Marknadsnyheter
Fotoboken Erosion nominerad till Publishingpriset


Dokumentärfotografen Kristoffer Granaths bok Erosion är nominerade i kategorin Årets Fackbok – reportage och berättelser. Boken är ett samarbete mellan Kristoffer och Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad och beskriver hur klimatförändringar påverkar vårt skånska kustlandskap.
Boken berättar om landskapets förändring genom gripande bilder och personliga historier från människor som på olika sätt berörs och upplever erosionens kraft.
Ursprunget till boken Erosion är Kristoffers fotoutställningen med samma namn, där SMHI är medfinansiär. Utställningen har turnerat runt i svenska städer och i somras kunde den ses bland annat vid Drakamöllan och under Åhus Beach-festivalen.
– Att vara nominerad känns overkligt, kul och skrämmande rätt. Att projektet Erosion skulle mynna ut i bokform när det startade för fem år sedan kunde jag inte se. Men med mitt samarbete med Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad blev resan möjlig. Detta är ett gränsöverskridande samarbete mellan en statlig myndighet som SMHI, länsstyrelsen, det privata näringslivet och det fria kulturlivet för att frågan om klimatet är så viktig! säger upphovsmannen Kristoffer Granath.
– Vi är stolta över att detta samarbete nu lyfts fram som en av finalisterna till att vinna Publishingpriset i kategorin Årets Fackbok – reportage och berättelser. Målet med boken har från vår sida varit att vi vill förmedla budskap kring klimatförändring på ett nytt sätt. Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad har funnits och verkat lokalt i mer än 180 år. Vi ska finnas här i framtiden också, därför är det självklart för oss att arbete med dessa frågor. Genom nomineringen hoppas vi fler får upp ögonen för Kristoffers bilder, berättelserna i boken och klimatförändringar i stort, säger hållbarhets- och kommunikationschef Renée Carlsson.
Publishingpriset har delats ut sedan 1990. Priser ges till både digitala och trycka media. De nominerade och slutvinnare utses av en oberoende jury. Priserna delas ut den 9 november på Berns i Stockholm.
Mer om boken och samarbete går att läsa på Länsförsäkringar Göinge-Kristianstads webbplats:
För mer information:
Renée Carlsson, Hållbarhets- och kommunikationschef, Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad – 0733-182996
Kristoffer Granath, upphovsman och dokumentfotograf, 0735-638127
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke