Marknadsnyheter
Antipasti-tåg ska få fler att upptäcka svenska charkuterier


Igår, på Sveriges nationaldag, tuffade Antipasti-tåget runt på Söder i Stockholm för att på utvalda stopp dela ut antipasti-tallrikar med svenska charkuterier. Syftet var att få fler att upptäcka svenska charkprodukter. Bakom Antipasti-tåget står SweDish Pork, ett koncept som drivs av Sveriges Grisföretagare.
Svenskarna har blivit alltmer måna om att köpa svenskt kött under pandemin. Den svenska marknadsandelen för griskött ökade till drygt 80 procent under 2020, vilket är den högsta nivån sedan 2008. Men när det kommer till charkprodukter köper vi fortfarande mycket utländskt.
— Svensk delikatesschark växer både i utbud och volym, men fortfarande är det ganska anonymt för många. Med det svenska Antipasti-tåget ville vi att fler skulle upptäcka de svenska charkuterierna. Och det kändes så klart passande att lyfta fram det svenska på just nationaldagen. Från tåget bjöd vi på lufttorkad skinka, pastrami och en riktig god salami, säger Jeanette Elander, ordförande för Sveriges Grisföretagare.
Svenska mervärden i charkuterierna
Att välja svenska charkuterier har många fördelar. De är smakrika och mer klimatsmarta än importerade som har mer påverkan i både produktion och transport. Charkuterierna kommer också från de friskaste grisarna i EU.
— Det är speciellt med chark. Där handlar vi gärna importerat från till exempel Spanien eller Italien, trots att länderna använder mest antibiotika för djur i hela EU* och det är långa transportvägar hit. Jag hoppas och tror att när fler hittar till de svenska produkterna kommer de nog inte återgå till att köpa importerat, säger Jeanette Elander.
För mer information kontakta
Jeanette Elander, grisbonde och ordförande Sveriges Grisföretagare
Tel: 0730–465815
Mejl: ordf@sverigesgrisforetagare.se
*https://www.livsmedelifokus.se/5427-2/
SweDish Pork är ett koncept som är framtaget för att öka kunskapen om svenskt griskött hos konsumenter. Bakom SweDish Pork står branschorganisationen Sveriges Grisföretagare. webb: swedishpork.se, #swedishpork
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke