Connect with us

Marknadsnyheter

Selma & Gustafs nya album är en bro mellan Hälsingland och Amerikanska södern – Can I Carry You? släpps idag

Published

on

Det har gått tio år sedan Selma & Gustaf från Hudiksvall debuterade med singeln Stay Alive. Sedan dess har gruppens medryckande americana-doftande indiepop letat sig från Hälsinglands vägkrogar vidare långt bort till europeiska festivalscener och gig i USA. Sjutton singelsläpp, två ep:s, ett album och över 11,5 miljoner streams senare är de tillbaka i sina hemtrakter – äldre, renare och med ett helt nytt album –  Can I Carry You? släpps idag fredag 29 november.

SG_CICY_Cover_final.png
Omslag Can I Carry You?

Lyssna på Can I Carry You? 

Albumets titel Can I Carry You? kommer från en av Selma & Gustafs stora inspirationskällor Jason Isbell, som efter en spelning i Nashville frågade sin fru Amanda Shires, som också spelar fiol i bandet, mitt i en brinnande skilsmässa, “Can I carry you?” och bar henne av scenen. Albumets tio spår bär alla samma känsla som scenen Jason och Amanda bar på – uppbrott, sorg och vemod, men också ömsinthet, längtan och förtrolighet.

 

Albumets tre singlar som släppts under 2024, Down the Line, Today och Heart of a Rabbit, är plattans ryggrad. De är stadigt förankrade i bandets signifikanta så kallade “Hälsingecana” – Hälsinglands skogar och folkmusik filtrerat genom americana och country. Härifrån förgrenar sig lekfullt de övriga spåren. Gemensamt för alla låtarna är inslagen av akustisk gitarr, slide, stråkar och piano och Selma och Gustafs röster som vilsamt förbryllar.

 

Gruppens medlemmar Selma Edenståhl, Gustaf Johnsson, Carl Embretsén, Viktor Rasimus-Ek och Emil Thurell har alla anknytning till Hudiksvall och lyssnaren märker snart att den norrländska landsbygden är en väsentlig del av Selma & Gustaf. Can I Carry You? är inspelat i skogarna utanför Hudiksvall och miljön fäster som kåda på albumets toner, röstlägen och melodier och blir en motvikt till det urbana soundet som får mycket utrymme idag.

 

– I en tid då kultur och musik knappt kan andas, prioriterar många musiker giggen och rör sig dit publiken är. Vi har gjort tvärtom och istället återvänt hem och turnerar främst i små bruksorter, där band normalt inte väljer att spela. Selma & Gustaf är den musik som uppstår i mötet mellan oss och folk som ser oss spela på en vägkrog någonstans längs E4:an. Det mötet, Hälsingland, landsbygden och bruksorten har vi försökt fånga på inspelningen av Can I Carry You?, säger Selma & Gustaf.

 

Sagt om nya albumet:

“Things unfold as they should here. I admire how organic aspects dance around one big circle, giving off the right sound. The vocals sound impressive, with a vibe that’s easy to identify. Today makes you pause for a moment, it’s so beautiful.” /Lefuturewave om Today

“Med ett rått tillvägagångssätt och Indie Folk-toner kan lyssnaren reflektera djupare genom både fängslande och mörka verser. Det som jag tycker är allra mest perfekt är den akustiska melodin som används – ett fenomenalt driv för den kalla atmosfär som texten genomsyrar. Det är fantastiskt, men också fyllt av sorg.” /Indiedream om Heart of a Rabbit

 

“Den magiska folk- och indiepopduon Selma & Gustaf, är ett par svenska singer-songwriters som skapar ljuv och introspektiv musik – storslagen sådan.” /Cosmonauta Radio

“Ett fantastiskt verk! Med mästerlig precision reflekterar låten över en komplicerad och nedslående period och förmedlar minnen som för tankarna till schack, kärlek och depression. Dess melodi är smittande och svår att glömma.” /Roadie Music om Today

DSCF6158.jpg
Selma Edenståhl, Gustaf Johnsson

 

Produktionsuppgifter:

Låttexter

Titel: STAR IN A BOTTLE
Text: Gustaf Johnsson, Viktor Rasimus-Ek
Producent: Viktor Rasimus-Ek, Emil Pettersson
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: AFFECTION
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek, Carl Embretsén, Emil Thurell
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: I DON`T WANNA BE ALONE
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: DOWN THE LINE
Text: Benjamin Roustaing, Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek, Benjamin Rousting
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: HEART OF A RABBIT
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: SATELLITES
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl, Viktor Rasimus-Ek
Producent: Viktor Rasimus-Ek
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: FLOWERS
Text: Gustaf Johnsson, Viktor Rasimus-Ek
Producent: Viktor Rasimus-Ek, Carl Embretsén, Emil Thurell
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: TODAY
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: THE DARK
Text: Gustaf Johnsson, Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek, Emil Pettersson
Mix: Viktor Rasimus-Ek

Titel: AT THE BAR
Text: Selma Edenståhl
Producent: Viktor Rasimus-Ek
Mix: Viktor Rasimus-Ek

DSCF6201.jpgSelma Edenståhl, Gustaf Johnsson

Selma & Gustaf på Spotify
Selma & Gustaf på Instagram
Selma & Gustaf på Facebook

Omslag: Selma Edenståhl & Mårten Klaesson

Pressbilder: Zara Luna Hjelm

Pressmeddelande 2024.11.29

För information och intervjuförfrågningar vänligen kontakta:
Molly Brunner
Noi PR
molly@noipr.se
0702 70 70 64

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys