Marknadsnyheter
InfraCom Group AB godkänt för notering på AktieTorget
to, nov 16, 2017 14:44 CET
InfraCom Group AB (”InfraCom Group”) är en företagsgrupp inom IT-infrastruktur som erbjuder tjänster inom mobil- och fasttelefoni, molnväxel, server hosting och webbplattformar. Huvudsyftet med noteringen är enligt koncernen att säkerställa att bolagets framtida tillväxt kan finansieras på ett fördelaktigt sätt samt ge bättre möjligheter till förvärv.
InfraCom Group består av de tre helägda rörelsedrivande bolagen Weblink IP Phone AB, PIN Sweden AB och Internet.se Svenska AB. InfraCom äger, driver och utvecklar högkvalitativa tjänster inom Molnbaserad telefoni, Molnbaserade IT-tjänster, datacenters samt datakommunikation och Internetaccesser till kunder som efterfrågar hög drift- och datasäkerhet. Koncernen har cirka 12 000 kunder företrädesvis inom SME-segmentet samt offentlig förvaltning.
Infracom Group omsatte under det brutna räkenskapsåret 2016/17 cirka 100 mkr. Den genomsnittliga omsättningstillväxten för de tre rörelsedrivande bolagen har under de senaste fem åren varit cirka 11 procent per år med en EBITDA-marginal om cirka 17 procent.
”Med våra långa kundrelationer, skalbara system och vår starka organisation känner vi oss trygga i att expandera organiskt och via företagsförvärv. Tillsammans tar vi nu ett steg framåt i och med den förestående listningen på AktieTorget. Vi är redo att ta steget från att vara ett litet företag till att bli ett medelstort företag. Men vi kommer aldrig att frångå vårt framgångsrika DNA, alla medarbetare har en järnvilja att alltid erbjuda industrins bästa lösningar genom smarta innovationer och att fortsätta att bygga volym genom automatisering. En listning ger oss kvalitetsstämpel för nationellt erkännande och bättre förutsättningar att behålla och attrahera branschens bästa medarbetare”, kommenterar InfraCom Group ABs vd Bo Kjellberg.
Som förutsättning för notering och bindande villkor för emissionens genomförande ska minst 60 procent av emissionen tecknas. Ett spridningskrav om 300 aktieägare är också en förutsättning för notering.
Memorandumet finns tillgängligt på
aktietorget.se
vid inledande av teckningsperioden.
Erbjudandet i sammandrag
Teckningskurs i emissionen:
6,40 SEK per aktie
Teckningsperiod:
20 november till 5 december 2017
Emissionsvolym:
Högst 3 500 000 aktier, motsvarande 22 400 000 SEK
Värdering:
Bolaget värderas pre-money till 144 MSEK
Första dag för handel:
Bolagets aktie beräknas upptas till handel den 15 januari 2018 under kortnamnet INFRA.
För mer information, vänligen kontakta:
Oskar Wollert
Chef Notering, AktieTorget
+46 8 511 68 008
notering@aktietorget.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke