Connect with us

Marknadsnyheter

Kallelse till extra bolagsstämma i Pantaluren Group AB (publ)

Published

on

to, nov 01, 2018 17:02 CET

Aktieägarna i Pantaluren Group AB (publ) kallas härmed till extra bolagsstämma den 4 december 2018 klockan 10.00 på adress Birger Jarlsgatan 18A, 5tr, Stockholm.

Aktieägare som önskar deltaga på stämman och rösta för sina aktier ska vara införd i den av Euroclear AB förda aktieboken senast den 27 november 2018. Anmälan om deltagande kan göras till bolaget via brev: Pantaluren Group AB (publ), Box 16416, 103 27 Stockholm eller via email till ir@pantalurengroup.se. Anmälan ska innehålla: namn, personnr./org.nr., och antal aktier.

I de fall ställföreträdare eller ombud deltar i stämman ska nödvändiga behörighetshandlingar skickas in till bolaget i samband med anmälan. Aktieägare som har sin aktier förvaltarregistrerade måste, för att få delta i stämman, tillfälligt registrera aktierna i sitt eget namn. Sådan registrering måste vara verkställd hos Euroclear AB senast 27 november 2018, vilket innebär att aktieägaren måste meddela förvaltaren i god tid före detta datum.

Förslag till dagordning

1. Stämmans öppnande

2. Val av stämmans ordförande sekreterare

3. Upprättande och godkännande av röstlängd

4. Godkännande av dagordning

5. Val av en eller två justeringsmän

6. Prövning om stämman blivit behörigen sammankallad

7. Beslut om ny bolagsordning med ändrad firma samt utökad verksamhetsbeskrivning

8. Val av ny ledamot till styrelsen

9. Stämmans avslutande

Styrelsens förslag till beslut (punkt 7)

Beslut om ändring av bolagsordningen med ändrad firma samt utökad verksamhetsbeskrivning (punkt 7)

Styrelsen föreslår att bolaget ändrar firma till:

Förslag 1: OnTech Group AB

Förslag 2: OnTech Int AB

Förslag 3: OnTech Nordic AB

Styrelsen föreslår även att bolagsstämman beslutar att ändra verksamhetsbeskrivningen i bolagsordningen för att bättre reflektera bolagets nuvarande och framtida tilltänkta verksamhet. Styrelsens förslag till ny verksamhetsbeskrivning lyder: ”Bolaget ska direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva partihandel och detaljhandel inom elektronik- och mobilförsäljning. Vidare ska bolaget, direkt eller indirekt, utveckla, distribuera och marknadsföra IT-relaterade produkter och tjänster inom områdena informationsteknologi, digital marknadsföring, annonsnätverk och annan därtill förenlig verksamhet.”

Styrelsen, eller den styrelsen anvisar, föreslås medges rätten att vidta de justeringar som må behövas i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket.

Övrigt

Fullständiga förslag till beslut samt övriga handlingar enligt aktiebolagslagen kommer att hållas tillgängliga hos bolaget på adressen enligt ovan och på bolagets webbplats, www.pantalurengroup.se, senast tre veckor före extra bolagsstämman. Kopior på handlingarna kommer att, utan kostnad, skickas till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress.

Stockholm i november 2018
Pantaluren Group AB (publ)
Styrelsen

För mer information kontakta:

VD – Robin Vestersten

www.pantalurengroup.se

Telefon: 08-120 560 15

E-post: ir (at) pantalurengroup.se

Denna information är sådan information som Pantaluren Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 1 november 2018

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys