Marknadsnyheter
#21-79 Företrädesemission i FundedByMe Crowdfunding Sweden AB
Med stöd av bemyndigande från den extra bolagsstämman den 16 augusti 2021, beslutade styrelsen i FundedByMe Crowdfunding Sweden AB (”Bolaget”) den 24 augusti 2021 att genomföra en nyemission av A-aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare.
Sista dag för handel i Bolagets A-aktier inklusive rätt att erhålla teckningsrätter är den 27 augusti 2021. Första dag för handel i Bolagets A-aktier exklusive rätt att erhålla teckningsrätter är den 30 augusti 2021. Avstämningsdag är den 31 augusti 2021.
Aktieägare i Bolaget erhåller en (1) teckningsrätt av serie A för varje (1) innehavd aktie (oavsett aktieslag). En (1) teckningsrätt berättigar till teckning av en (1) nya aktie av serie A. Teckningskursen är 1,30 SEK per A-aktie.
Teckning av aktier av serie A ska ske under perioden från och med den 2 september till och med den 16 september 2021. Handel med teckningsrätter äger rum på Nordic SME Sweden från och med den 2 september till och med 13 september 2021. Handel i betalda tecknade A-aktier kommer att ske från och med den 2 september 2021 till och med att emissionen registrerats hos Bolagsverket.
Om emissionen ger upphov till omräkningsfaktor kommer flerdagarsorder i Bolagets orderbok att raderas. Detta sker i så fall efter handelsdagens slut den 27 augusti 2021.
Information om berörda instrument:
Listningsnamn: FundedByMe Crowdfunding Sweden TRA
Kortnamn: FBM TRA
ISIN-kod: SE0016786990
FISN-kod: FUNDEDBYME/SUBS RTS NL PD
CFI-kod:RSSXXR
Första dag för handel: 2021-09-02
Sista dag för handel: 2021-09-13
Instrument-ID: 8CH1
Tick size table/liquidity band: A
Antal utgivna instrument: 20 074 578
Marknad: NSME
Segment: NSSE
Listningsnamn: FundedByMe Crowdfunding Sweden BTA
Kortnamn: FBM BTA
ISIN-kod: SE0016787006
FISN-kod: FUNDEDBYME/SH A
CFI-kod: ESNUFR
Första dag för handel: 2021-09-02
Sista dag för handel: Meddelas senare i separat marknadsmeddelande
Instrument-ID: 8CH2
Tick size table/liquidity band: A
Antal utgivna instrument: 20 074 578
Marknad: NSME
Segment: NSSE
Med vänlig hälsning
Nordic Growth Market NGM AB
Frågor rörande detta meddelande kan ställas till marknadsovervakningen@ngm.se alternativt
08-566 390 55.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke