Connect with us

Marknadsnyheter

NÄRINGSLIVET SER LÖSNINGAR FÖR ATT BÅDE VÄRNA OM BIOLOGISK MÅNGFALD OCH SNABBA PÅ KLIMATOMSTÄLLNINGEN

Published

on

Öppet brev från medlemmar i företagsnätverket Business@Biodiversity Sweden till Annika Strandhäll och Karl-Petter Thorwaldsson i samband med Stockholm + 50.

Rådande klimatförändringar och degraderingen av de ekosystemtjänster som ger oss frisk luft, vatten och mat är två avgörande hot mot allas vår framtid, och det är alltmer uppenbart att de måste adresseras tillsammans. Ett helhetsperspektiv kring klimatkrisen och förlusten av biologisk mångfald måste tas nu. Klarar vi inte klimatutmaningen så kommer vi heller inte att klara av att bevara biologisk mångfald, men vi behöver också stabila ekosystem för att hantera ett förändrat klimat.

För att åstadkomma global klimatnytta och samtidigt stärka den biologiska mångfalden krävs globala samarbeten och nytänkande. Näringslivet skapar innovativa lösningar och utgör en av grundpelarna i strävan att åstadkomma en netto-noll förlust av biologisk mångfald. Men det krävs krafttag inom närings- och miljöpolitiken för att vi ska lyckas.

Nu riktas världens ögon mot Sverige då globala ledare återigen samlas, denna gång för att fira att det är 50 år sedan FN:s första miljökonferens, Stockholmskonferensen. Sedan dess har förhandlingarna fortsatt och globala överenskommelser som konventionen om biologisk mångfald (CBD), klimatkonventionen (UNFCCC) och Agenda 2030 har antagits. Men klimatkrisen är fortsatt akut och den biologiska mångfalden fortsätter att minska drastiskt. På agendan vid Stockholm + 50 står livsviktiga frågor som “att stoppa förlusten av biologisk mångfald och restaurera ekosystem”, samt innovativa globala samarbeten som finansiering av miljöåtgärder genom skuldavskrivningar.

Näringslivet är en nödvändig möjliggörare i strävan att åstadkomma en netto-noll förlust av biologisk mångfald och att återuppbygga och stärka naturkapitalet. Näringslivet vill ta ett ansvar och vi investerar nu i kunskap och innovation för att integrera biologisk mångfald i våra affärsmodeller och strategier. Vi utbyter idéer och erfarenheter inom det svenska och europeiska företagsnätverket, Business@Biodiversity. Genom vår samverkan föddes bland annat mätverktyget CLImB som hjälper oss säkerställa att våra åtgärder för biologisk mångfald ger faktiska, mätbara resultat.

Men för att nå hela vägen behövs stöd från er beslutsfattare. Därför lägger vi fram tre uppmaningar till regeringen:

  1. Ett framgångsrikt globalt samarbete kräver globala mål

Sverige är en liten och öppen ekonomi med företag som är djupt integrerade i globala värdekedjor. Detta ger oss goda möjligheter att påverka det globala miljö- och klimatarbetet, men det exponerar oss också för risker. Påverkan på biologisk mångfald kan ske hos såväl våra leverantörer som våra kunder; därför är det angeläget att världens länder drar åt samma håll. Företag världen övervill ha transparenta, förutsägbara spelregler och för detta krävs det tydliga globala mål.

* Vi uppmanar den svenska delegationen till FN:s konvention om biologisk mångfald (CBD) i september i Kunming att driva på för ambitiösa, mätbara och tidsatta globala mål.

  1. En helhetssyn på naturen och klimatet skapar mer ändamålsenliga tillståndsprövningar

Det är bråttom att ställa om, inte minst för att bromsa klimatförändringarna. Elanvändning måste fördubblas inom 20 år. Många nyckelinvesteringar för klimatomställningen är platsbundna och kan samtidigt innebära viss lokal påverkan på arter och habitat. Vindkraft måste byggas där det blåser; metaller och mineral måste utvinnas där de förekommer i berggrunden; skogsråvara behövs för att ersätta fossilbaserade produkter; stabila elnät måste binda ihop produktion och konsumtion. Då gäller det att kunna balansera och bedöma lokal naturhänsyn mot miljö- och klimatnytta i ett bredare geografiskt perspektiv, som ibland kan behöva vara globalt. Oförutsägbara och ineffektiva tillståndsprocesser, delvis till följd av rådande tolkning av EU-direktiv, riskerar leda till att produktion flyttas till länder med lägre miljökrav. Vi investerar redan i dag i FoU och innovativa lösningar för att klimatinvesteringar och markanvändning ska kunna gå hand i hand med investeringar i biologisk mångfald.

* Vi uppmanar den svenska regeringen att analysera den svenska implementeringen och väcka en diskussion inom EU om en mer ändamålsenlig utformning av Art- och habitatdirektivet och Fågeldirektivet.

  1. Flexibla lösningar ger förutsättningar att maximera naturnytta per investerad krona

Investeringar i infrastruktur och andra anläggningar tar ofrånkomligen mark i anspråk. Ibland saknas det alternativa lokaliseringar och naturvärden kan gå förlorade. Trots detta kan en netto-noll påverkan på biologisk mångfald åstadkommas. Här kan kompensationsåtgärder bli en viktig möjliggörare. Men, det måste vara tydligt vad som gäller. Med kompensation menar vi evidensbaserade åtgärder för att restaurera andra degraderade miljöer och skydda värdefull natur – på företagens egna marker eller på andra platser genom marknadsbaserade lösningar såsom kompensationspooler och habitat banking. För att metoder ska kunna accepteras, tillämpas brett och vara transparenta kräver det utveckling av strukturer, standardisering och verktyg. Till detta behövs gemensamma mått på biodiversitet och åtgärders effekt, metoder som vi arbetar fram redan i dag inom företagsnätverket Business@Biodiversity Sweden.

* Vi uppmanar den svenska regeringen att genom uppdrag till myndigheter eller lagstiftning skapa tydliga spelregler för kompensation, naturbaserade lösningar och andra effektiva åtgärder för att stärka biologisk mångfald som kan användas i olika sammanhang såsom miljötillståndsprövning. Detta bör ske i nära dialog med näringslivet.

Undertecknas:

Fredrik Höök, VD, Ecogain; samordnare företagsnätverket Business@Biodiversity Sweden
Helle Herk-Hansen, Miljöchef, Vattenfall
Pia Lindström, Miljö- och hållbarhetsdirektör, LKAB
Hillevi Priscar, Landschef för Sverige, OX2
Åsa Jackson, Direktör Corporate Responsibility, Boliden
Sara Sandberg, Miljöchef, Fortum
Ylva Andersson, Vice VD, Jämtkraft Sverige AB
Catarina Hägglund, Hållbarhetschef, Skellefteå Kraft

Malin Serrander, Hållbarhets- och kommunikationschef, SR Energy
Kristina Branteryd, Miljöansvarig, Svemin

För ytterligare information kontakta:

Emelie Ousbäck, Marknadsansvarig Ecogain & Samordnare Business@Biodiversity Sweden
Email: Emelie.ousback@ecogain.se

Tlfn: +46 (0)10-405 90 18

Carly Smith, Senior konsult, Ecogain
Email: carly.smith@ecogain.se

Tlfn: +46 (0)73-4747245

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys