Connect with us

Marknadsnyheter

GU Executive Education får ny ledning och stärker teamet

Published

on

Henrik Schröder är sedan årsskiftet ny vd för GU Executive Education. Tidigare vd, Håkan Ericson, fortsätter arbeta för företaget som senior konsult. Teamet förstärks dessutom genom rekryteringen av Joakim Hökegård som har tillträtt tjänsten som Marketing & Sales Director.

En bild som visar klädsel, person, Människoansikte, person Automatiskt genererad beskrivning

 

GU Executive Education AB, som är helägt av statliga GU Ventures AB och kopplat till Handelshögskolan vid Göteborgs universitet, är en etablerad leverantör av ledarutbildningar som hjälper ledare och chefer inom både privat och offentlig sektor att förvärva de kunskaper som krävs för att framgångsrikt utveckla sina verksamheter i en föränderlig värld.

Henrik Schröder anslöt till GU Executive Education som Sales & Business Development Director för drygt två år sedan.

”Styrelsen vill härmed varmt välkomna Henrik som nytillträdd vd och ser fram emot utvecklingen under hans ledning. Samtidigt vill styrelsen rikta ett varmt tack till Håkan för gott samarbete och förtjänstfulla insatser för bolaget under åren.” säger Lena Lind, styrelseordförande för GU Executive Education.

”Jag känner både stolthet och förväntan inför det nya året och min nya roll som vd. Min företrädare, Håkan Ericson, har genom en välplanerad överlämning förberett mig på bästa sätt. Jag är också mycket glad och tacksam över att Håkan nu går in i en roll som senior konsult och kommersiellt ansvarig för vårt betydelsefulla Executive MBA-program”, säger Henrik Schröder.

Livslångt lärande
Vid årsskiftet förstärktes GU Executive Education ytterligare då Joakim Hökegård anslöt som ny Marketing & Sales Director. Joakim Hökegård har lång erfarenhet som vd för kommunikations- och webbyråer samt techföretag. Han har även arbetat som marknadschef inom både B2B- och konsumentsektorn och har djup kunskap om digitala lösningar och tech-relaterade frågor.

”Joakim är en erkänt erfaren och kompetent ledare. Han har en gedigen bakgrund och ett stort nätverk inom Göteborgs näringsliv, vilket ger honom en unik förståelse för de utmaningar och kompetensbehov som både näringslivet och den offentliga sektorn står inför”, säger Henrik Schröder.

”Livslångt lärande är en avgörande nyckel till framgång – inte bara för individer och företag, utan också för offentlig verksamhet som arbetar med att lösa samhällsutmaningar. Genom att stärka kompetensen på alla nivåer bidrar vi till att positionera Sverige som en globalt konkurrenskraftig och hållbar nation”, säger Joakim Hökegård.

Kompetensutveckling som gör skillnad
”Med Henrik Schröder som ny vd och Joakim Hökegård som Marketing & Sales Director stärker vi vårt ledarskap ytterligare och stärker vår förmåga att möta de komplexa krav som ställs på dagens chefer och ledare. Tillsammans med vårt starka team fortsätter vi att bidra till kompetensutveckling och innovation som gör skillnad både lokalt och globalt, säger Lena Lind, styrelseordförande för GU Executive Education.

Henrik Schröder avslutar:
”Jag ser fram emot att tillsammans med teamet och våra akademiska samarbetspartner fortsätta utveckla GU Executive Educations erbjudanden och stärka vår närvaro på marknaden. I dagens snabbt föränderliga värld är kontinuerlig utveckling av kompetenser, relationer och verksamheter avgörande för fortsatt konkurrenskraft och relevans.”

 

Bild:

Från vänster: Joakim Hökegård, Lena Lind och Henrik Schröder
Fotograf: Isac Lundmark, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet

 

 

För mer information, kontakta:

Henrik Schröder
VD, GU Executive Education
henrik.schroder@gu.se | 070-516 76 55

Joakim Hökegård
Marketing & Sales Director, GU Executive Education
joakim.hokegard@gu.se | 072-388 05 47

 

GU Executive Education ägs av GU Ventures och är en del av Handelshögskolan vid Göteborgs universitet. Bolaget erbjuder kvalificerade ledarutbildningar som främjar innovation, strategiskt tänkande och hållbar utveckling för ledare inom både privat och offentlig sektor. Läs mer på www.guexed.com/sv.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Investerarens guide till säljtratten: Varför intäkter är en laggande indikator

Published

on

Två säljare studerar siffror

Som investerare eller trader är du van vid att leta efter mönster och indikatorer som kan förutsäga framtida prisrörelser. Inom teknisk analys (TA) skiljer vi noga på ledande indikatorer (som ger signaler innan en trend vänder) och laggande indikatorer (som bekräftar en rörelse som redan skett). Samma obarmhärtiga logik gäller när vi analyserar fundamentan och tillväxtpotentialen i B2B-bolag.

När kvartalsrapporten släpps stirrar marknaden sig ofta blind på omsättningstillväxt och sista raden. Men sanningen är att dagens intäkter är den ultimata laggande indikatorn. Den omsättning ett B2B-bolag redovisar idag är resultatet av sälj- och marknadsaktiviteter som genomfördes för sex, nio eller tolv månader sedan. Att köpa en aktie enbart baserat på historisk omsättning är som att handla ett index baserat enbart på ett glidande medelvärde – du agerar på gammal information.

För att verkligen förstå ett bolags framtida kassaflöden och fundamentala styrka måste du titta på toppen av deras säljtratt. Det är där de ledande indikatorerna finns.

Säljpipelinen som ledande indikator

Ett bolags säljpipeline (det samlade värdet av alla pågående affärsmöjligheter) är i teorin den bästa ledande indikatorn för framtida intäkter. Om pipelinen växer idag, bör intäkterna växa imorgon. Men precis som i teknisk analys är inte alla signaler tillförlitliga. Marknaden är full av ”falska utbrott” och ”bull traps”.

Många bolag pumpar upp sin pipeline med orealistiska affärsmöjligheter för att lugna styrelsen eller marknaden. Säljarna lägger in företag som visat ett vagt intresse, men som saknar budget eller mandat att fatta beslut. Detta skapar en illusion av framtida tillväxt.

När ledningen styr bolaget efter denna uppblåsta pipeline – man kanske anställer mer leveranspersonal eller drar på sig fasta kostnader i tron att intäkterna är på väg – och affärerna sedan inte materialiseras, slår det skoningslöst mot marginalerna nästa kvartal. En ostrukturerad pipeline är lika farlig som felkalibrerad algoritm; ”Garbage in, garbage out”.

Att skapa en sann signal

Hur bygger ett företag en pipeline som faktiskt utgör en sann signal för framtida intäkter? Svaret ligger i hur inflödet av nya affärsmöjligheter hanteras och filtreras i det allra första ledet.

För att eliminera bruset måste bolag etablera rigorösa processer i toppen av tratten. Detta innebär att sluta mäta fåfänga mätetal som ”antal samtal” och istället fokusera på konverteringskraft och relevans. Genom att integrera professionell och kvalificerad mötesbokning säkerställer företaget att endast de prospekt som har ett faktiskt affärsbehov, rätt beslutsfattare och finansiella muskler tillåts komma in i säljpipelinen.

När denna filtrering sköts med strategisk precision, förvandlas pipelinen från en lista med förhoppningar till en matematisk sannolikhetskalkyl. Det är detta som skiljer bolag med hög volatilitet i sina intäkter från bolag med en förutsägbar, maskinell tillväxt.

Värderingsmultipeln och förutsägbarhet

Varför är detta kritiskt ur ett investerarperspektiv? Finansmarknaden, oavsett om det handlar om börsen, Private Equity eller riskkapital, avskyr osäkerhet och älskar förutsägbarhet.

Ett bolag vars intäkter bygger på en handfull ”stjärnsäljares” ostrukturerade nätverkande bär på en enorm operativ risk. Deras intäkter kommer att vara volatila. Å andra sidan, ett bolag som har byggt en kommersiell arkitektur där de exakt vet hur stor bearbetningsinsats som krävs för att generera en viss intäkt i framtiden, premieras alltid.

Dessa bolag handlas till högre multiplar (P/E eller EV/EBITDA) just för att deras kassaflöden har en lägre riskpremie. Som investerare eller analytiker bör du därför alltid ställa dig frågan: Hur ser maskineriet ut innan affären ens blir en siffra i kvartalsrapporten? Det är där du hittar bolagets sanna momentum.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Slutet för 10-årsavtalen: Flexibla kontor som företagets krisberedskap

Published

on

Pratar i mobil på kontoret

Under det senaste decenniets dopade ekonomi, drivet av nollräntor och billigt kapital, byggde många företag upp enorma fasta kostnader. Det var en era präglad av hybris där bolag glatt signerade 5- eller 10-åriga kommersiella hyreskontrakt för prestigefyllda kontorslandskap, i tron att tillväxten var linjär och evig. Sedan kom räntechocken, inflationen och den geopolitiska oron.

När vi idag diskuterar krisberedskap och resiliens inom näringslivet (”business prepping”) handlar det inte bara om att bygga en likviditetsbuffert för sämre tider. Det handlar om att systematiskt eliminera fasta kostnader och skapa maximal operativ agilitet. I det perspektivet har det traditionella kontorsavtalet förvandlats från en trygghet till en massiv finansiell risk – en regelrätt ”Single Point of Failure” (SPOF) i företagets balansräkning.

Den statiska hyreskostnaden som en SPOF

Det traditionella kommersiella fastighetsmaskineriet bygger på att överföra risk från fastighetsägaren till hyresgästen. Företag låser in sig i långa, oflexibla avtal som indexuppräknas årligen. Om marknaden viker och bolaget måste minska sin personalstyrka med trettio procent, sitter de fortfarande fast med samma enorma overheadkostnad för ekar tomma kvadratmeter.

I en stagnerande eller volatil makroekonomi är kostnadselasticitet – förmågan att omedelbart kunna skala upp eller ner sina utgifter i takt med intäkterna – skillnaden mellan överlevnad och konkurs. Att binda upp framtida kassaflöden i ett decennium för att förvara skrivbord är helt enkelt inte rationell riskhantering längre.

Affärsmässig prepping och ”Space-as-a-Service”

Detta är den fundamentala drivkraften bakom skiftet från traditionella kontor till flexibla kontorshotell och coworking-hubbar (”Space-as-a-Service”). För ett framåtblickande företag är detta ett led i sin strategiska krisberedskap.

Genom att sitta på ett modernt kontorshotell köper bolaget sig friheten att vara agil. Växer företaget snabbt kan man addera fler rum över en natt. Slår en recession till och personalstyrkan måste bantas, kan företaget minska sin kontorsyta med en månads varsel. Kostnaden rör sig därmed i perfekt symbios med företagets aktuella behov och ekonomiska bärkraft, istället för att vara en stel kvarnsten runt halsen.

Delningsekonomi för minimerad overhead

Den andra aspekten av denna riskminimering handlar om resursutnyttjande. En stor del av den dyra kvadratmeterytan i traditionella kontor består av receptioner, lounger, kök och stora styrelserum – ytor som står ekande tomma uppåt 80 procent av arbetsveckan, men som företaget likväl betalar fullt pris för varje månad.

På ett kontorshotell delas denna infrastruktur. Företaget betalar enbart för sin kärnyta. När ledningsgruppen väl behöver stänga in sig för kvartalsplanering, eller när det är dags att samla kunder och partners, betalar man inte för ett ständigt tomt representationsrum. Istället nyttjar man delad infrastruktur och bokar en konferens i Malmö exakt de dagar behoven uppstår. Kostnaden blir en tillfällig, rörlig utgift i stället för en permanent, fast overhead.

Flexibilitet är den nya tryggheten

Illusionen av att ett eget, stort och fast kontor är ett tecken på stabilitet är borta. I dagens makroekonomiska klimat är stabilitet synonymt med flexibilitet.

Företag som strategiskt undviker långa inlåsningseffekter skyddar sina marginaler, säkrar sitt kassaflöde och behåller manöverutrymmet oavsett vad som händer med räntan, inflationen eller konjunkturen. Att flytta verksamheten till en flexibel hubb är inte bara en kontorsfråga – det är modern, ekonomisk krishantering.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nordtech gör en IPO på Stockholmsbörsen

Published

on

Nordtech har pratat om en IPO redan för några år sedan och på senare tid har mjukvarubolag tagit stryk på grund av rädslan för AI. Men Nordtech låter sig inte avskräckas utan tror på det man gör. Tre miljarder kronor kommer företaget att vara värt, dvs det är vad post money-värderingen kommer att vara efter IPO-erbjudandet.

Erbjudande backas upp av flera välkända namn så vi kan räkna med att den här börsnoteringen kommer att gå i mål på ett helt galant sätt.

I skrivande stund har ännu ingen analytiker kommit ut med en rekommendation så det ska bli intressant att se vad de säger, även om det känns som att det kommer att vara tecknarekommendationer.

Här är ankarinvesterarna:

  • Tredje AP-fonden
  • SEB Asset Management
  • Swedbank Robur
  • Protean (fondbolaget)
  • Kramerica Industries (Caspar Callerström)
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys