Marknadsnyheter
Kontigo Care AB (publ) Delårsrapport januari – september 2023
ANALYS AV DATA FÖR DE TVÅ DROGSTUDIERNA ÄR I SLUTFASEN OCH PUBLICERAS I Q4
VD Ulrika Giers kommenterar:
Kontigo Care är ett företag som är ledande inom digital beroendevård och som utnyttjar AI till fullo. Vår AI baserade digitala plattform Previct® möjliggör smart förutsägbar och förebyggande vård, vilket resulterar i kostnadsbesparingar för vården. Att vi också redan nu har tagit de största kostnaderna för MDR-klassning av vår medicinsktekniskt klassade lösning gör att vi står rustade för tillväxtmöjligheter i framtiden.
Vi är idag ledande inom vårt område genom flertalet AI-applikationer på vår digitala plattform Previct, strategiska patentsatsningar och ett flertal vetenskapliga publikationer inom precisionsmedicin.
En bekräftelse på Kontigo Cares ihärdiga arbete är att vi idag har avtal med över 50% av kommunerna i Sverige, men även med privata aktörer, företagshälsovård och en påbörjad etablering i Finland. Kontigo Care växer med fler kategorier av patienter, vårdgivare och en ökad användning av våra tjänster. Trots detta så är vi, som andra aktörer i branschen, påverkade av de bantade budgetar kommunerna har.
Nettoomsättningen i den befintliga verksamheten var -0,3% jämfört med samma kvartal föregående år och -2,1 % jämfört med föregående kvartal. Vårt rörelseresultat för det tredje kvartalet var 1,6 (1,4) MSEK. MDR-kostnaderna påverkar koncernens resultat negativt under tredje kvartalet med -0,3 MSEK och ackumulerat under 2023 med -1,9 MSEK. Under 2024 går MDR-projektet över till en regulatorisk förvaltande roll i företaget.
Vårt fokus är Sverige med fortsatt aktiv kundbearbetning av nya kunder samt utökning av befintliga kunders tjänster och licenser. Vi håller i skrivande stund på att utvärdera de möjligheter som finns för att fortsätta vår verksamhet i Finland sedan vår partner A-Klinikka i somras bytte affärsinriktning och avslutade vårt samarbete.
MRR uppgick på balansdagen till 2,38 MSEK och är därmed oförändrad jämfört med föregående kvartal. På dagen för den här rapportens publicering uppgick MRR till 2,43 MSEK.
Drogberoende är en av samhällets största utmaningar och genererar enorma samhällskostnader och mänskligt lidande. Vi håller för fullt på att analysera data från våra internationella kliniska studier för ögonmonitorering, för att med hjälp av mobiltelefon detektera drogpåverkan. Vår förhoppning är att resultatet från studierna är positiva för att möjliggöra en bredare användning av Previct plattformen och samtidigt öppna upp för nya användningsområden. Fokus kommer att vara fortsatt investering i vidareutveckling av produkt- och tjänsteerbjudandet.
Vårt team består av drivna ambitiösa människor med djup och bred kompetens inom vårt område och vars mission är att förändra hur beroendevården levereras och tas emot.
Det känns fantastiskt att ta över VD-rollen i ett bolag med en SaaS-modell där återkommande licensintäkter har gjort oss till ett e-hälsoföretag med en växande affär, som möjliggör fortsatt expansion. Jag står för utveckling och snabba förändringar som jag tror behövs i en utmanande tid.
Med en skalbar AI-baserad plattform, strategiska patentsatsningar, data- och kvalitetsarbete samt med en långtgående MDR-process har vi skapat tillväxtmöjligheter många år framåt. Jag hoppas att du vill vara en del av vår utvecklingsresa!
Ulrika Giers, VD, Kontigo Care AB (publ)
- Monthly Recurring Revenue (MRR) uppgick till 2,38 (2,31) MSEK i slutet av kvartalet. Detta motsvarar en förändring jämfört med föregående kvartal på 0,0% och jämfört med samma kvartal föregående år på +3,0%.
- Nettoomsättningen för det tredje kvartalet uppgick till 7,1 (7,2) MSEK, en förändring jämfört med föregående kvartal på -2,1% och jämfört med samma kvartal föregående år på -0,3%. Nettoomsättningen för niomånadersperioden uppgick till 21,5 (21,3) MSEK, en ökning jämför med samma period föregående år på 1,1%.
- Rörelseresultatet (EBIT) för det tredje kvartalet uppgick till 1,6 (1,4) MSEK och EBIT-marginalen var 22,2 (19,2)%. Rörelseresultatet för niomånadersperioden uppgick till 0,8 (2,7) MSEK och EBIT-marginalen var 3,6 (12,9)%.
- Nettoresultatet för det tredje kvartalet uppgick till 1,5 (1,4) MSEK eller 0,06 (0,06) SEK per aktie. Nettoresultatet för niomånadersperioden uppgick till 0,6 (2,7) MSEK eller 0,02 (0,11) SEK per aktie.
- A-Klinikka sade i juli upp avtalet på grund av omorganisation avseende finska marknaden. Intäkter från avtalet löper under resterande del av året.
- Ett nytt kommunavtal skrevs under perioden.
- Notified Body TUV har under kvartalet påbörjat granskning av MDR-dokumentation.
- I september meddelades att Ulrika Giers blir ny VD för Kontigo Care AB.
- Totalt antal licenser minskade från 893 till 888 under tredje kvartalet. Efter balansdagens slut har ytterligare 30 licenser tillkommit utspridda över landets kommuner.
- Styrelsen beslutade i oktober att kalla till en extra bolagsstämma avseende en riktad nyemission. Emissionens storlek föreslås till ca 9 MSEK och riktar sig till de största aktieägarna, styrelsen samt nyckelpersoner i personalen.
- Resultat från de två genomförda kliniska studierna, som möjliggör ögonbaserad detektion av droger, kommer att presenteras under november. Därefter fattar bolaget beslut om kommersiell lansering.
Rapporten återfinns på bolagets hemsida, se https://ir.kontigocare.com/finansiella-rapporter-och-dokument/
För mer information, vänligen kontakta:
Ulrika Giers, Verkställande direktör
telefon: 46 (0)18 410 88 80
e-post: ulrika.giers@kontigocare.com
Anja Peters Ohlsson, CFO och IR-ansvarig
telefon: 46 (0)18 410 88 80
e-post: ir@kontigocare.com eller anja.peters@kontigocare.com
För mer information om Kontigo Care, vänligen besök www.kontigocare.com
Denna information är sådan information som Kontigo Care AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande 25 oktober 2023, kl 08:30 CET.
Om Kontigo Care AB (publ)
Kontigo Care AB (publ) (”Kontigo Care” eller ”Bolaget”) har som målsättning att genom innovativa eHälsolösningar förbättra och effektivisera den globala beroendevården och att därmed minska lidandet för en stor mängd patienter och deras anhöriga. Bolagets eHälsoplattform Previct® består av ett antal avancerade algoritmer, AI-drivna prediktionsmotorer och kommunikationslösningar, samt av de två plattformsapplikationerna Previct® Alcohol och Previct® Gamble, för tillämpning inom respektive beroendeområde. Kontigo Cares aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market under kortnamnet KONT. Bolagets Certified Adviser är Redeye AB.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
