Connect with us

Marknadsnyheter

I Love Lund publicerar halvårsrapport 2023

Published

on

Halvårsrapporten finns tillgänglig i sin helhet i bifogad pfd-fil samt I Love Lunds hemsida (ilovelund.se).

Kvartalsperioden 1 april – 30 juni 2023

 

 

  • Nettoomsättningen för april – juni 2023 uppgick till 0 TSEK
  • Rörelseresultatet för april – juni 2023 uppgick till -686 TSEK
  • Finansiella poster med nedskrivningar för april – juni 2023 på -2,3 MSEK
  • Resultat efter finansiella poster för april – juni 2023 uppgick till -3 MSEK
  • Resultat per aktie uppgick till -7,8 SEK
  • Investeringar i portföljbolag på 999 TSEK
  • Bokföringsvärde vid periodens slut uppgår till 108,94 SEK per aktie
  • Bedömt substansvärde vid periodens slut uppgår till 167,22 SEK per aktie
  • Måttlig investeringsaktivitet, och med lägre genomsnittliga belopp
  • Följdinvesteringar i ett antal befintliga portföljbolag,
  • däribland i Parlametric, Pengu Studios, LifeFinder, EdgyVeggie och Meltspot.
  • Inga försäljningar av några större väsentliga innehav.
  • Företagspresentationer med portföljbolagen Stromminate och ProEthos
  • Pitch event med fyra bolag i olika bolagssektorer och bolagsfaser
  • Styrelseledamot invald med fokus på affärsmässig hållbarhet.
  • Nya deltidsanställda med fokus på marknadsföring samt hållbarhetsanalys
  • Aktieägarresa till Riga, Lettland
     

Händelser efter rapportperiodens utgång

  • En mindre nyinvestering i Betterwealth AFS AB genomförs
  • Portföljbolaget AlixLabs tar in större VC-kapital på högre värdering
  • Flera ny- och följdinvesteringar genomlyses och övervägs närmare
  • Företagsevent i huvudstaden planlagt till 31 augusti

 

VD har ordet

 

Kära aktieägare,

 

Första halvåret är till ända och det är skönt att få lägga periodens snålblåst på finansmarknaderna bakom sig. Sektorrotationen ut ur finanssektorn, som vi bevittnade redan under första kvartalet, fortsatte även en bit in i andra kvartalet. Mindre investeringsbolag med portföljer bestående av innovativa icke-etablerade målbolag har fortsatt att ta de tyngsta smällarna. Investerarna var fortfarande avvaktande i sina köpbeslut när detta skrivs. Mot slutet av kvartalet har en stabilisering setts, som vi uppfattar som att marknaden har bottnat ut vilket ger viss tillförsikt inför framtiden.

 

På investeringssidan har takten varit måttligare än historiskt under andra kvartalet. Emedan inga exits har genomförts – vi är strategiskt fortsatt i portföljuppbyggnadsfas – har påfyllnadsinvesteringar skett i ett antal målbolag, främst i Parlametric AB. Dock inga större investeringar av s.k. väsentlig karaktär. Vi valde att inte lyfta in något nytt bolag i portföljen under kvartalet, utan enbart en mindre titthålsinvestering direkt efter bokslut.

 

Under andra kvartalet av halvårsperioden har vi valt att skriva ner vårt bokförda värde ytterligare. Detta beror främst på en bred blandning av våra onoterade innehav där vi valt att ta hänsyn till både rådande riskovillighet generellt och målbolagens indikativa värde med bas ur emissionsvillkor och anvisningar och måluppfyllnad av den underliggande verksamheten. En svår akt men där vi vägleds väl av vår nedskrivningspolicy som innebär att vi skriver ner när vi företagsspecifikt befarar, dvs inte bara bevittnar, en förlust. Det görs när vi får en företagsspecifikt trovärdig indikation på att portföljbolagets mål inte förväntas kunna uppfyllas i tid och omfång.

 

Under halvårsperioden har vårt bokföringsvärde minskat med ca 11 procent och vårt internt bedömda substansvärde med knappt 17% – bägge i samma storlek som helåret 2022. Samtidigt har vår residual, aktiekursen, minskat närmare 25% i år, följt av 40% procent förra året. Det i sin tur är faktiskt bättre än flertalet av våra jämförbara investeringsalternativ på First North, NGM och Spotlight. Så konklusionen är både att det går dåligt i absoluta termer men riktigt bra i olika relativa mått. Så det gäller att hålla tungan rätt i mun. Och just därför vägleder vi er aktieägare även med vår egen interna bedömning på värde för ett kompletterande mått utöver den formella redovisningens och den visuella aktiekursen, som bägge har sina egna påverkansfaktorer.

 

Oavsett definition, verkligheten kommer alltid ikapp förr eller senare för ett bolags värde. Bra.

Vi vägleds av vår långsiktighet, vilket är lätt när man både har gott om likviditet, ägardirektiv som stödjer allt annat än kvartalstänk samt jobbar med eget kapital – 99.4% soliditet är skönt att stoltsera med.

 

På aktivitetsfronten för våra aktieägare har det under andra kvartalet varit full fart. Två företagspresentationer med portföljbolagen Stromminate och ProEthos, ett stort pitch event med fyra bolag i olika bolagssektorer och bolagsfaser och en mycket trevlig aktieägarresa till Riga i Lettland. Och vi finns nu på LinkedIn. Och på kontoret i Nöden har vi byggt upp en egen studio. Två nya krafter har jag fått i mitt team, Felicia och Thea, med fokus på marknadsföring och analys.

 

Vi noterar även att vi än inte rest kapital under första halvåret, vilket vi indikerade i vårt noteringsmemorandum kunde ske kontinuerligt framåt, liksom skett historiskt varje år. Orsaken är våra goda likviditet och låga investeringstakt under perioden. När vi nu skönjer en stabilisering och förbättring hoppas vi på utökad investeringsmöjligheter framåt, vilket gör att vi överväger resa kapital under hösten som utlovat. Vi tror oss veta att gräset är helt säkert grönare andra halvåret än första.

 

Lokal riskkapitalförsörjning av ett välkapitaliserat I Love Lund är viktigt för vårt näringsliv. Jag och mitt team har flera intressanta investeringar att överväga som ligger i pipeline för slutgiltigt förhandling, beslut och genomförande efter sommaren.

 

Och sist men inte minst, låt oss slå ett slag för Lunds innovationskraft även uppe i huvudstaden. Kom på vårt I Love Lund-event på Kungsbroplan torsdagen den 31 augusti. Anmälan görs på linkedin. Över hundra lundaälskare som samlas samtidigt med syfte att sprida lundensisk kunskap och värme. Vad kan gå rätt? Precis allt.

 

I Love Lund!

 

Björn Englund

Verkställande direktör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommande rapporttillfällen

Delårsrapport III 2023 – 27 oktober 2023

 

För mer information vänligen kontakta:

Björn Englund, VD

Telefon: +46 73-529 53 33

E-post: bjorn.englund@ilovelund.se

 

Denna information är sådan information som I Love Lund AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående personers försorg, för offentliggörande den 11 augusti 2023 klockan 08:45 CET

Det här är I Love Lund:

I Love Lund är ett idéburet investeringsbolag som investerar i bolag med anknytning till Lund, företrädesvis onoterade och i en tidig utvecklingsfas. Utöver den rena investerings- verksamheten ingår i kärnverksamheten att skapa företagsrelaterade och även mötes- aktiviteter för våra aktieägare och övriga intressenter runt Bolaget. Investeringsportföljen består idag av över femtio (50) bolag varav den stora merparten är onoterade. Investeringarna ska ge en god värdeökning, vilket tillsammans med andra aktivitetsmål och effekter, bäst kan definieras som en god relativ riskjusterad värdeökning över en konjunkturcykel. I Love Lunds investeringsportfölj har en bred och diversifierad sammansättning som både ska reflektera dagens och framtidens näringsliv i Lund. Mer information finns www.ilovelund.se.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys