Connect with us

Marknadsnyheter

Hyresgästföreningen tar farväl av Malmberget

Published

on

Den 5-7 oktober besöker Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder och förbundschef Erik Elmgren Norrbotten och Malmfälten. Under dessa dagar kommer de att tillsammans med lokala företrädare för Hyresgästföreningen träffa LKAB Fastigheter och Kirunabostäder samt delta i en minnesresa med buss till avsked av Malmberget. Media är välkomna att delta.

Inför 2023 års förhandlingar om de årliga hyreshöjningarna är läget närmast unikt. Inflationen är den högsta på över 30 år och energipriserna skenar. Hyresgästföreningen anser att det är orimligt att hela denna kostnadsökning ska bäras av hyresgästerna, en ekonomiskt utsatt grupp som redan drabbas hårt av levnadskostnadskrisen.

Detta är några av de frågor som kommer att diskuteras när Marie Linder och Erik Elmgren besöker Norrbotten och Malmfälten. De genomför också en bussresa till avsked och minne av Malmberget, tillsammans med bland andra Gun Isaxon, ordförande Hyresgästföreningen Gällivare/Malmberget, och Nicklas Emmoth, ordförande Hyresgästföreningen Kiruna.

Under dessa tre dagar kommer det finnas gott om tid för intervjuer.
 

Körschema:

Onsdag 5 oktober

15.00: Möte med Siv Aidanpää Edlert, vd LKAB Fastigheter på Hotell Best Western Arctic Eden, Kiruna.

Torsdag 6 oktober

10.00: Avskeds- och minnesresa med buss i Gällivare/Malmberget, tillsammans med lokala företrädare för Hyresgästföreningen och andra inbjudna.

Fredag 7 oktober
09.30: Möte med Mats Dahlberg, vd Kirunabostäder, i nya stadshuset i Kiruna.

Välkommen!

För mer information:
Anders Rubensson, pressansvarig, 070-602 51 58

Region NorrlandRegional pressjour Norrland010-459 18 00press.norrland@hyresgastforeningen.se

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.
Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys