Connect with us

Marknadsnyheter

Intresset för mat med lågt klimatavtryck ökar – men få äter den

Published

on

Intresset för mat med lågt klimatavtryck ökar enligt en ny undersökning från MAX Burgers. Men trots det är det få som faktiskt äter mat med lågt klimatavtryck. Nu vill MAX utmana svenskarnas matvanor med hjälp av ett Burgarexperiment som minskade matens klimatpåverkan med 80 procent.

Maten vi äter står för 25 procent av hushållens klimatpåverkan. Där finns alltså stora förändringar att göra för att nå Parisavtalets mål om maximalt 1,5 graders global uppvärmning*. Klimatfrågan står fortsatt högt på agendan hos svenska folket, och omställningar krävs för att kunna bromsa klimatförändringarna. I en ny undersökning, som genomförts av Kantar på uppdrag av MAX, framgår att var fjärde svensk (27 %) har fått ett ökat intresse för mat med lågt klimatavtryck under det senaste året. Samtidigt säger färre än var femte (17 %) att de faktiskt äter mat med lågt klimatavtryck.

– Det är glädjande att se att intresset för att äta mat med lågt klimatavtryck ökar. Att äta mat inom klimatets gränser är lättare och godare än många tror och vår testperson Simon lyckades minska matens klimatpåverkan med fantastiska 80 % genom att bara äta burgare under 0,5 kg CO2e. Restaurangbranschen har världens chans att skapa nya spännande måltider som samtidigt minskar matens klimatpåverkan, säger Kaj Török hållbarhetschef på MAX.

Sänkte klimatavtrycket med burgare

Undersökningen från MAX visar att även om intresset ökat så har många svenskar en ganska negativ inställning till mat med lågt klimatavtryck. Bara 30 procent tycker att mat med lågt klimatavtryck smakar bra, samtidigt som smaken är den klart viktigaste faktorn när vi bestämmer vad vi ska äta (60 %). Dessutom uppger var tredje att de skulle äta mer mat med lågt klimatavtryck om de haft bättre kunskap om ämnet, och varannan anser att det borde finnas mer god snabbmat med lågt klimatavtryck.

Därför genomförde MAX under våren ett Burgarexperiment. En helt vanlig svensk – Simon Lindqvist, 34 år från Delsbo – valdes ut som testperson. Under två veckor följde experimentet Simon och mätte det totala klimatavtrycket från maten han åt. Den första veckan åt Simon som han brukar, och under vecka två fick han till lunch och middag endast äta burgare från MAX med lågt CO2e. När Simons klimatavtryck från maten under de två veckorna jämfördes visade det sig att han under burgarveckan sänkt avtrycket med hela 20,6 kg CO2e – från ett utsläpp på 22,5 kg CO2e till 4,9 kg CO2e. Det innebär en minskning med 80,7 procent.

– Som många i min omgivning hade jag förutfattade meningar om mat med lågt klimatavtryck, som att det inte smakar gott och att jag inte skulle bli mätt. Därför blev jag förvånad när jag fick se resultatet av experimentet. Maten var god, jag blev mätt och det blev en enorm skillnad på mitt klimatavtryck, säger Simon Lindqvist.

Så genomfördes burgarexperimentet

  • MAX Burgers annonserade efter intresserade att delta i Burgarexperimentet via sociala medier. På en ansökningssida fick sökande sen ange tre maträtter från en vanlig matvecka samt motivera kort varför man ville vara med i experimentet. För att söka behövde man vara 18 år.
  • Simon Lundqvist, 34 år, från Delsbo utanför Hudiksvall valdes ut till att delta i experimentet.
  • I experimentets första del fick Simon föra videodagbok och registrera allt han åt en helt vanlig arbetsvecka. Lunch och middag under perioden måndag till fredag. Totalt tio måltider. Efter den första veckan räknade MAX ihop det totala klimatavtrycket från maten Simon ätit. Totalt 25,5 kg CO2e. Se lista nedan på förteckning över maträtter och mängd. För att beräkna klimatavtrycket från Simons mat användes Världsnaturfondens Matkalkylator.
  • I experimentets andra del fick Simon enbart äta köttfria burgare från MAX. Samtliga burgare hade ett klimatavtryck på, eller under, WWF:s One Planet Plate-budget om 0,5 kg CO2e. Simon förde videodagbok samt registrerade maten han åt. Efter avslutad vecka räknade MAX ihop det totala klimatavtrycket från burgarna Simon ätit. Totalt 4,9 kg CO2e. Se lista nedan på förteckning över burgarna.

Hälsoundersökning

Innan och efter Burgerexperimentet genomförde Simon en hälsokontroll på Svensk Provtagning.se. Den första hälsokontrollen såg bra ut och det fanns ingenting avvikande att kommentera. Vid den andra hälsokontrollen efter experimentet avslutats upptäcktes två positiva förändringar. Läkaren kunde se att Simon fått lägre nivåer av total kolesterol likaså lägre nivåer av det onda kolesterolet LDL. Simon hade även lite högre nivåer av testosteron.

Om undersökningen

Undersökningen genomfördes i Kantar Media webbpanel (Sifopanelen) under perioden 12–16 februari 2024. Totalt intervjuades 1160 personer i åldern 16–79 år. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen).

Uträkningar på klimatpåverkan

*Parisavtalet är ett globalt klimatavtal med syftet att begränsa den globala uppvärmningen genom att minska utsläppen av växthusgaser. Målet är att hålla den globala uppvärmningen under 2 grader och att sträva efter att begränsa den till 1,5 grader. Världsnaturfonden WWF har satt upp en klimatbudget för mat för att vi ska kunna nå det målet. Budgeten, som de kallar One Planet Plate, ligger på 0,5 kg CO2e per måltid.

För mer information, vänligen kontakta

Henric Byström, henric.bystrom@max.se, eller presstjänst +46 725 16 03 16

Bilaga 1

Hur anser du att ditt intresse för mat med lågt klimatavtryck ändrats det senaste året?

Ökat 27%
Minskat 6%
Samma 60%
Vet ej 8%

Anser du att du äter mat med lågt klimatavtryck?

Ja 17%
Nej 21%
Delvis 55%
Vet ej 7%

Anser du att mat med lågt klimatavtryck ofta ger en bra smakupplevelse?

Ja 30%
Nej 11%
Delvis 26%
Vet ej 33%

Vad styr ditt val av mat?

Hur det smakar 60%
Vad jag är sugen på 52%
Hur hungrig jag är 16%
Att det går fort att laga 26%
Att det är lätt att laga 36%
Vad som serveras 13%
Matens klimatavtryck 18%
Vad resten av familjen vill äta 35%
Priset 58%
Kvalitet 46%
Annat nämligen 7%
Vet ej 1%

Hade du ätit mer mat med lågt klimatavtryck om du hade haft mer information/kunskap om ämnet?

Ja 33%
Nej 25%
Delvis 27%
Vet ej 15%

Anser du att det borde finnas mer god snabbmat med lågt klimatavtryck?

Ja 53%
Nej 10%
Delvis 19%
Vet ej 18%

Bilaga

1. Meny – Vardagsmat

2. Meny – MAX Burgare

För mer information om menyerna vänligen kontakta Henric Byström.
 

Henric Byström, kommunikationschef MAX Burgers

Henric.Bystrom@max.se

MAX Burgers grundades i Gällivare 1968 av Curt Bergfors och Britta Fredriksson, och har växt från en liten grillkiosk i norra Sverige till en internationell burgarkedja med restauranger i Sverige, Polen, Norge och Danmark. MAX strävan är att bli världens bästa burgarkedja genom att servera de godaste burgarna på ett gott sätt. Hållbarhet är en naturlig del av affären och som världens första restaurangkedja började MAX klimatmärka menyn redan 2008. Stiftelsen Rättvis Fördelning har sedan 2006 fördelat 7–10 % av MAX årliga nettovinst till fattigdomsbekämpning.
Läs mer om MAX Burgers: www.max.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.