Marknadsnyheter
Fokus på trygghet och säkerhet i Stockholms skolor


Under den senaste tiden har både skolpersonal och elever vittnat om hot och våld i skolan. Skolan ska vara en trygg miljö för alla som vistas där. Nu stärker det rödgröna styret arbetet för ökad trygghet och säkerhet i Stockholms skolor.
– Att elever och skolpersonal känner sig otrygga i sin skol- och arbetsmiljö är oacceptabelt. Nu stärker staden sitt fokus för att öka säkerheten och tryggheten i våra skolor, säger skolborgarrådet Emilia Bjuggren (S).
Under 2023 ska Stockholms skolor stärka säkerhetsarbetet och aktivt arbeta med våldsprevention. Bland annat ska elevers och personals kunskap kring våldsbeteenden öka genom metoden MVP (mentorer i våldsprevention). Utbildningsförvaltningen ska också utveckla sitt arbete med att hantera hot och våld mot anställda.
– Först och främst ska vi förebygga att hotfulla situationer på en skola uppstår, men om det trots allt gör det ska elever och skolpersonal känna sig trygga med att det finns rutiner och stödfunktioner på plats, säger Emilia Bjuggren (S).
Insatserna handlar också om att fortsatt fokusera på arbetet för en narkotikafri skolmiljö i nära samarbete med socialtjänsten och polisen. Skolpersonal ska fortsätta utbildas i att identifiera riskbeteenden för att kunna förhindra rekrytering av unga till kriminell verksamhet. Redan idag kan skolor genomsökas för narkotika av hundar, något som tas vidare under 2023.
– Droger ska inte förekomma inom skolans fyra väggar. Att skolpersonalen har en bra verktygslåda för att förhindra att preparat tas till och förvaras på skolan är viktigt, men också att låta polisen söka och beslagta på skolans område, säger Emilia Bjuggren (S).
Insatserna för ökad trygghet och säkerhet träder i kraft med 2023 års verksamhetsplan för utbildningsförvaltningen.
Presskontakt, [email protected], 0761229253
Taggar:
Marknadsnyheter
Rizzo Group meddelar byte av interim CFO
STOCKHOLM 3 februari 2023 – Rizzo Group AB (”Rizzo Group” eller ”Bolaget”) meddelar idag att Bolagets interim CFO, Jonas Ohrzén, har sagt upp sig från sin anställning. Som hans efterträdare har Bolaget idag utsett Natalja Schneider till ny interim CFO. Natalja kommer senast från rollen som Head of Group Control på DHL Freight och har tidigare varit CFO på bland annat Nordic Morning Group. Rekryteringen av en permanent CFO pågår och är i sin slutfas.
Jonas Ohrzén kommer att fortsätta i sin nuvarande tjänst till den 6 februari 2023, Natalja Schneider tillträder tjänsten som interim CFO samma dag.
Jag vill tacka Jonas för hans tid och insats i Rizzo Group och önskar honom all lycka framtiden säger Jonas Stille, VD Rizzo Group.
För vidare information, vänligen kontakta:
Jonas Stille, VD, tel: +46 (0) 70 721 03 07, email: [email protected]
Denna information är sådan information som Rizzo Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s markandsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående persons försorg, för offentliggörande den 3 februari 2023 kl.17:15 CET.
Om Rizzo Group
Rizzo Group AB (publ) är en ledande aktör inom väskor och accessoarer i Sverige och Norge med totalt cirka 60 butiker. Verksamheten drivs genom de helägda kedjorna Rizzo och Morris med ett utbud av egna och externa varumärken. Rizzo Group AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm under ticker RIZZO B med ISIN-kod SE0016276109 och har sitt huvudkontor i Stockholm. Koncernen har cirka 200 medarbetare (heltidstjänster). För mer information, besök www.rizzogroup.se
Rizzo Group
+46 8 508 99 200
[email protected]
Rizzo Group AB, Kungsholmstorg 6B, 112 21 Stockholm
Telefon 08-508 99 200. Organisationsnummer 556540-1493. www.rizzogroup.se
Taggar:
Marknadsnyheter
Market Notice 28/23 Information regarding Vultus AB’s LEI
Vultus AB’s (VULTS) LEI has been updated from a previous incorrect LEI.
Correct LEI: 984500C635EA7EDB7420
Stockholm February 3, 2023
Spotlight Stock Market
08-511 68 000
[email protected]
Marknadsnyheter
Almi Uppsala har beviljat Miris stöd för digitaliseringscheck om 250 000 kr
Miris har beviljats stöd från Almi i form av en digitaliseringscheck om 250 000 kr. Stödet skall användas i samband med utveckling av det beräkningsverktyg som utvecklas tillsammans med Trients AB.
Stödet är finansierat av den europeiska regionala utvecklingsfonden och har beviljats av Almi Uppsala. Miris skall utveckla en digital lösning för överföring av data från Miris analysinstrument Miris Human Milk Analyzer™ (Miris HMA™) och ett användargränssnitt för det nya beräkningsverktyget som planeras lanseras innan årsskiftet.
”Denna finansiering är mycket uppskattat och är ett viktigt bidrag till vår utveckling av hållbara produkter. Beräkningsverktyget kommer effektivisera arbetet hos våra kunder och öka säkerheten i användningen av analysresultatet från Miris HMA™. Med ett beräkningsverktyg stärker vi Miris produktportfölj och tar ytterligare ett steg mot att förbättra nutritionsvården av för tidigt födda barn” säger Camilla Sandberg, VD Miris.
Denna information är sådan som Miris Holding är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2023-02-03 17:10 CET.
För mer information:
Camilla Myhre Sandberg, VD Miris Holding AB. Mobil: +46 18 14 69 07, E-post: [email protected]
Om Miris:
Miris är ett globalt MedTech bolag som utvecklar och säljer utrustning och förbrukningsartiklar för analys av humanmjölk. Försäljning sker i första hand till neonatalavdelningar, mjölkbanker och forskningsinstitutioner i hela värden. Miris vision är att alla nyfödda barn skall ha samma tillgång till sjukvård för att säkerställa bästa möjliga start i livet. I december 2018 erhöll bolaget marknadsgodkännande från amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) för Miris Human Milk Analyzer™ (Miris HMA™). Missionen är att bidra till ökad global neonatal hälsa genom att tillhandahålla individuell nutrition baserad på humanmjölk. Miris Holding AB är noterat på Spotlight Stock Market.
-
Analys från DailyFX7 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Analys från DailyFX9 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX9 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX5 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Marknadsnyheter5 år ago
Tudorza reduces exacerbations and demonstrates cardiovascular safety in COPD patients
-
Marknadsnyheter3 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Nyheter4 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
-
Nyheter4 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström