Marknadsnyheter
Humble Group erhåller godkännande från obligationsinnehavare i det skriftliga förfarandet för att ändra villkoren avseende sitt 2021/2024 seniora säkerställda obligationslån
Humble Group AB (publ) (“Humble Group”, eller “Bolaget”) instruerade den 28:e juni 2021 Nordic Trustee & Agency AB (publ) (“Agenten”) att inleda ett skriftligt förfarande (det ”Skriftliga Förfarandet”) för att få obligationsinnehavararnas godkännande för att ändra villkoren avseende Bolagets upp till 500 miljoner kronor 2012/2024 seniora säkerställda obligationslån med ISIN: SE0015243472 (”Existerande Obligationerna”). Efter inledandet av det Skriftliga Förfarandet emitterade Bolaget framgångsrikt nya seniora säkerställda obligationer om 700 miljoner kronor, under ett ramverk om 1500 miljoner kronor och med förfall i juli 2025 som meddelandes den 1 juli 2021 (”Nya Obligationerna”). Obligationsinnehavarna röstade för de förslagna villkorsändringarna för de Existerande Obligationerna.
De beslutade villkorsändringarna innefattar (i) möjlighet för Bolaget att dela de Existerande Obligationernas säkerhets- och garantipaket med de Nya Obligationerna och en kreditfacilitet, med pari passu ranking mellan de Existerande Obligationerna och de Nya Obligationerna och supersenior ranking för kreditfaciliteten, förbehållet ett intercreditor-avtal, (ii) utöka kreditfaciliteten till det högre av 75 miljoner kronor och 1.0x justerad EBITDA, (iii) möjligheten att ta upp ytterligare skuld i relation till fastigheter som ägs av Bolaget och dess dotterbolag (förbehållet vissa begränsningar), (iv) övriga ändringar som ett resultat av de beslutade villkorsändringarna i (i)-(iii). Mer detaljerad information rörande de beslutade villkorsförändringarna går att finna i kallelsen till det Skriftliga Förfarandet och i investerarpresentationen som är publicerade på Bolagets hemsida.
Sista tid och dag för att rösta i det Skriftliga Förfarandet var kl. 12:00 den 16:e juli 2021. Humble Group meddelar härmed att tillräckligt antal röster har erhållits för att uppnå kvorum och att en tillräcklig majoritet av obligationsinnehavarna röstade för att godkänna de föreslagna villkorsförändringarna. De nya obligationsvillkoren kommer att träda i kraft idag och kommer att publiceras på Bolagets hemsida. Resultatet från det Skriftliga Förfarandet kommer att skickas till obligationsinnehavarna och finnas tillgängligt på Agentens hemsida. Villkorat likviddagen för de Nya Obligationerna den 21:e juli 2021 som meddelades den 1:a juli 2021 kommer avstämningsdagen för utbetalning av samtyckesavgiften i enlighet med kallelsen till det Skriftliga Förfarande att vara den 22:e juli 2021 och utbetalningsdag att vara den 29:e juli 2021.
Carnegie Investment Bank AB (publ) har agerat finansiella rådgivare och Gernandt & Danielsson Advokatbyrå legala rådgivare till Bolaget i anslutning till det Skriftliga Förfarandet.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Simon Petrén, VD, Humble Group AB
Telefon: +46 70 999 94 55
E-mail: simon.petren@humblegroup.se
Denna information är sådan som Humble Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning 596/2014. Informationen i detta pressmeddelande har publicerats genom ovanstående kontaktpersons försorg, vid den tidpunkt som anges av Humble Groups nyhetsdistributör Cision vid publiceringen av detta pressmeddelande.
Om Humble
Humble Group är en svensk foodtech- och FMCG-koncern som levererar nästa generation av konsumentprodukter som är bra för människor och planeten. Humble inriktar sig på segmenten foodtech, eco, hållbarhet och vegan. Bolagen växer genom organisk tillväxt, förvärv och utnyttjande av synergier i de olika verksamhetsenheterna: varumärken, distribution, tillverkning och ingredienser. Humbles tekniska lösningar, förfinade genom vetenskaplig forskning och omfattande marknadserfarenhet, underlättar nya formuleringar och recept som förbättrar smaken och konsistensen för nästa generation av sockerreducerade, hållbara och veganska produkter. För mer information, besök www.humblegroup.se
Humble is listed on Nasdaq Stockholm, First North Growth Market, under the ticker HUMBLE
FNCA Sweden AB is Humble’s certified adviser. Tel: 08-528 00 399 E-mail: info@fnca.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke