Marknadsnyheter
Berwaldhallen laddar om för en höst med publik och musikaliska höjdpunkter

Mozarts Requiem, en hyllningskonsert till Brian Eno, Mahlers och Brahms fjärde symfonier, världsviolinisterna Isabelle Faust och Janine Jansen och finalen i den internationella dirigenttävlingen Eric Ericson Award är några av guldkornen i september och oktober i Sveriges Radios konserthus Berwaldhallen. Östersjöfestivalens konserter är i det närmaste slutsålda och publiken längtar efter livemusik. Fredag 3 september kl. 12 släpps 300 biljetter per konsert fram till sista oktober med Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören på berwaldhallen.se
Sveriges Radios Symfoniorkesters chefsdirigent Daniel Harding, violinisten Isabelle Faust och Radiokörens chefsdirigent Kaspars Putniņš. Foto: Arne Hyckenberg, Felix Broede, Mattias Ahlm
Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören med sina chefsdirigenter Daniel Harding och Kaspars Putniņš laddar om för en konserthöst som präglas av glädjen i att möta publiken igen. Flera kära återseenden är förste gästdirigent Klaus Mäkelä och världsviolinisterna Isabelle Faust och Janine Jansen. I oktober porträtteras musikproducenten Brian Eno, känd för sina långvariga samarbeten med bland andra U2, David Bowie och Coldplay, under ledning av Hans Ek. Barnkonserter med Niklas & Radioapan och ett spännande nytt samarbete med Unga Klara står också på det digra programmet.
– Att få vara en av endast 300 i publiken som upplever de världsartister vi presenterar på Berwaldhallens scen är något unikt för just denna höst. I Berwaldhallen finns chansen till exklusiva konsertminnen för livet. Vi vill såklart fylla alla 1300 säten i hallen snarast, men sänker inte den musikaliska ambitionen för att vi har en mindre publik. Det hoppas jag återspeglas i det varierade och starka konsertutbud vi nu presenterar säger Staffan Becker, konserthuschef i Berwaldhallen.
Alla konserter sänds i Sveriges Radio P2, och flera kommer även att visas med bild på Berwaldhallen Play, berwaldhallen.se/play.
KONSERTPROGRAM 24 SEPTEMBER – 31 OKTOBER
300 biljetter till varje konsert släpps fredag den 3 september kl. 12 på berwaldhallen.se
Torsdag 23/9 kl. 19.00
ISABELLE FAUST I SCHÖNBERGS VIOLINKONSERT
Världsviolinisten Isabelle Faust är tillbaka i Berwaldhallen med Schönbergs hänförande Violinkonsert under ledning av chefsdirigent Daniel Harding.
Sveriges Radios Symfoniorkester, Daniel Harding chefsdirigent
Isabelle Faust violin
ARNOLD SCHÖNBERG: Violinkonsert
BRAHMS: Symfoni nr 4 e-moll
Fredag 24/9 kl. 19.00, Lördag 25/9 kl. 15.00
DVOŘÁK & BRAHMS
Johannes Brahms himlastormande fjärde symfoni med Radiosymfonikerna under ledning av chefsdirigent Daniel Harding.
Sveriges Radios Symfoniorkester, Daniel Harding chefsdirigent
ANTONÍN DVOŘÁK: Otello, konsertuvertyr
JOHANNES BRAHMS: Symfoni nr 4 e-moll
Torsdag 30/9 kl. 19.00, Fredag 1/10 kl. 19.00
HARDING TOLKAR MOZARTS REQUIEM
Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören under ledning av chefsdirigent Daniel Harding i Mozarts skälvande vackra Requiem.
Sveriges Radios Symfoniorkester
Radiokören
Daniel Harding dirigent
Pretty Yende sopran
Svetlina Stoyanova mezzosopran
Andrew Staples tenor
Tareq Nazmi bas
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Requiem KV 626
GUSTAV MAHLER: Symfoni nr 4 G-dur
Torsdag 7/10 kl 19.00, Fredag 8/10 kl 18.00
ETT PORTRÄTT AV BRIAN ENO
Dirigenten och arrangören Hans Ek är tillbaka i Berwaldhallen med en hyllning till den legendariska multikonstnären Brian Eno.
Sveriges Radios Symfoniorkester, Hans Ek dirigent
Onsdag 13/10 kl. 18.00, Torsdag 14/10 kl. 18.00
ENIGMAVARIATIONERNA
Violinisten Benjamin Beilman gästar Sveriges Radios Symfoniorkester under ledning av Elim Chan i Elizabeth Ogoneks In Silence.
Sveriges Radios Symfoniorkester, Elim Chan dirigent
Benjamin Beilman violin
ELIZABETH OGONEK: In Silence
EDWARD ELGAR: Enigmavariationerna
Lördag 16/10 kl. 12.00 och 14.00
NIKLAS OCH RADIOAPAN: KALASPARTAJ I BERWALDHALLEN
Ett fantasifullt och busigt äventyr i Berwaldhallen där Niklas och Radioapan bjuder in till kalaspartaj!
Sveriges Radios Symfoniorkester
Niklas Riesbeck värd
Torsdag 21/10 kl. 19.00, Fredag 22/10 kl. 19.00
KLAUS MÄKELÄ, JANINE JANSEN & AMIHAI GROSZ
Stjärnviolinisten Janine Jansen är tillbaka i Berwaldhallen och möter Radiosymfonikerna under ledning av Klaus Mäkelä.
Sveriges Radios Symfoniorkester, Klaus Mäkelä förste gästdirigent
Janine Jansen violin
Amihai Grosz viola
PIERRE BOULEZ: Initiale
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Sinfonia Concertante
JOHN DOWLAND: Lachrymae
ROBERT SCHUMANN: Symfoni nr 2 C-dur
Söndag 24/10 kl. 15.00
ERIC ERICSON AWARD
En av världens mest prestigefyllda tävlingar för unga kördirigenter pånyttföds.
Radiokören dirigeras av finalisterna i tävlingen och Kaspars Putniņš
Stockholms Musikgymnasiums Kammarkör, Helene Stureborg dirigent
Orphei Drängar, Cecilia Rydinger dirigent
INGVAR LIDHOLM: Canto LXXXI för blandad kör
EINOJUHANI RAUTAVAARA: Die erste Elegie
SVEN-DAVID SANDSTRÖM: Landstrasse
SVEN-DAVID SANDSTRÖM: Nasser
CECILIA DAMSTRÖM: At Teasdale´s.
JAN SANDSTRÖM: Voujhna biegga
FOLKVISA: Ned i vester
ANN-SOFI SÖDERQVIST: What is life?
Onsdag 27/10 – Fredag 28/10 Skolföreställningar
Lördag 30/10 Publika föreställningar 12:00 & 15:00
POETIC (R) EVOLUTION
Symfoni möter Spoken Word
Unga poeter möter Sveriges Radios Symfoniorkester i ett unikt samarbete mellan Berwaldhallen och Unga Klara
Sveriges Radios Symfoniorkester, Jonas Nydesjö dirigent
Rita Lemivaara, Klas Lagerlund, Parwin Hoseinia, Nina Rashid skådespelare
Mona Masror sångare
Sara Nazari spoken word-poet
Robin Nazari poet, rappare
Nachla Libre regi
För att läsa mer om konserterna, besök berwaldhallen.se, information och biljetter finns från fredag 3/9 kl 12.
Läs mer om Eric Ericson Award på ericericsonaward.se
För pressinformation, kontakta
Karl Thorson
Press- & PR-ansvarig / Press & PR Manager
Berwaldhallen | Sveriges Radios Symfoniorkester | Radiokören
karl.thorson@sverigesradio.se
08-784 18 30 | 070-431 18 93
Sveriges Radios konserthus Berwaldhallen
SE-105 10 Stockholm, Sweden
Besök/Visiting address Dag Hammarskjöldsväg 3
berwaldhallen.se
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke