Connect with us

Marknadsnyheter

Överraskande stort och positivt gensvar från världen på Visit Swedens kampanj Sweden (not Switzerland)

Published

on

Efter bara några dagar har marknadsföringskampanjen om turistlandet Sverige, där Visit Sweden vill göra upp med Schweiz om vilket land som är vilket, fått ett genomslag i global media i fler än 35-tal länder.

I enbart Visit Swedens egna digitala kanaler är räckvidden över en miljon personer under kampanjens första dagar och med hundratals positiva och uppmuntrande kommentarer från schweizare och övriga världen.

I en första undersökning med 500 respondenter som sett kampanjen säger över 70 % att de nu är mer intresserade av att resa till Sverige än tidigare.

Under kampanjens första dagar, kampanjen lanserades 23 oktober, har över 500 nyhetsartiklar publicerats om Sverige i över 35 länder i flera världsdelar, utifrån Visit Swedens kampanj med sammanlagt miljontals läsare.

Bland annat publicerades flertalet artiklar i Forbes, i franska Le Figaro, i italienska Corriere della Sera och i en av Schweiz största dagstidningar Neue Zuricher Zeitung och kampanjens budskap har skapat väldigt positivt engagemang från schweizare och schweizisk media, ambassader och IKEA i Schweiz.

Kampanjen har alltså nått långt fler än de tio länder som Visit Sweden denna gång fokuserat sin marknadsföring till: Tyskland, Nederländerna, Storbritannien, Frankrike, USA och Kina samt Schweiz, Norge, Danmark och Finland.

          Kollegor som arbetat för Visit Sweden i 20 år säger att ingen tidigare kampanj fått detta stora, positiva gensvar på så kort tid, säger Visit Swedens vd Susanne Andersson.

 

          Vi är naturligtvis oerhört glada för det stora och positiva gensvaret som faktiskt har överrumplat oss lite, säger Susanne. Vi visste att det var en bra kampanj med en kul twist – men att den skulle mottas på här bra så snabbt…

Nu har Visit Sweden börjat nås av människors och mediers egna filmklipp, där de föreslår olika fördelningar av ländernas olika egenskaper.

          Vi får mängder med positiva kommentarer och korta filmer där privatpersoner, influencers och medier nu gör egna listor och fördelningar av ländernas olika tillgångar. Bland annat tycker många att vi ska behålla surströmmingen för oss själva, skrattar Susanne.

Visit Sweden har efter det positiva gensvaret från världen, nu utökat och accelererat kampanjen med olika typer av digital annonsering enligt plan.

          Vi skruvar nu upp kampanjens synlighet ytterligare ett steg för att maximera den positiva bild som kampanjen sprider om Sverige som turistdestination, säger Susanne.

Till de ytterst få, uteslutande i Sverige, som vagt ondgjort sig över Visit Swedens kanske lite udda kampanjgrepp och tajming, hälsar Susanne:

          Vi i fantastiska, demokratiska Sverige med fritt ord, öppenhet och tolerans ska inte sitta tysta. I stället ska vi göra allt vi kan för att attrahera fler att komma hit och ta del av och inspireras av våra svenska värderingar och kanske ta med sig lite av dem hem efter en lyckad semester.

 

Exempel från publiceringar ute i världen:

Schweiziska Neue Zuricher Zeitung: https://www.nzz.ch/panorama/schweden-lanciert-eine-neue-tourismus-kampagne-das-land-will-nicht-mehr-mit-der-schweiz-verwechselt-werden-ld.1762358?reduced=true

Franska Le Figaro med 34.7 miljoner digitala läsare: www.lefigaro.fr/voyages/cela-ne-peut-plus-durer-la-suede-ne-veut-plus-qu-on-la-confonde-avec-la-suisse-20231024

Amerikanska Forbes med ca 27 miljoner digitala läsare/månad: https://www.forbes.com/sites/brittanyanas/2023/10/24/sweden-to-tourists-stop-getting-us-mixed-up-with-switzerland/amp/

Schweiziska 20 Minuten med ca 3,5 miljoner personer i räckvidd: https://www.20min.ch/video/schweden-vs-schweiz-so-hebt-sich-die-schweiz-von-schweden-ab-887188084156

Italienska Corriere della Sera med ca 3,4 miljoner unika läsare: https://video.corriere.it/video-virali/ora-basta-svezia-non-svizzera/8d5d6162-7258-11ee-a352-bdb9090063b6

Schweiziska Watson med ca 1,8 miljoner användare: https://www.watson.ch/videos/!41197

Schweiziska Tages Anseiger med ca 675 000 läsare: https://www.tagesanzeiger.ch/viraler-tourismus-spot-schweden-veraeppelt-schweiz-wir-schlagen-hygge-zurueck-261780902257

Schweiziska Radio FM1 med ca 176 000 lyssnare: https://www.radiofm1.ch/videos/unsere-antwort-auf-schweden-154438051

 

Några av de många hundra kommentarerna Visit Sweden fått under första dagen av sin kampanj för turistlandet Sverige:

På grund av GDPR har avsändarna utelämnats, men kommentarerna är tillgängliga via Visit Swedens sociala kanaler.

“Abosutely love this campaign, Congrats Sweden! I hope that our Swiss authority will respond appropriately to your launch of negotiations.”

“One country, Swedenland!”

“You have IKEA, Switzerland had Ingvar Kamprad.”

“Well done Sweden, I love this! Tak from Switzerland, hoping to visit again.”

“Good campaign. Simple and funny. It’s good for both countries. Cheers from Switzerland…!” 

“I should own a swedish citizenship in exchange of my swiss one”

“You have Stockholm – We have Stockhorn (mountain)”

“Switzerland should support this division by launching the initiative „Switzerland (not Sweden).“

 “Switzerland get cheese and Sweden get osthyvel”

“I am a Swiss citizen and you have my full support.”

“Swiss here, we get chocolate and cheese, you get meatballs and Minecraft.”

“I would like to make it popular that, although the differences between Sweden and Switzerland are highlighted, we strive for fraternal cooperation. For example, Sweden has the furniture, Switzerland has the swiss army knife to put it together.”

 

Mer pressinformation

Presskontakter: https://corporate.visitsweden.com/press-influencers/

Pressbilder för bruk i Sverige: https://visitsweden.qbank.se/mb/?h=af0781d99f7009be8119d9a1d13f8580

Pressbilder medarbetare Visit Sweden: https://visitsweden.qbank.se/mb/?h=6e89436205a9f40eeca3c63cd3457f17  

Mer om kampanjen: https://corporate.visitsweden.com/press/global-kampanj-visit-sweden-satter-ner-foten-om-forvaxlingen-med-schweiz/

Jim HofverbergChief Corporate Communications Officerjim.hofverberg@visitsweden.com

Visit Sweden har det offentliga uppdraget från svenska regeringen att marknadsföra resmålet Sverige. Visionen är att Sverige år 2030 är världens mest hållbara och attraktiva resmål byggt på innovation. Nu mer än någonsin måste resande göras hållbart, medvetet och skapa långsiktigt värde för både resenärer, lokala samhällen och vår planet. Visit Sweden är ett statligt aktiebolag med ca 60 anställda runt om i världen. Bolaget är baserat i Stockholm och hade år 2021 en omsättning om ca 175 miljoner kronor. https://corporate.visitsweden.com/

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.