Tanalys

Södra levererar KL-trä till Göteborg Grand Central

Byggnationen av Göteborg Grand Central har startat, ett nytt stationshus i en helt ny stadsdel. Tillsammans med Hybridge levererar vi 9 100 kvadratmeter korslimmat trä (KL-trä) till delar av byggnadens stomme. 

Göteborgs nya stationshus är ett projekt med tydligt fokus på hållbarhet och ett minimerat klimatavtryck. Merparten av byggnadsstommen består av trä, vilket kombineras med återvunnet tegel, klimatförbättrad betong och återvunnet stål.  

Byggnaden kommer att bli närmare 120 meter lång och sträcka sig mer än 20 meter på höjden. Insidan präglas av synligt trä i olika former som främjar hållbart byggande.  

– Vi är mycket stolta över att få leverera vårt förnybara och närproducerade KL-trä, till Göteborgs nya stationsbyggnad. Att använda trä som byggmaterial minskar koldioxidutsläppen kopplat till byggnaden väsentligt. Dessutom fortsätter träet lagra koldioxid under hela byggnadens livstid. Trä som naturligt material ger också en behaglig miljö att vistas i, säger Andreas Berge, affärsområdeschef Södra Building Systems.      

Hybridge (tidigare Prefabsystem Syd) är ansvarig stomentreprenör i projektet och är en mångårig och väletablerad samarbetspartner till Södra.   

– I projektet har vi samarbetat med Södra redan i det tidiga anbudsskedet.  Vårt goda samarbete i kombination med Södras kapacitet och produktens låga klimatpåverkan i form av koldioxidutsläpp är det som gjorde att valet föll på Södra när det kommer till leveranser av KL-trä i projektet, säger Mårten Holmberg, VD och affärschef på Hybridge.   

Montaget utförs av KL projekt som Södra har ett välfungerande samarbete med.  

Första spadtaget till byggnationen togs i september 2024. Södras leverans av KL-trä startar under första kvartalet 2025. Stationshuset beräknas vara klart i december 2026 och de övre våningsplanen i början av 2027.  

Arkitekt bakom projektet är Oslobaserade Reiulf Ramstad Arkitekter. PEAB är totalentreprenör och byggnaden ägs och kommer att förvaltas av Jernhusen.  

Södras värdekedja bidrar till KL-träets låga klimatpåverkan

Tillverkning av KL-träet sker i symbios med Södras massabruk och sågverk på anläggningen i Värö utanför Varberg. På så vis tar vi till vara på hela trädet och förädlar den hållbara skogsråvaran från familjeskogsbrukens ansvarsfullt brukade skogar till förnybara, klimatsmarta produkter och lösningar som skapar värde för många människor i ett naturligare samhälle. Södra bildades 1938 ur idén om att vi är starkare tillsammans. I dag är Södra Sveriges största skogsägarförening med fler än 50 000 familjeskogsbrukare som medlemmar. Tillsammans äger medlemmarna i Södra en världsledande industri som förädlar skogsråvaran till förnybara produkter inom massa, trä, byggsystem, flytande bioprodukter och energi. 

Vad är KL-trä? 

KL-trä är ett förnybart material med stora möjligheter. Produkten tillverkas av sågat granvirke, vilket fingerskarvas och limmas ihop till lameller. Lamellerna är sedan korsvis lagda i skikt, vilket ger ett massivt element i KL-trä. Det är en konstruktion som ger ett starkt och styvt byggelement med hög formstabilitet. Med hjälp av modern CNC-teknik får vi en hög precision vilket innebär att konstruktionstiden på plats blir effektivare.    

Läs mer om projektet hos Jernhusen: https://centralstadengoteborg.se/projekten/grand-central  

Har du frågor om projektet eller KL-trä från Södra? Kontakta oss: 

Dan Winnberg 
Projektledare, Byggsystem 
Telefon: +46 72-206 87 93  
dan.winnberg@sodra.com

Simon Kastari 
Projektledare, Byggsystem 
Telefon: +46725818265 
simon.kastari@sodra.com

För mediefrågor, kontakta
Södras presstjänst
0470-890 90
press@sodra.com

Södra bildades 1938 ur idén om att vi är starkare tillsammans. I dag är Södra Sveriges största skogsägarförening med fler än 50 000 familjeskogsbrukare som medlemmar. Tillsammans äger medlemmarna i Södra en världsledande industri som förädlar skogsråvaran till förnybara produkter inom massa, trä, byggsystem, energi och biokemikalier. I vår skogsindustri jobbar 3 400 medarbetare och under 2024 omsatte Södra 29 miljarder kronor. Våra produkter exporteras över hela världen och tillsammans bidrar vi till ett naturligare samhälle. Med rötterna i skogen skapar vi framtiden.

Taggar:

Exit mobile version