Tanalys

Fastighets AB Stenvalvet (publ) publicerar delårsrapport för januari-mars 2024

”Marknaden för specialanpassade fastigheter inom samhällsservice är fortsatt god och vi kan summera en positiv nettouthyrning för det första kvartalet”, säger Maria Lidström VD på Fastighets AB Stenvalvet. Det mest hållbara och långsiktiga är att se till att befintliga lokaler stödjer kundens verksamhet framåt.

Ekonomiskt utfall i korthet:

Läs hela delårsrapporten på vår hemsida.

För frågor eller ytterligare information kontakta:

Maria Lidström, VD, 070-678 06 98, maria.lidstrom@stenvalvet.se
Maria Sidén, CFO, 070-337 66 36, maria.siden@stenvalvet.se

Denna information är sådan information som Fastighets AB Stenvalvet (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 maj 2024 kl 16.00.

Om Stenvalvet
Fastighets AB Stenvalvet är ett av de ledande bolagen i Sverige inom ägande, förvaltning och utveckling av samhällsfastigheter. Totalt äger Stenvalvet ett hundratal fastigheter med en area av ca 594 000 kvm till ett sammanlagt marknadsvärde om ca 15,8 miljarder kronor. I våra fastigheter bedrivs samhällsservice inom områden som utbildning, vård & omsorg, rättsväsende och myndigheter. Det är företrädesvis stat, kommun och region som är hyresgäster och utförare. Stenvalvets ägare är långsiktiga institutionella investerare; Kyrkans pension och Stiftelsen för Strategisk Forskning. Läs mer på stenvalvet.se

Taggar:

Exit mobile version