Tanalys

Rättelse: Kvartalsrapport för C Security Systems AB (publ)

RÄTTELSE: Årets tre första månader i korthet blev ej uppdaterade efter senaste ändringen i koncernens resultaträkning i tidigare pressmeddelande ”Kvartalsrapport för C Security Systems AB (publ)”

JANUARI – MARS 2024

Årets tre första månader i korthet

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER FÖRSTA KVARTALET

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG

KOMMENTAR FRÅN VD

Under första kvartalet 2024 har arbetet med ”Spåra Lantdjur” och berörda samarbetspart-ners intensifierats och samarbete med RISE har inletts. Inför årets båtsäsong visades C-pod-produkter för Hjertmans Groups medarbetare från gruppens många butikskedjor och samarbetet med KAK utökas när bolaget blir KAK-sponsor och bolagets produkter visas på Gärdesloppet i maj. För att öka försäljningen av bolagets produkter blir Amazon ny försäljningskanal, till att börja med för Spåra på den svenska marknaden. En ny fas i bolagets utveckling inleds i och med förvärv av EmbeddedArt AB. Bolaget kommer i framtiden stå mycket starkt med kraftigt ökade resurser. 

Mycket fokus och arbete har lagts på projektet Spåra Lantdjur som drivs i samarbete med bland andra SLU och Jordbruksverket. Projektet är mycket viktigt för bolaget och förbättring av utrustning för djuren samt utveckling av mätmetoder och resultatanalyser pågår. Under sommaren kommer tester ske på utvalda lantbruk och en försöksgård i Sverige. Ett nytt samarbetsprojekt med RISE (RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN) har inletts, vilket inledningsvis resulterat i att RISE beställer Spåra-produkter och koselar för 250 000 SEK. Marknaden inom lantbrukssektorn är viktig och fler tester och projekt kommer genomföras.

Inför stundande båt- och motorsäsong genomförs en rad aktiviteter för att öka kännedom om och försäljning av bolagets produkter. När Hjertmans Group, Nordens största återförsäljare inom marina tillbehör med cirka 50 butiker, samlade leverantörer och ett stort antal butiksmedarbetare presenterade bolaget C-pod för många intresserade deltagare. Under våren visas Spåra i samband med motor-cykelevent samt på KAK:s (Kungliga Automobil Klubben) årliga veteranbils-evenemang Gärdesloppet, som lockar många entusiaster och potentiella kunder. Bolaget är KAK-sponsor och KAK erbjuder Spåra Classic till sina medlemmar.

För att nå fler kunder har försäljning av bolagets Spåra-produkter via Amazon startats. Amazon finns i många länder och passar väl in i bolagets försäljningsmodell för att nå privatpersoner över hela Europa. Till att börja med sker försäljning via Amazon i Sverige, men fler länder kommer läggas till under året.

I början av Q2 slutförde C Security Systems AB förvärvet av EmbeddedArt AB genom en apportemission. Tack vare det genomförda förvärvet ökar möjligheterna för bolagets varumärken Spåra och C-pod avsevärt. EmbeddedArt är sedan länge en viktig leverantör och partner till C Security Systems AB, vilket bland annat har resulterat i mycket kompetenta produkter. Med ökade resurser i den nya koncernen kommer nya produkter lanseras på nya marknader i ett ökat tempo. Vi går nu in i en mycket intressant och spännande fas och jag ser fram mot att leda Spåra Group AB i den nya koncernen.

Jörgen Eberstein
Avgående VD C Security Systems AB 

Ny VD Spåra Group AB

——————————————————————

Att förvärvet av EmbeddedArt AB blev av gläder mig stort då jag varit mycket positiv till processen. I mina roller som ordförande för CSecurity och VD för EmbeddedArt såg jag de naturliga synergieffekter som skulle kunna uppnås genom ett starkare samarbete mellan bolagen. EmbeddedArt Group blir i och med förvärvet väl positionerat på marknaden inom produktframtagning av egna IoT-produkter som kombineras med en tidigare lång erfarenhet inom försvarsområdet. Jag ser mycket fram mot att leda denna verksamhet.

Lars Tegborg
Ny VD EmeddedArt Group AB

Lars Tegborg, VD EmbeddedArt Group
Telefon: +4670 982 29 41
E-post: lars.tegborg@embeddedart.se

EmbeddedArt är ett försvarsindustriföretag med verksamhet även inom Internet of Things (IoT) och elektroniksektorn. Kärnverksamheten omfattar utveckling och försäljning av avancerade produkter och system samt konsultverksamhet inom systemdesign, mekanik, elektronik och mjukvara. Bolaget engagerar sig i hela livscykeln för dessa system och produkter samt bedriver även konsultverksamhet inom systemdesign, mekanik, elektronik och mjukvara till tidsmässigt. Kunderna återfinns främst inom försvarsområdet men också inom elektronikindustrin i stort.

Exit mobile version