Connect with us

Marknadsnyheter

Fem projekt som lyfter fristadsfrågan

Published

on

Vid årets första fördelning av bidrag till fristadsprogrammet beviljas fem projekt stöd. Det är utställningar, bokprojekt och kulturprogram som står upp för konstnärlig frihet och yttrandefrihet – själva grunden för den nationella kulturpolitiken.

I dag finns det 24 fristäder i Sverige som är medlemmar i det internationella fristadsprogrammet ICORN. I Kulturrådets uppdrag ingår att verka för fler fristäder för förföljda konstnärer och författare och för en utveckling av fristadssystemet i Sverige.

Bidraget ska öka uppmärksamheten kring fristadsfrågor, ge möjligheter för fristadskonstnärer att delta i offentliga och konstnärliga sammanhang, samt bidra till översättningskostnader för litterära verk. Kommun, region, förlag och/eller annan organisatorisk aktör som främjar fristadskonstnärerna inom ramen för det svenska fristadssystemet kan söka bidraget.   

Till detta fördelningstillfälle har det kommit in åtta ansökningar. Totalt beviljat belopp är 430 000 kronor.

Vi beviljar bidrag till:

  • Region Jönköping för översättning av diktsamlingen En mjuk man från knivarnas rike av fristadsförfattaren Ali Thareb.

  • Kulturförvaltningen i Malmö för bokprojektet: Från Afghanistan till Sverige: En fristadsgästs resa till frihet.

  • Svenska freds i Göteborg för två utställningsprojekt som involverar fristadskonstnärer och belyser fristadssituationens orsaker som krig, förföljelse och förtryck.

  • Uppsala kommun står i år värd för MR-dagarna och beviljas stöd för ett kulturprogram där fristadskonstnärer medverkar. Syftet är att stärka fristadsnätverket i Sverige och uppmärksamma fristadsfrågan.

  • Göteborgs stad för utställningen Fristad – ett svar på förföljelse och förtryck.

Läs mer

Projektbidrag med fristadskonstnärer, första fördelningen 2020
Om vårt uppdrag, fristäderna i Sverige och fristadshandboken
De kulturpolitiska målen
Freemuse-rapport om konstnärlig frihet i Europa; The Security, Creativity, Tolerance and their Co-existence: The New European Agenda on Freedom of Artistic Expression

Ytterligare information
Henriette Zorn
Handläggare
08 519 264 20
henriette.zorn@kulturradet.se

Helene Oljons
Pressansvarig
08 519 264 25
helene.oljons@kulturradet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys