Marknadsnyheter
Bokusgruppen AB (publ) delårsrapport januari-mars 2021
Kvartalet januari-mars 2021
- Nettoomsättningen steg 4% till 462 (444) MSEK
- EBITA uppgick till -2,4 (0,8) MSEK
- EBITA R12 uppgick till 81,1 (84,3) MSEK
- Resultat efter skatt uppgick till -15,2 (-13,4) MSEK
Väsentliga händelser under kvartalet
- Andra vågen av pandemin påverkade försäljningen i fysiska butiker negativt
- Mer än hälften av försäljningen var online
- Omfattande förberedelser inför huvudägaren Volatis stämmobeslut om att dela ut och börsnotera Bokusgruppen
VD har ordet
Ökad omsättning och stark tillväxt i onlinekanaler
Försäljningen ökade med totalt 4 procent under första kvartalet. Den kraftiga kanalförflyttningen från butik till online, till följd av pandemin, gav en omsättningsökning med 37 procent i våra onlinekanaler som stod för 54 procent av den totala försäljningen. EBITA-resultatet landade på -2,4 (0,8) MSEK. Under en period med lägre kundströmmar till butik har vi med vår bredd av kanaler och kunderbjudanden visat att vi snabbt och effektivt kan parera stora förändringar i omvärlden.
Försäljningen online fortsätter att uppvisa stark tillväxt, vilket är mycket glädjande. Under första kvartalet ökade försäljningen i våra onlinekanaler med hela 37 procent och stod för 54 procent (41) av den totala försäljningen. Den totala butiksförsäljningen tappade 19 procent jämfört med samma period föregående år. En viktig förklaring till det är att verksamheten inte var påverkad av pandemin under början av förra året och att den viktiga bokrea-kampanjen, som är en betydande försäljningsperiod i butik, vid den tidpunkten kunde genomföras som vanligt.
Omsättningstillväxten online kompenserade tappet i butik under kvartalet och den totala försäljningen ökade med 4 procent. Den kraftiga kanalförflyttningen får dock effekt på resultatet, speciellt under en så viktig period som bokrean, eftersom marginalerna är lägre online än i butik. EBITA-resultatet landade på -2,4 (0,8) MSEK.
Utifrån rådande omständigheter är resultatet tillfredsställande. Det är svagare än fjolårets, men jag är nöjd med hur vi lyckats möta de utmaningar pandemin fortsätter att föra med sig.
Vår ambition är att fortsätta växa i våra onlinekanaler. Under kvartalet tog vi beslut om en långsiktig plan för att stärka Bokusgruppens position på marknaden. Detta innebär ökade digitala investeringar under de närmaste åren. Vi fortsätter arbetet med att stärka kundupplevelsen i våra olika kanaler, bland annat med förbättrade leveransalternativ. Under kvartalet stängdes fyra butiker, dock inte på grund av pandemin utan som ett led i en långsiktig strukturförbättring av butiksnätet.
Under perioden har vi också lagt ned mycket arbete på att förbereda Bokusgruppen för att bli ett självständigt, börsnoterat företag, förutsatt att Volati AB:s årsstämma 28 april fattar ett sådant beslut.
Om beslutet fattas står vi redo och är mycket positivt inställda. Att bli ett självständigt bolag skulle stärka våra utvecklingsmöjligheter och ge oss bättre förutsättningar att accelerera vårt tillväxtinriktade arbete.
Tittar vi framåt bedömer jag att osäkerheten till följd av pandemin kvarstår. Samtidigt är jag optimistisk – det finns en stark efterfrågan på våra produktkategorier, våra kompletterade kunderbjudanden möter kundens behov och vi har bevisat att Bokusgruppen kan hantera en föränderlig omvärld.
Maria Edsman, VD
Ytterligare information
Bilaga: Delårsrapport januari-mars 2021
För mer information vänligen kontakta Maria Edsman, VD Bokusgruppen, 076-888 26 10 eller
Alexandra Fröding, Presskontakt, via 070-775 27 83.
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 27 april 2021 kl. 07:45 CET.
Bokusgruppen AB (publ)
Organisationsnummer: 559025-8637
Box 2100, 103 13 Stockholm
Lindhagensgatan 74, plan 8, 112 18 Stockholm
Tel: 010-744 10 00
E-post: info@bokusgruppen.com
Om Bokusgruppen
Bokusgruppen AB (publ) är Sveriges marknadsledande bokhandelsaktör som med de starka och kompletterande varumärkena Bokus, Bokus Play och Akademibokhandeln når en mycket stor andel av Sveriges befolkning. Förutom böcker i alla kanaler och format erbjuds ett stort och inspirerande övrigt sortiment. Med visionen ”Läsglädje för alla, varje dag” ska Bokusgruppen möta kundernas varierande behov och vara förstahandsvalet för så många som möjligt. Bokusgruppen har ca 410 anställda och en årlig omsättning om cirka 1,8 miljarder. Ägare är Volati AB och delar av företagsledningen.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
