Marknadsnyheter
Anrika Göteborgs Auktionsverk satsar på destinationsutveckling hos Castellum
Göteborgs Auktionsverk har 340-årig historia som sträcker sig tillbaka till 1681, och därmed är man världens näst äldsta auktionshus. I Castellums lokaler väljer man att utveckla verksamheten med bland annat visningslokaler och auktionssal, i den vackra tegelbyggnaden från 1906 som en gång var Sockerbrukets reparationsverkstad, i Klippan, Göteborg.
Tiden går men hållbart består.
Sällan har den frasen känts mer passande än i fallet med Göteborgs Auktionsverks val av nya verksamhetslokaler. Tillsammans med Castellum har man nu funnit sin nya hemvist vid Klippan, ett stenkast från Röda Sten och brofästet till Älvsborgsbron.
– Vi på Castellum är fantastiskt glada att kunna välkomna anrika Göteborgs Auktionsverk till denna pampiga och vackra tegelbyggnad uppförd i början av 1900-talet. Att vi tillsammans väljer att anpassa lokalerna för verksamheten genom att så långt som möjligt använda återbrukat material känns som en självklarhet, säger Katarina Uppling, Uthyrare, Castellum Väst.
Lokalerna i den vackra tegelbyggnaden, som i början av 1900-talet fungerade som reparationsverkstad åt Sockerbruket, kommer varsamt att renoveras med hjälp av återbrukat material i industriell stil som harmonierar med arkitekturen. Här kommer man att satsa på visningslokaler, utrymme för events, vernissager och olika pop up:er, allt, som ett led i att levandegöra Göteborgs Auktionsverk till en destination och upplevelse för besökarna.
– För oss på Göteborgs Auktionsverk så är det av yttersta vikt att hitta en lokal som skapar möjligheten i att växa med nya affärer, men också att knyta an till vårt arv. Vi på Göteborgs Auktionsverk har egentligen aldrig ändrat vår affärsidé och vi inser lyckligtvis att vår tjänst aldrig har legat mer rätt i tiden. Så med vår nya adress Banehagsgatan Tjugo, ska vi skapa en destination för människor som uppskattar färg, form, unikitet och kvalitet, som också vill vara med och bidra till ett smart sätt att handla. Eller som vi uttrycker det, ”Hållbart sedan 1681”, säger Kristoffer Tilgman, VD Göteborgs Auktionsverk.
Klippan ligger i ett område med lång och intressant historia och kallas ibland Göteborgs första hamn. Redan på 1300-talet pågick här omlastning för vidare transport in mot staden. Idag är Klippan ett så kallat kulturreservat och ett attraktivt område för företagsamhet och kultur. Göteborgs Auktionsverk flyttar in i början av 2022 och hyr ca1 600 kvadratmeter på Banehagsgatan, Klippan i Göteborg.
För ytterligare information kontakta:
Uthyrningsansvarig, Castellum Katarina Uppling, 031-706 65 06
Kristoffer Tilgman, VD, Göteborgs Auktionsverk 0707-904720
Marknadsnyheter
BioStock: Prolight Diagnostics slutför design av testkort
Prolight Diagnostics har färdigställt designen för testkortet i Point-of-Care-systemet Psyros. Bolagets tillverkningspartner FlexMedical Solutions kommer att använda designen för att utveckla pilottillverkningsprocesser, vilket banar väg för klinisk validering i slutet av 2024.
– Det här är ett viktigt steg framåt i utvecklingsprocessen, säger COO Karl Bullen.
Läs hela artikeln på biostock.se:
https://www.biostock.se/2024/04/prolight-diagnostics-slutfor-design-av-testkort/
Detta är ett pressmeddelande från BioStock – Connecting Innovation & Capital. https://www.biostock.se
Marknadsnyheter
Inbjudan till presentation av Addtechs bokslutskommuniké den 16 maj kl. 10.00 (CEST)
Välkommen till telefonkonferens med anledning av Addtechs bokslutskommuniké den 16 maj kl. 10.00 (CEST). Konferensen är riktad till analytiker, media och investerare och kommer att hållas på engelska. Presenterar gör VD Niklas Stenberg samt CFO Malin Enarson. Presentationsmaterialet kommer att finnas tillgängligt i förväg här: https://www.addtech.se/investerare/finansiell-information/presentationer
Om du önskar delta via webbsändning gå in på länken nedan. Via webbsändningen finns möjlighet att ställa skriftliga frågor. Webbsändningen kommer även att vara tillgänglig i efterhand på samma länk. https://ir.financialhearings.com/addtech-q4-report-2023
Om du önskar delta via telefonkonferens registrerar du dig via länken nedan. Efter registreringen får du telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen. Via telefonkonferensen finns möjlighet att ställa muntliga frågor. https://conference.financialhearings.com/teleconference/?id=50048402
Välkomna!
Stockholm, 26 april, 2024
För ytterligare information, kontakta:
Niklas Stenberg, VD: +46 8 470 49 00
Malin Enarson, CFO: + 46 705 979 473
Addtech är en tekniklösningskoncern som tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde i länken mellan tillverkare och kund. Addtech verkar inom valda nischer på marknaden för högteknologiska produkter och lösningar. Kunderna finns främst inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech har cirka 3 900 anställda i drygt 150 dotterbolag som drivs under egna varumärken. Koncernen omsätter drygt 18 miljarder SEK. Addtechaktien är noterad på Nasdaq Stockholm.
Marknadsnyheter
Välkomna!
Stockholm, 26 april, 2024
Analys från DailyFX8 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
Marknadsnyheter1 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
Marknadsnyheter4 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
Nyheter5 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
Marknadsnyheter6 år ago
Tudorza reduces exacerbations and demonstrates cardiovascular safety in COPD patients