Connect with us

Marknadsnyheter

Antipasti-tåg ska få fler att upptäcka svenska charkuterier

Published

on

Igår, på Sveriges nationaldag, tuffade Antipasti-tåget runt på Söder i Stockholm för att på utvalda stopp dela ut antipasti-tallrikar med svenska charkuterier. Syftet var att få fler att upptäcka svenska charkprodukter. Bakom Antipasti-tåget står SweDish Pork, ett koncept som drivs av Sveriges Grisföretagare.

Svenskarna har blivit alltmer måna om att köpa svenskt kött under pandemin. Den svenska marknadsandelen för griskött ökade till drygt 80 procent under 2020, vilket är den högsta nivån sedan 2008. Men när det kommer till charkprodukter köper vi fortfarande mycket utländskt. 

— Svensk delikatesschark växer både i utbud och volym, men fortfarande är det ganska anonymt för många. Med det svenska Antipasti-tåget ville vi att fler skulle upptäcka de svenska charkuterierna. Och det kändes så klart passande att lyfta fram det svenska på just nationaldagen. Från tåget bjöd vi på lufttorkad skinka, pastrami och en riktig god salami, säger Jeanette Elander, ordförande för Sveriges Grisföretagare.

Svenska mervärden i charkuterierna
Att välja svenska charkuterier har många fördelar. De är smakrika och mer klimatsmarta än importerade som har mer påverkan i både produktion och transport. Charkuterierna kommer också från de friskaste grisarna i EU.

— Det är speciellt med chark. Där handlar vi gärna importerat från till exempel Spanien eller Italien, trots att länderna använder mest antibiotika för djur i hela EU* och det är långa transportvägar hit. Jag hoppas och tror att när fler hittar till de svenska produkterna kommer de nog inte återgå till att köpa importerat, säger Jeanette Elander.

 

För mer information kontakta

Jeanette Elander, grisbonde och ordförande Sveriges Grisföretagare
Tel: 0730–465815
Mejl: 
ordf@sverigesgrisforetagare.se

*https://www.livsmedelifokus.se/5427-2/

SweDish Pork är ett koncept som är framtaget för att öka kunskapen om svenskt griskött hos konsumenter. Bakom SweDish Pork står branschorganisationen Sveriges Grisföretagare. webb: swedishpork.se, #swedishpork

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys