Tanalys

Nytt datum för byte av emittent i SBB i Norden AB:s obligation med symbol SBBIN 002

fr, jul 06, 2018 20:10 CET

Euroclear har meddelat att byte av emittent i SBB i Norden AB:s (publ) obligation med symbol SBBIN 002 (”Obligationen”) blir förskjutet med en dag och kommer att vara färdigställt den 11 juli 2018, inte den 10 juli 2018 såsom tidigare meddelats i pressmeddelande den 4 juli 2018.

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB:s (publ) kommer således att vara registrerad som emittent av Obligationen i Euroclears system från och med 11 juli 2018.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Ilija Batljan, VD och grundare av Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB, 070 518 39 67, ilija@sbbnorden.se

Om Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ)

SBB äger samhällsfastigheter i Norden samt hyreslägenheter på tillväxtorter i Sverige och har som grundidé att äga och förvalta långsiktigt. Genom bolagets stora samhällsengagemang kommer kommuner och andra intressenter att finna en långsiktig samarbetspartner i bolaget. SBB tilldelades pris som Årets fastighetsbolag vid Fastighetsgalan 2018. Bolagets B-aktie (symbol SBB B) och preferensaktie (symbol SBB PREF) handlas på Nasdaq First North Premier. Certified Adviser är Erik Penser Bank (www.penser.se). Mer information om bolaget finns på www.sbbnorden.se.

Exit mobile version