmanskost.

Carl-Jan Granqvist, professor emeritus i måltidskunskap, menar att maten och gastronomin är en del av hela vårt samhällsbygge:

– Mätta människor är en förutsättning för demokrati, och vår husmanskost gjorde just människor mätta och gav dem kraft att orka. Jag menar att husmanskosten har en given plats i vår kulturkanon.

Husmanskostens Dag äger rum den 26 februari.
 

==================================================

Vilken är din favoriträtt inom husmanskosten?

Pontus Frithiof:

Kokt kalv i dill. Leif Mannerström lärde mig laga det. Och så gör min fru underbara raggmunkar.

Carl-Jan Granqvist:

Det beror på årstid och tid på dygnet. Men på hösten är rotmos och fläsklägg med krossade lingon svårslaget. Och en sen kväll är Jansson en favorit. Men man får inte glömma bort krusbärskräm och rabarberkräm med mjölk.

Peter Kjellberg:

Öländska kroppkakor. Men förra veckan åt jag en helt otrolig kålpudding som blev ett minne för livet.

Peter Kjellberg
vd, White Guide
073-806 33 33
peter@whiteguide.com

Marcus Ekman
vd Pontus Brands
070-930 69 57
marcus.ekman@pontusfrithiof.com

Husmanskostens dag arrangeras första gången den 26 februari 2025. Initiativtagare är Pontus Frithiof tillsammans med White Guide och Gastronomiska Akademin. Initiativet stöds även av en rad namnkunniga kockar samt Måltidsakademin, LRF, Menigo, Sabis, Arla och Nordrest. Fler aktörer tillkommer löpande. 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Valberedningen föreslår Gisli Hennermark som ny styrelseordförande för SyntheticMR AB (publ)

Published

on

By

SyntheticMR meddelar härmed att valberedningen, som har utgjorts av Fredrik Persson (Swedia Invest AB), David Zetterlund (David Zetterlund) och Marcel Warntjes (Marcel Warntjes), föreslår val av Gisli Hennermark som ny styrelseordförande för SyntheticMR AB vid årsstämman den 20 maj 2025.

Valberedningen föreslår också omval av styrelseledamöterna Ann-Christine Sundell, Staffan Persson, Johanna Fälting, Gisli Hennermark och Jan Bertus Marten (Marcel) Warntjes.

Vad gäller beroendeförhållanden gör valberedningen följande bedömning: Alla ledamöter förutom Jan Bertus Marten Warntjes anses oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning. Alla ledamöter förutom Staffan Persson anses oberoende i förhållande till ägare med innehav av mer än tio procent av totala antalet röster och aktier.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Återköp av aktie­r i Synsam under den 10 februari, 2025 – 14 februari, 2025 (vecka 7)

Published

on

By

Synsam AB (publ) (LEI-kod: 5493000TMEGW9DHNOQ70) (”Synsam” eller ”Bolaget”) har under den 10 februari 2025 till den 14 februari 2025 återköpt sammanlagt 195 000 egna aktie­r (ISIN-kod: SE0016829709) inom ramen för det återköpsprogram som initierats av Synsams styrelse i syfte att justera Bolagets kapitalstruktur.

Återköpen är en del av det återköpsprogram om maximalt 160 MSEK som Synsam tillkännagav den 19 november 2024 och som löper under perioden 22 november 2024 och fram till dagen för årsstämman 2025. Återköpsprogrammet genomförs i enlighet med EU:s marknadsmissbruksförordning (EU) nr 596/2014 (”MAR”) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052 (”Safe Harbour-förordningen”). Syftet med återköpsprogrammet är att justera Bolagets kapitalstruktur genom att minska aktie­kapitalet.

Aktie­r i Synsam har återköpts enligt följande:

Datum Aggregerad daglig volym (antal aktier) Viktat genomsnittspris per dag (SEK) Totalt dagligt transaktionsvärde (SEK)
2025-02-10 45 000 49,582282             2 231 203
2025-02-11 45 000 49,353370             2 220 902
2025-02-12 45 000 49,940533             2 247 324
2025-02-13 15 000 51,703533                775 553
2025-02-14 45 000 52,069291             2 343 118

Samtliga återköp har genomförts på Nasdaq Stockholm av Carnegie Investment Bank AB (publ) för Synsams räkning. Efter ovanstående återköp uppgår Synsams innehav av egna aktie­r per den 14 februari 2025 till 4 609 258 aktie­r. Det totala antalet utestående aktie­r i Synsam är 150 000 000.

Fullständig information om de genomförda transaktionerna enligt artikel 5.3 MAR och artikel 2.3 i Safe Harbour-förordningen biläggs detta pressmeddelande.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Per Hedblom, CFO Synsam Group
E-post: per.hedblom@synsam.com
Tel: 08-619 28 60
Hemsida: www.synsamgroup.com

Synsam Group är en ledande optikerkedja i Norden med ett brett och prisvärt abonnemangserbjudande. Synsam Group erbjuder ett brett sortiment av produkter och tjänster för ögonhälsa och ögonmode utifrån kundens olika livsstilar och behov. Koncernen har cirka 4 000 medarbetare, en omsättning på cirka 6,3 miljarder SEK (rullande 12 månader till september 2024) och har cirka 500 butiker i Norden som drivs under varumärkena Synsam, Synsam Outlet samt Profil Optik i Danmark. Genom digitalisering, abonnemangserbjudanden och andra innovativa koncept är Synsam Group en stark innovatör på den nordiska optikmarknaden inom flera områden, inklusive kundresa, produkterbjudande och ESG. Synsam Groups aktie handlas på Nasdaq Stockholm (SYNSAM). www.synsamgroup.com

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.