Connect with us

Marknadsnyheter

Genova Property Group Delårsrapport januari–juni 2023

Published

on

Perioden januari-juni 2023

  • Hyresintäkterna uppgick till 254,5 Mkr (185,7), en ökning med 37 procent.
  • Driftsöverskottet uppgick till 186,4 Mkr (132,3), en ökning med 41 procent.
  • Förvaltningsresultatet minskade med 57 procent till 24,1 Mkr (56,3), varav förvaltningsresultat hänförligt till aktieägarna uppgick till 15,2 Mkr (31,1), motsvarande -0,33 kr (0,74) per aktie. Minskningen hänför sig främst till negativa värdeförändringar på fastigheter i joint ventures om cirka -29 Mkr samt ökade räntekostnader.
  • Resultat efter skatt uppgick till -148,3 Mkr (342,5), motsvarande -4,89 kr (7,06) per aktie.
  • Långsiktigt substansvärde hänförligt till aktieägarna minskade med 4 procent till 3 516,1 Mkr (3 649,5), motsvarande 77,09 kr (86,94) per aktie.

 

Kvartalet april-juni 2023

  • Hyresintäkterna uppgick till 125,6 Mkr (92,1), en ökning med 36 procent.
  • Driftsöverskottet uppgick till 95,5 Mkr (68,8), en ökning med 39 procent.
  • Förvaltningsresultatet minskade med 49 procent till 12,8 Mkr (25,4), varav förvaltningsresultat hänförligt till aktieägarna uppgick till -7,8 Mkr (11,9), motsvarande -0,17 kr (0,28) per aktie. Minskningen hänför sig främst till negativa värdeförändringar på fastigheter i joint ventures om cirka -10 Mkr samt ökade räntekostnader.
  • Resultat efter skatt uppgick till -106,6 Mkr (175,5), motsvarande -3,04 kr (3,87) per aktie.

 

Väsentliga händelser under och efter kvartalet

 

Andra kvartalet april–juni 2023

  • Under kvartalet färdigställdes 66 bostäder i projekt Tryckeriet i Norrtälje med ett hyresvärde om cirka 6,0 Mkr.
  • I maj återköpte Genova obligationer till ett belopp om 115 Mkr av obligationslån med förfall den 30 september 2023.
  • I maj kommunicerades att Genova satt klimatmål som är validerade och publicerade av Science Based Target initiative. Målet är att minska bolagets utsläpp av växthusgaser med 42 procent till 2030 från 2021 års nivåer inom scope 1 och scope 2, samt att mäta och minska utsläpp i scope 3.
  • I maj avtalade Genova om försäljning av fastigheten Gredelby 7:89 i centrala Knivsta. Försäljningen skedde till ett underliggande fastighetsvärde om 85 Mkr. Årligt hyresvärde uppgick till cirka 6,0 Mkr och återstående avtalstid var cirka 4,5 år.
  • Årsstämman beslutade att införa ett långsiktigt incitamentsprogram genom en riktad emission av teckningsoptioner med efterföljande överlåtelse till deltagarna.

 

Händelser efter kvartalets utgång

  • I juli tecknades avtal om försäljning av två fullt uthyrda hotellfastigheter i Palma, Mallorca, för cirka 35 MEUR, motsvarande cirka 410 Mkr. Fastigheterna som ej är av långsiktig strategisk karaktär för bolaget, är lågt belånade och avyttringen tillför Genova nettolikviditet om cirka 350 Mkr som kommer användas för att minska bolagets skuldsättning. Frånträde är planerat till september 2023.
     

VD-KOMMENTAR

Vi befinner oss i en utmanande tid med stigande räntor som tynger lönsamheten i branschen och leder till ökade avkastningskrav med minskade fastighetsvärden som följd. I denna marknadsmiljö är nyckeln för Genova att agera proaktivt och säkerställa en långsiktigt stabil balansräkning och god likviditet. Under och efter periodens utgång har vi tagit flera steg för att stärka vår finansiella ställning och minska räntekostnaderna.

 

Verksamheten fortsatte att utvecklas stabilt under första halvåret inom såväl fastighetsförvaltningen som projektutvecklingen. Vi redovisar en god tillväxt i hyresintäkter med 37 procent och en ökning av driftnettot med 41 procent, främst som en effekt av ett större fastighetsbestånd och färdigställda projekt. Stigande räntekostnader samt framför allt negativa värdeförändringar i intressebolag, belastade förvaltningsresultatet som minskade till 24 Mkr jämfört med 56 Mkr föregående år. Vi värderar förvaltningsfastigheterna externt kvartalsvis och noterar negativa värdeförändringar om cirka 200 Mkr vilket främst är en följd av ökade avkastningskrav. Sammantaget påverkar detta substansvärdet per aktie negativt.

 

Finansiering

Arbetet med att säkerställa god likviditet och minska skuldsättningen har fortsatt under kvartalet. Vi har genomfört ett antal försäljningar som dels stärker vår balansräkning, dels minskar våra räntekostnader på årsbasis med cirka 50 Mkr. I maj såldes en förvaltningsfastighet i Uppsala för 85 Mkr och efter periodens utgång tecknades avtal om försäljning av två hotellfastigheter i Palma, Mallorca, för cirka 410 Mkr. Fastigheterna, som inte utgör strategiskt innehav för bolaget, är lågt belånade vilket innebär tillskott av en betydande nettolikviditet om cirka 350 Mkr som kommer att användas för att ytterligare minska vår skuldsättning.

 

Under första halvåret har obligationer om drygt 115 Mkr återköpts i obligationen som förfaller i september 2023. Resterande obligationer om 410 Mkr kommer att lösas på förfallodagen. Därefter har vi cirka 725 Mkr i ett utestående obligationslån med förfall i september 2024. Vår ambition är att fortsätta arbeta proaktivt med vår balansräkning och värna vår likviditet.

 

Investeringar

Under perioden har vi fortsatt att investera i vår projektutveckling som framför allt består av nyproducerade hyresbostäder i pågående projekt i Norrtälje, Enköping, Upplands-Bro och Knivsta. Vi möter en oförändrat stark efterfrågan på de lägenheter vi utvecklar och vi märker av ett tydligare intresse för nyproducerade hyresbostäder på investerarmarknaden. I Knivsta påbörjades inflyttningar under andra kvartalet och resterande kommer successivt att färdigställas under 2023 och 2024. I Norrtälje flyttades totalt 66 bostäder in under första halvåret 2023. Inflyttningarna under 2023 bidrar till att stärka vår långsiktiga intjäning.

 

Genovas affärsmodell som kombinerar goda, stabila kassaflöden från förvaltningsfastigheter med lönsam projekt-utveckling ger oss en stabil grund att stå på, även i en utmanande marknad. Vår befintliga fastighetsportfölj med fokus på framför allt Stockholm och Uppsala genererar stabil intjäning. Avyttringarna under perioden har genererat likviditet och våra obligationsåterköp sänker våra räntekostnader. Samtidigt kontrollerar vi närmare 600 000 kvm mark med betydande övervärden som ej reflekteras i vår balansräkning. Bolaget har sedan starten 2006 vuxit med god lönsamhet och hög substanstillväxt. Vi är långsiktiga och fast beslutna att komma starka ur denna marknad när det vänder.

 

Michael Moschewitz, VD

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

VD, Michael Moschewitz, telefon 070-713 69 39, michael.moschewitz@genova.se

 

Om Genova

Genova Property Group AB (publ) är ett modernt och personligt fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar fastigheter med fokus på Storstockholm och Uppsala. Per den 30 juni 2023 ägde bolaget fastigheter till ett värde om cirka 10,2 miljarder kronor och en uthyrbar yta om cirka 366 000 kvm samt innehade cirka 8 900 bostadsbyggrätter. Genovas aktie är sedan juni 2020 upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.

 

Denna information är sådan information som Genova Property Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanståendes kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 augusti 2023 kl. 08.30 CEST.

 

Genova – Smålandsgatan 12 – 111 46 Stockholm – www.genova.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys