Marknadsnyheter
Knappt 1,5 miljoner personer får besked om kvarskatt
I början av augusti får knappt 2,7 miljoner personer sina slutskattebesked, de flesta har kvarskatt. Tillsammans ska de betala 26,8 miljarder kronor senast 12 november. Den mesta skatteåterbäringen är redan utbetald, men knappt 320 000 personer får nu dela på drygt fyra miljarder i återbäring.
– De flesta som får slutskattebesked nu har skatt att betala. Kvarskatten behöver inte vara betald förrän den 12 november, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket. Det går bra att betala redan nu eller dela upp betalningen. Kvarskatten kan betalas via Swish eller med bankgiro.
Skatteverket skickar inte automatiskt ut inbetalningskort eftersom de allra flesta betalar digitalt, men inbetalningskort går att beställa.
En vanlig orsak till kvarskatt är att det finns fler än en arbetsgivare eller pensionsutbetalare. Det kan också bero på att man äger en fastighet och ska betala fastighetsavgift eller att man har sålt en bostad eller värdepapper med vinst.
– Den som brukar få kvarskatt och vill undvika det nästa år kan be arbetsgivare eller pensionsutbetalare att dra mer skatt eller ansöka om jämkning. På Skatteverkets webbplats finns en e-tjänst för att beräkna sin skatt, säger Anna Sjöberg, deklarationsexpert.
Den som har digital brevlåda får slutskattebeskedet den här veckan medan traditionell post tar några veckor. De som har pengar att få tillbaka har dessa på kontot mellan den 3 och 6 augusti.
Den som missar sista inbetalningsdatum får betala ränta på 16,25 procent från den 13 november. Om kvarskatten inte är betald den 28 december skickas skulden till Kronofogden om den uppgår till 2 000 kronor eller mer.
Drygt 850 000 av dem som får slutskattebesked nu får varen kvarskatt eller återbäring. Ett mindre antal personer får inte slutskattebesked i augusti. Det kan bero på att Skatteverket haft frågor om deklarationen vid sin kontroll eller att ingen deklaration lämnats in.
Över fem miljoner personer fick i april och juni skatteåterbäring på totalt nästan 45 miljarder kronor.
Länk till tjänsten räkna ut din skatt
Bilder på kontaktpersonerna under Skatteverkets pressbilder på webben
Kontaktpersoner för media
Anna Sjöberg, deklarationsexpert, 010-575 00 93
Johan Schauman, deklarationsexpert, 010-574 19 47
Skatteverkets presstjänst, 010-574 89 60
Skatteverket svarar för beskattning, folkbokföring, fastighetstaxering, bouppteckningar och utreder skattebrott samt är borgenär för statens fordringar. Verket utfärdar även id-kort. Webbplats: www.skatteverket.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke