Connect with us

Marknadsnyheter

Finland gick in i en recession – hushållen ska i år använda pengar med eftertanke, det goda sysselsättningsläget är en ljusglimt och prisstegringen planar ut

Published

on

Hushållen ska i år använda pengar med eftertanke, eftersom Finland enligt Sparbanksgruppen har gått in i en recession. Finländarnas köpkraft försvagas åtminstone ännu under början av året, och den svaga ekonomiska situationen återspeglas också i att konsumenternas förtroende rasat. Lyckligtvis finns det också ljusglimtar: Sparbanksgruppen förväntar sig att sysselsättningsläget fortsätter att vara gott och att prisökningarna kommer att utjämnas under året. Nu är det också ett bra tillfälle att planera den egna ekonomin längre in i framtiden.

Enligt Sparbanksgruppen har Finland hamnat i en recession. Finlands BNP minskade med 0,2 % under det tredje kvartalet i fjol och förväntas fortsätta att minska fram till sommaren. Med nuvarande utsikter ser recessionen lyckligtvis ut att bli kortvarig och måttlig, men mycket beror till exempel på energisituationen i Europa, om kriget i Ukraina eskalerar och hur den kinesiska ekonomin öppnas.

”Det finns nu många osäkerhetsfaktorer, och detta återspeglas också på hushållens vardag. Konsumenternas förtroende för ekonomin är rekordlågt, och åtminstone det första halvåret kommer att bli trögt. ”Många familjer måste nu noggrannare överväga vad de spenderar sina pengar på”, säger Henna Mikkonen, chefsekonom vid Sparbanksgruppen.

Problemen på energimarknaden har redan i fjol i många familjer blivit bekanta i form av stora elräkningar. Räntehöjningarna kommer i sin tur att drabba skuldsatta hushåll, även om de största räntehöjningarna nu ligger bakom.

”Exempelvis närmar sig 12 månaders euriborräntan redan 3,5 %. Nu är det klokt att också förbereda sig på något högre räntor än för närvarande, så att den egna ekonomin inte hamnar i svårigheter om räntorna stiger”, tillägger Mikkonen.

Oron är befogad, eftersom Sparbanksgruppens årliga enkät Sparbarometer* visar att finländarnas ekonomiska svårigheter ökade med 6 procent i fjol jämfört med föregående år. Stigande priser i kombination med snabbt stigande räntor och allmän osäkerhet har lett till en svår situation för många familjer.

En ytterligare faktor är inflationen som också påverkar hushållens ekonomi. Enligt Sparbanksgruppens uppskattning stiger priserna med ytterligare 4,5 % i år, men sedan lugnar sig inflationen. Minskningen av konsumenternas köpkraft kommer att dämpas mot slutet av året, eftersom de förväntade löneökningarna kommer att öka löntagarnas inkomster och inflationen blir måttligare.

Sysselsättningsläget, årets ljusglimt

Trots att många ekonomiska indikatorer har försvagats redan under en längre tid, har läget på den finländska arbetsmarknaden förblivit bra. Sysselsättningsläget är för närvarande en av de största ljusglimtarna i ekonomin.

”Sysselsättningsgraden har stigit till nya rekord och arbetslösheten har sjunkit till ungefär samma nivå som före coronakrisen”, säger Mikkonen.

Det finns fortfarande många lediga jobb och företagen rapporterar om brist på arbetskraft. Samtidigt har antalet permitterade sjunkit till normala nivåer efter den snabba ökningen till följd av coronakrisen.

Trots att sysselsättningen är god i Finland börjar den försämrade ekonomiska konjunkturen småningom avspegla sig också på arbetsmarknaden. Sparbanksgruppen uppskattar att arbetslösheten i Finland ökar något år 2023, från 6,8 % i fjol till 7,4 %. Antalet permitteringar ökar också. 

”Vi tror inte att situationen på arbetsmarknaden kommer att försämras i någon större utsträckning i år. Bristen på arbetskraft har plågat företagen redan så länge att företagen vill hålla fast vid kunniga arbetstagare, om recessionen blir kortvarig, betonar Mikkonen.

Bostadsmarknaden piggnar till under andra halvåret

Coronan ledde till en livligare bostadsmarknad och handelsvolymerna och bostadspriserna ökade exceptionellt mycket, i fjol blev trenden den motsatta. Stigande räntor och kostnader gjorde bostadsköparna försiktiga, och handelsvolymerna för bostäderna minskade klart i slutet av året. Även bostadspriserna började sjunka.

”Vi förväntar oss att bostadspriserna sjunker med 4–6 procent år 2023”, säger Mikkonen. ”Det här förargar säkert bostadsägare, men å andra sidan ger prissänkningar dem som köper sin första bostad mer lockande köpmöjligheter.”

Konsumenternas försiktighet fortsätter ännu under början av året och aktiviteten på bostadsmarknaden förblir lam. Sakta men säkert anpassar sig människor till de högre räntorna, och under andra halvåret torde läget piggna till lite”, tillägger Mikkonen.

Allt viktigare att planera den egna ekonomin

Förra året såg vi en exceptionellt kraftig nedgång i hushållens köpkraft. Samtidigt som löntagarnas inkomster ökade med knappt 3 %, ökade den allmänna prisnivån med över 7 %. Sålunda får man med samma pengar mindre än tidigare. Köpkraften sjönk senast lika mycket på 70-talet och den svaga köpkraften fortsätter åtminstone under början av året.

”Hushållen måste nu anpassa sig till högre priser och högre räntor. Om du vill anpassa dig snabbt och samtidigt ta hand om ditt ekonomiska välbefinnande, bör du genast börja planera din egen ekonomi, uppmanar Mikkonen.

Vid planeringen av den egna ekonomin lönar det sig att börja med de grundläggande frågorna.

”Gå noggrant igenom de disponibla inkomsterna, utgifterna, besparingarna och skulderna. I takt med att planen blir tydligare kan du se att du har mer – eller mindre – pengar än vad du föreställt sig, påminner Mikkonen.

När du utvärderar och planerar din ekonomi lönar det sig anlita en expert, till exempel en bank. För planeringen av den egna ekonomin har Sparbanksgruppen den avgiftsfria tjänsten Din ekonomi i fokus, där den egna ekonomiska situationen gås igenom grundligt och en plan görs upp för att främja den ekonomiska välfärden.

”Att gå igenom saker med en utomstående hjälper dig att se saker från ett annat perspektiv och minskar den oro som eventuellt uppstår kring den egna ekonomin”, tillägger Mikkonen.

Du kan boka en tid för Din ekonomi i fokus här: https://www.saastopankki.fi/sv-se/kundservice/kontaktkanaler/ekonomistunden

Mer information:
Henna Mikkonen
Chefsekonom vid Sparbanksgruppen 
henna.mikkonen@saastopankki.fi, 040 564 7918

Läs Sparbankens konjunktuöversikt för hushåll.

I Sparbanksgruppens konjunkturöversikt granskas rådande fenomen i Finlands ekonomi, vilka påverkar särskilt hushållens ekonomiska situation. Dessa är bland annat arbetsmarknadsläget, utvecklingen av inkomstnivåerna, prisstegringen, bostadsmarknadsläget samt hushållens skuldsättningsgrad och faktorer som påverkar tillgångarna.

Sparbanksgruppen har främjat individens och samhällets ekonomiska välstånd i redan 200 år. Vi vill att man känner oss för vårt mod, vår expertis och passion att göra ett utmärkt kundarbete. Sparbanksgruppen utgörs av lokala Sparbanker i olika delar av Finland samt Sparbankscentralen. Förutom heltäckande banktjänster för konsumenter erbjuder vi våra kunder tjänster för placering, byte av hem och försäkringar.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.