Connect with us

Marknadsnyheter

Byggstart för utsiktstornet i Siljansnäs

Published

on

Med ett spadtag inledde landshövding Ylva Thörn byggfasen för det nya utsiktstornet vid naturum Dalarna på Björkberget. Tornet byggs i trä från en lokal leverantör och beräknas stå klart till sommaren.

Nu är bygget av det nya utsiktstornet i gång och naturum Dalarna kommer att återfå sin välkända attraktion. Landshövdingens första officiella spadtag kan betraktas som en nystart för naturum. Snart inleds resningen av stommen i limträ och korslimmat trä, som levereras av Setra med tillverkning i Dalarna.
– Det här blir ett fint projekt att leverera våra trästommar till. Både för att konstruktionen är ovanlig med ett utsiktstorn som innehåller ett hisschakt, och även för att platsen har en stor betydelse i trakten, säger Anna-Lena Gull, Senior Affärsspecialist KL-trä på Setra.

Naturvårdsverket har beviljat Länsstyrelsen medel för byggandet av det nya utsiktstornet som ska färdigställas under 2021 med invigning under sommaren. Sedan tidigare har Leksands Sparbank beslutat att bidra med 400 000 kronor till ett nytt torn.
Den 35 meter höga konstruktionen består av fyra limträpelare, en i varje hörn av tornet. Mellan pelarna monteras skivor av KL-trä och i mitten placeras en hiss så att flera ska kunna ta sig upp i tornet.
– Tillgänglighet är viktigt för oss och vi vill att så många som möjligt ska kunna njuta av den anslående utsikten och lära sig mer om det man ser, säger landshövding Ylva Thörn.

ByggPartner är totalentreprenör för tornet, som ska stå klart i sommar. Eftersom konstruktionen är helt i trä och alla transporter körs med ett lokalt åkeri som uteslutande kör med HVO, blir projektets klimatutsläpp mycket låga. Konstruktionen täcks av en panel av kolat trä, som är naturligt underhållsfri och ska göra att tornet smälter in i omgivningen.
– Trä är helt rätt material för den här konstruktionen och det känns roligt att få bygga ett så symboliskt projekt. Det känns också bra att använda byggmaterial från Setra, som har sin fabrik i Dalarna. Vi som har skogen runt knuten ska verkligen se till att nyttja den på bästa sätt, säger Joakim Lundgren, projektchef på ByggPartner.

 

Kontakt

Joakim Lundgren, Projektchef
Mobil: 070-416 97 83
Joakim.lundgren@byggpartner.com
 

Bildtext: Johan Karlsson, entreprenadchef för ByggPartner, Björn Rinstad, vd Leksands Sparbank och Ylva Thörn, landshövding i Dalarnas län, tar första spadtaget i byggandet av det nya utsiktstornet på Björkberget, Siljansnäs. 

Bildtext 2: Trästommen från Setra i väntan på att monteras.

Bildtext 3: ByggPartners platschef Alf Hedlund i samtal med Anna-Lena Gull, Senior Affärsspecialist KL-trä på Setra

ByggPartner är ett renodlat byggföretag som verkar i Dalarna, Gästrikland, Mälardalen och Stockholm.
I Dalarna är vi ett av de marknadsledande byggföretagen och i övriga geografier siktar vi på fortsatt expansion. Vi erbjuder Byggentreprenad, Byggservice, Ställningar och fallskydd och finns representerade i Avesta, Borlänge, Falun, Gävle, Hedemora, Stockholm, Uppsala och Västerås. ByggPartner har cirka 460 medarbetare. År 2020 omsatte vi cirka 1,9 miljarder kronor och hade en rörelsemarginal på 3,7%. ByggPartner är noterat på Nasdaq First North Premier och aktien handlas med kortnamn BYGGP. FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser och kan nås på info@fnca.se eller 08-528 003 99.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys