Connect with us

Marknadsnyheter

Hållbar biltvätt i Almedalen

Published

on

På söndag går Almedalsveckan av stapeln i Visby efter två pandemiår. I år anordnar Hållbar biltvätt intressanta seminarier tisdag och onsdag som gästas av både politiker och branschexperter. Dessutom är Hållbar biltvätts egna maskotar Jojo & Poppy på plats för att släcka törsten hos besökarna.

Varje år släpps 1000 ton olja och 50 ton tungmetaller ut i vår natur till följd av biltvättande hemma. För att uppmärksamma detta ihållande problem anordnar Hållbar biltvätt under Almedalsveckans tisdag och onsdag seminarierna ”Vilka gifter sprider biltvätt på gatan?” och ”Hur ändrar vi människors beteende vid biltvätt?” Deltar gör representanter från politiken och myndighetsexperter tillsammans med Hållbar biltvätts initiativtagare Robert Dimmlich.

– Det är fantastiskt att vi, efter ett långt pandemiuppehåll, äntligen kan samlas i Visby för att diskutera vår tids viktigaste politiska frågor. Att Hållbar biltvätt dessutom är på plats i år för att uppmärksamma faran med biltvätt på gatan är ännu bättre, säger Robert Dimmlich, initiativtagare för Hållbar biltvätt.

Under dagarna är även biltvättshjältarna Jojo & Poppy på plats och delar ut vatten från Loka till törstiga Visbybesökare. Håll utkik, de går inte att missa!

Mer information och seminarierna finns på i Almedalsveckans officiella program och på Hållbar biltvätts hemsida. Se även direktlänkar till seminarierna nedan.

Tisdag 5 juli 14.00 – 14.50: ”Vilka gifter sprider biltvätt på gatan?”

Onsdag 6 juli 12.00 – 12.50: ”Hur ändrar vi människors beteende vid biltvätt?”

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Robert Dimmlich, initiativtagare till Hållbar biltvätt och vd för Organisationen Sveriges Servicestationer (OSS).
Mobil: 070 – 283 91 15

E-post: robert.dimmlich@oss.se
Läs mer på: www.hallbarbiltvatt.se

Om Hållbar biltvätt
Hållbar biltvätt är ett initiativ som startats av branschföreningen Organisationen Sveriges Servicestationer (OSS). Vår vision är att så många som möjligt ska sluta tvätta bilen på gatan och i stället välja kontrollerade biltvättar. Genom upplysning och information hoppas vi att fler ska förstå miljöriskerna med biltvättande hemma.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys