Tanalys

Upgrade Invest Nordic AB: Delårsrapport jan-jun 2024

Rapporten finns tillgänglig som bifogat dokument samt på bolagets hemsida (www.upgradeinvest.se). Nedan följer en sammanfattning av rapporten.

VD-kommentar:
Vi har under det andra kvartalet arbetat intensivt med att stötta och möjliggöra notering av Condo Holding AB vars aktie nu handlas på Spotlight Stock Market sedan den 8 juli 2024. Vi ser fram emot att fortsätta stötta bolaget men nu i noterad miljö. Strukturaffären med Condo tillförde aktieägarna i Upgrade ett värde om cirka 3,5 MSEK beräknat på aktuell aktiekurs, men vi tror att ledning och styrelse kommer kunna skapa ytterligare aktieägarvärde över tid. Det är just strukturaffärerna som kommer skapa aktieägarvärde och vi ska intensifiera vårt sökande efter fler bolag vi kan hjälpa till en notering. Vi har under första halvåret haft flera dialoger med intressanta tillväxtbolag och vår ambition är att vi ska kunna presentera fler affärer för er aktieägare.

Under kvartalet fick vi även återbetalt ett brygglån inklusive räntor och uppläggningsavgift. Vi har dessutom under kvartalet stiftat ett nytt dotterbolag för att möjliggöra strukturaffärer. Av försiktighetsskäl skriver vi ner värdet i Nuuka Solutions Oy till noll. Aktierna i Nuuka var tidigare värderade till cirka 0,4 MSEK och påverkar således vårt substansvärde negativt med motsvarande.

Marcus Bonsib,

VD Upgrade Invest Nordic AB

Substansvärdet per 30 juni 2024
Substansvärdet uppgick per sista juni 2024 till cirka 6,9 MSEK. Bolaget har en portfölj av innehav i onoterade bolag värderat till cirka 4,0 MSEK. Kassan uppgick till cirka 2,4 MSEK. Upgrade har under perioden stiftat ett nytt dotterbolag med 500 TSEK i aktiekapital som inte synliggörs i Upgrades kassa eftersom dotterbolaget registrerades efter periodens utgång. Bolaget har inga långfristiga lån. Största innehaven utgörs av Climacheck AB, (utgör cirka 43,85 % av substansvärdet), Lynes AB (14,18 %). Innehavet i Nuuka Solutions OY har av försiktighetsskäl skrivits ner till noll (innehavet var tidigare värderat till cirka 0,4 MSEK). Substansvärdet per aktie uppgår till 3,39 SEK. Onoterade innehav värderas som princip till senaste kända emissionskurs. I bedömning av aktuellt värde beaktas även storlek på nyemissionen.

Koncernens finansiella översikt för perioden jan-jun 2024

Väsentliga händelser under perioden

Väsentliga händelser efter balansdagens utgång

Ekonomisk utveckling i sammandrag

Ekonomisk Utveckling i sammandrag
apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jan-dec
TSEK 2024 2023 2024 2023 2023
Nettoomsättning 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Rörelseresultat -871 -243 -1 166 -498 -1 036

För mer information om Upgrade Invest Nordic AB, vänligen kontakta:

VD Marcus Bonsib

+46 721 82 72 90

marcus@upgradeinvest.se

Upgrade Invest Nordic AB är ett investeringsbolag, vars investeringar företrädesvis görs i tillväxtbolag som avser att genomföra en börsnotering inom en tvåårsperiod.

Exit mobile version