Connect with us

Marknadsnyheter

Addtech förvärvar C.K. Environment

Published

on

Addtech Process Technology, ett affärsområde i Addtech-koncernen, har idag tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i C.K. Environment A/S (”CKE”)

C.K. Environment är en ledande leverantör av instrument och lösningar för att mäta och analysera gaser, vätskor, partiklar, fukt och temperatur. Bolaget erbjuder både kompletta kundanpassade lösningar samt komponenter och service till ett brett spektrum av industrikunder. CKE har sitt huvudkontor utanför Köpenhamn, Danmark, har 14 anställda och en årlig försäljning på cirka 30 MDKK.

”CKE har en stark position för att fånga potentialen från samhällets ökande krav på industrin att minska sin miljöpåverkan när det gäller utsläpp från avgaser och avloppsvatten. De kommer att tillföra viktiga kompetenser och stärka erbjudandet inom vår affärsenhet Emission Control”, säger Claus Nielsen, affärsområdeschef Process Technology.

Tillträde sker per idag och förvärvet bedöms ha en marginellt positiv påverkan på Addtechs resultat per aktie under innevarande räkenskapsår.

Stockholm den 5 maj, 2022

Addtech AB (publ)                                                                                                                         

För ytterligare information kontakta
Niklas Stenberg, CEO, Addtech AB, +46  8 470 49 00
Claus Nielsen, affärsområdeschef, Addtech Process Technology, +45 20 75 75 30

Addtech är en tekniklösningskoncern som tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde i länken mellan tillverkare och kund. Addtech verkar inom valda nischer på marknaden för högteknologiska produkter och lösningar. Kunderna finns främst inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech har cirka 3 000 anställda i ungefär 140 dotterbolag som drivs under egna varumärken. Koncernen omsätter drygt 13 miljarder SEK. Addtechaktien är noterad på Nasdaq Stockholm.

Denna information lämnades för offentliggörande den 5 maj 2022, kl 14.00 (CEST).

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys