Connect with us

Marknadsnyheter

Förändring av antalet aktier och röster i Ework Group AB (publ)

Published

on

 

Antalet aktier och röster i Ework Group AB (publ) har ökat till följd av att 47 600 nya aktier har emitterats under december månad genom utnyttjandet av 47 600 teckningsoptioner av serie 2019/2022 utgivna inom ett incitamentsprogram antaget vid årsstämman 2017. Per den 30 december 2022 uppgår antalet aktier och röster i bolaget till 17 287 275. Bolagets registrerade aktiekapital uppgår till 2 247 345,75 SEK.

 

 

För ytterligare information, vänlige kontakta:

Karin Schreil, VD, Ework Group AB

Telefon: +46 (0)70 794 58 83, e-post: karin.schreil@eworkgroup.com

 

Klas Rewelj, CFO, Ework Group AB

Telefon: +46 (0)70 626 54 24, e-post: klas.rewelj@eworkgroup.com

 

 

Denna information är sådan information som Ework Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 december 2022, kl. 09.00 CET.

 

 

Om Ework Group
Ework Group AB (publ) erbjuder helhetslösningar för alla talangbehov, med fokus på IT/OT, R&D, Engineering och Business Development och har i dag cirka 13 500 oberoende konsulter på uppdrag. Ework samarbetar med kunder inom både privat och offentlig sektor och med konsulter för att skapa hållbara talangförsörjningskedjor. Ework grundes i Sverige år 2000 och är verksam i Sverige, Danmark, Norge, Finland och Polen med huvudkontor i Stockholm. Eworks aktier är noterade på Nasdaq Stockholm. www.eworkgroup.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys