Connect with us

Marknadsnyheter

Carl Lidholm ny direktör för Försäljning, produkter & tjänster

Published

on

Från och med den 1 maj kommer Carl Lidholm, som närmast kommer från Hansen Technologies, leda Stockholm Exergis enhet för Försäljning, produkter & tjänster.

– Jag är glad att kunna välkomna Carl Lidholm till Stockholm Exergi. Han har en gedigen erfarenhet från energisektorn och som ledare, han bor i Stockholm och han har ett starkt kundfokus precis som vi. Jag ser fram emot att han ska bidra med sin breda kunskap i den fortsatta utvecklingen av Stockholm Exergi, säger Anders Egelrud, Stockholm Exergis vd.

Carl Lidholm är idag försäljningschef på Hansen Technologies och har tidigare arbetat på bland annat Vattenfall och Tieto (idag TietoEvry).

– Jag ser verkligen fram emot att få börja på Stockholm Exergi. Det är ett välskött företag med höga ambitioner som också har en avgörande roll för att Stockholm skall kunna bli den första klimatpositiva huvudstaden i världen. Det känns jättespännande att få vara med på resan mot en klimatpositiv verksamhet 2025, säger Carl Lidholm.

Carl kommer att ingå i Stockholm Exergis företagsledning och börjar i sin nya roll den 1 maj.

Om du har frågor, hör av dig till:
Jonas Collet, kommunikationsansvarig, jonas.collet@stockholmexergi.se eller 076-131 11 85.
Pressinformation hittar du på www.stockholmexergi.se/press
Pressfoton hittar du på www.stockholmexergi.se/pressfoton

Om Stockholm Exergi
Stockholm Exergi är stockholmarnas energibolag. Dygnet runt, året om, tryggar vi den växande Stockholmsregionens tillgång till värme, kyla, el samt hantering av avfallstjänster. Idag är fler än 800 000 stockholmare och drygt 400 sjukhus, datahallar och andra verksamheter anslutna till fjärrvärmenätet, kopplat till våra värme- och kraftvärmeanläggningar från Högdalen i söder till Brista i norr. Med gemensam kraft driver vi Stockholm framåt med potential att bli världens första klimatpositiva huvudstad. 

stockholmexergi.se
Twitter: SthlmExergi 
LinkedIn: Stockholm Exergi
Instagram: stockholmexergi

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys