Marknadsnyheter
Här är de nominerade till Raoul Wallenbergpriset 2020
Med över 200 inkomna förslag från allmänheten har en enig juryn tagit fram sex inspirerande personer som nominerade till Raoul Wallenbergpriset. De nominerade är Angelica Andersson, Dalarna mot Rasism, Dina och Jovan Rajs, överlevande från Förintelsen, Ellen Tejle, Fanzingo, Johan Nordqvist, Juridikfronten och Omid Mahmoudi, Ensamkommandes Förbund. Idag presenterar de nominerade sig själva och sin verksamhet för prisets jury som därefter bestämmer vem av dessa som blir Raoul Wallenbergpristagare 2020.
Priset går till en person som arbetar i Raoul Wallenbergs anda, främst genom kunskapshöjande insatser för barn och ungdomar mot främlingsfientlighet, intolerans och alla människors lika värde.
DE NOMINERADE ÄR:

På fotona: uppe från vänster – Johan Nordqvist, Angelica Andersson, Omid Mahmoudi. Nedan från vänster: Ellen Tejle, Jovan och Dina Rajs. Fotografer: foto på Johan Nordqvist av Pär Olofsson, foto på Ellen Tejle av Isabell Höjman, foto på Jovan och Dina Rajs av Roland Persson.
Angelica Andersson, ordförande för Dalarna mot Rasism, är nominerad till Raoul Wallenbergpriset för sitt långa engagemang i olika rättighetsrörelser, framförallt antirasistiska sammanhang och asylrättsfrågor. Det är ett brett engagemang som sträcker sig över flera politiska sakområden men som handlar egentligen om samma sak; att jämna ut de skillnader i makt och resurser som skapar ojämlika levnadsvillkor. Känslan av att kunna gå samman med andra och göra direkt skillnad har funnits med Angelica sedan ung ålder.
Dina och Jovan Rajs är överlevande från Förintelsen och nominerade för sitt långa arbete med att föreläsa i skolor, bibliotek, kyrkor och kulturhus om Förintelsen. Även med pjäser, musikaliska föreställningar och böcker sprider de kunskap om sin barndom under andra världskriget, Förintelsen och civilkurage och förmedlar lärdomar. Den senaste boken de gett ut kom den 27 januari 2020, exakt 75 år efter befrielsen av Auschwitz, och heter “Ting som bär våra minnen”. I den berättar de om sina erfarenheter under och efter Förintelsen med hjälp av föremål.
Ellen Tejle, vd för Fanzingo, är nominerad för sitt arbete att synliggöra de vars röster vi vanligtvis inte hör – unga personer i förorten, på landsbygden, nyanlända, personer med erfarenhet av psykisk ohälsa, personer med erfarenhet av kriminalitet och missbruk. De upplever att de blir tagna på allvar när de får möjlighet att dela sina erfarenheter och driva sakfrågor som är viktiga för dem. Ellen Tejles arbete skapar delaktighet och minskar utrymmet för ”vi och dem”-mentalitet, vilket är en avgörande faktor i kampen mot främlingsfientlighet och intolerans.
Johan Nordqvist, ordförande för Juridikfronten, är nominerad för sitt arbete med att använda juridiken som verktyg för att motverka högerextrem brottslighet. Johan initierar rättsliga processer mot individer inom den organiserade högerextrema miljön när han ser uttalanden som han bedömer vara brottsliga (oftast hets mot folkgrupp). Hans arbete har resulterat i flera fällande domar, påverkat rättspraxis, haft en inverkan på hur myndigheter arbetar med den här typen av brott samt även på hur organisationer som NMR och dess företrädare kan uttrycka sig i det offentliga och i en digital kontext. Johan skriver och föreläser även om högerextremism.
Omid Mahmoudi, grundare av Ensamkommandes förbund, är nominerad för sitt arbete med att kämpa för unga afghaners rättigheter i Sverige. Ensamkommandes Förbund är en plattform för etablering och att lära sig om hur det nya samhället fungerar, både vad gäller lagar och regler samt sociala koder. Förbundet jobbar mycket med jämställdhet, hedersrelaterade frågor, rasism och antisemitism genom diskussioner, utbildningar och workshops. Genom bland annat resor till Förintelseläger och att lyfta ensamkommandes egna erfarenheter vill de skapa förståelse för vad andra folkgrupper har utsatts för, samt utsätts för även idag.
OM RAOUL WALLENBERGPRISET
-
På grund av rådande omständigheter har de nominerade inte en fysisk diplomutdelning på Strandvägen, som alla tidigare år, men möts idag för en digital diplomutdelning.
-
Årets pristagare kommer att offentliggöras på Raoul Wallenbergs dag den 27 augusti.
-
Priset instiftades 2013 och delas ut varje år den 27 augusti.
-
Tidigare pristagare är Lovette Jallow (2019), Jonathan Leman (2018) Mariet Ghadimi (2017), Tina Morad (2016) Hédi Fried och Emerich Roth (2015), Emir Selimi (2014) och Siavosh Derakhti (2013).
-
Förutom 100 000 kronor får pristagaren ett diplom och en miniatyr av den bronsportfölj som konstnärerna Ulla och Gustav Kraitz skapat.
-
Juryn för Raoul Wallenbergpriset 2020 består av Amanda Lundeteg, VD Allbright och vice ordförande för juryn, Bodil Sundén, tf kommunikationschef Forum för levande historia, Hala Mohammed, Child Safeguarding Director på Rädda Barnen, Ingrid Carlberg, författare, Lamin Sonko, Global PR chef Majority samt Niklas Orrenius, journalist. Michael Wernstedt, styrelseledamot Raoul Wallenberg Academy, är juryns ordförande.
- Läs mer om priset och juryn på: https://raoulwallenberg.se/raoul-wallenbergspriset/
KONTAKTPERSON
Martina Högberg, kommunikatör Raoul Wallenberg Academy, 070-729 9131, martina.hogberg@rwa.se
OM RAOUL WALLENBERG ACADEMY
Att agera mot orättvisor är lika viktigt då som nu som alltid. Raoul Wallenberg Academy rustar unga att agera med civilkurage i Raoul Wallenbergs anda för ett medmänskligt samhälle fritt från rasism och främlingsfientlighet. Vi engagerar årligen tiotusentals unga genom våra utbildningar i självledarskap, skolprogram i mänskliga rättigheter och uppmärksammandet av Raoul Wallenbergs dag, Sveriges nationella dag för medmänsklighet och civilkurage. Med Raoul Wallenbergs gärning och ledarskap som inspiration stärker vi unga att stå upp för mänskliga rättigheter och lägger grunden för en motståndskraftig demokrati.
Taggar:
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
