Connect with us

Marknadsnyheter

Energy Save får ytterligare uppföljningsorder från norska UCO

Published

on

ES Energy Save Holding AB (publ) har genom dotterbolaget Energy Save AS ingått överenskommelse om en uppföljningsorder avseende ytterligare två Plug-in-Moduler till det norska maskinuthyrningsbolaget Utleiecompagniet AS (UCO) som är ett helägt dotterbolag till Skanska AS och är en av Norges ledande maskinuthyrare mot nyproduktionssektorn.

Energy Save har tidigare genomfört leverans av två moduler till den norska maskinuthyraren UCO som är ett helägt dotterbolag till Skanska AS och är en av Norges ledande maskinuthyrare mot nyproduktionssektorn. Utfallet från en testmodul under hösten 2020 resulterat i slutet av det året i en order om ytterligare en Plug-in-Modul, och nu kommer alltså ytterligare en beställning för att utöka sin maskinpark. Den här gången rör det sig om två stycken ES HeatBox Hydro 90.

– UCO har tydligt visat att de vill ligga i framkant när det gäller att minska byggsektorns klimatavtryck, och den uppföljningsorder vi nu får visar att företaget tycker att Energy Saves produkter för miljöriktig byggvärme lever upp till deras krav för det, säger Fredrik Sävenstrand, VD Energy Save.

Vi har under den senaste värmesäsongen settt att Energy Saves Plug-in-Modul för uppvärmning och torkning under byggnationsfasen ger kunderna mycket stora energibesparingar. Funktionaliteten och kapaciteten överträffar förväntningarna, säger Rune Eriksen, produktchef Byggvärme på UCO.

Den energiomställning som nu pågår i Europa ställer krav på både mer effektiv energianvändning, och på mer miljöriktiga alternativ. Energy Save har produkter som svarar upp mot båda dessa krav, och affären med UCO tar bolaget ett steg till mot en ledande roll inom marknadssegmentet för byggvärme. Segmentet förväntas initialt växa på de nordiska marknaderna som ligger i framkant av utvecklingen, för att därefter efterfrågas i större skala över hela den europeiska marknaden i takt med att byggnationsfasens energianvändning och miljöpåverkan regleras upp för att möta kraven i den europeiska energiomställningen.

– Det känns tryggt att se att vi följer vår affärsplan där affären för Plug-in-Moduler först ska etableras inom byggvärmeområdet för att sedan skalas upp mot nyproduktionsmarknaden och det befintliga fastighetsbeståndet, säger Fredrik Sävenstrand, Energy Save. 

Det här är ny grön teknik som kunderna efterfrågar, och vi ser att den är här för att stanna, avslutar Rune Eriksen, UCO.

För mer information, vänligen kontakta:

Fredrik Sävenstrand, VD, ES Energy Save Holding AB (publ)

Telefon 0706-61 57 77

E-post: fs@energysave.se

ES Energy Save Holding AB (publ) är ett innovativt svenskt energiteknikbolag som genom kostnadseffektiva och smarta luft/vatten-värmepumpssystem bidrar till den hållbara energiomställningen i Europa. Bolaget har levererat värmepumpar till Europamarknaden sedan 2009, och är sedan 2020 noterat på Spotlight Stock Market.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys