Marknadsnyheter
Kylan sprider sig i landet – så ger du dig tryggare ut på isen


Nu när det blir lägre temperaturer på ännu fler håll i landet ser många fram emot att fler isar lägger sig. Att åka långfärdsskridskor eller på annat sätt vistas på naturis är aldrig riskfritt, men med rätt kunskap, utrustning och sällskap behöver det inte bli farligt. Friluftsfrämjandets isexpert Ylva Schöldberg går igenom hur du behöver förbereda dig.
En köldknäpp kan vara det som gör att isen plötsligt lägger sig, och nu står många långfärdsskridskoåkare redo med utrustningen för att snabbt kunna åka dit isen finns. Men på många håll kommer också mycket snö. Snö på isen gör det svårare att “läsa” den och hindrar också tillväxten. Det är alltså inte säkert att småsjöarna som tidigare lagt sig har tjock is, även om det är kallt. Att åka långfärdsskridskor är ett underbart sätt att vara ute, men isen ska hanteras med stor respekt och att ha kunskap om isen är viktigt, menar Ylva Schöldberg, isexpert på Friluftsfrämjandet.
–Utgå inte från att isen håller bara för att du ser andra vistas på den. Att åka långfärdsskridskor på naturis kräver egna förberedelser – kunskap, utrustning och sällskap. Känner du dig bara lite osäker är det bästa att följa med på en ledarledd tur.
Det här ska du ha med dig på turen:
- Ispik och extrastav
- Livlina kompletterad med ett förlängningsband och en karbinhake
- Ryggsäck med midjerem och grenrem
- Isdubbar med visselpipa
- Fullständigt ombyte vattentätt packat inkl, ytterplagg, förstärkningsplagg och matsäck.
- Två kompisar eller gärna ett helt gäng!
Kunskap, utrustning, sällskap
–Om du inte har kunskapen själv, behöver du åka tillsammans med någon som har den. Det handlar om att ha kunskap om isen, vädrets påverkan på isen, vad du gör om du eller någon i ditt sällskap plurrat samt utrustningens och sällskapets betydelse, säger Ylva Schöldberg. Några exempel på kunskaper som behövs är att kunna läsa kartan och förstå var det kan finnas svaga områden, som in/utflöde, grund, sund och broar. När det varit mycket nederbörd i form av regn rinner det mycket vatten i våra sjösystem som fräter på isen underifrån och då gäller det att vara extra vaksam.
–Att inte åka ensam, utan att ha sällskap är din bästa livförsäkring. Ifall du själv, eller någon av dina kompisar går igenom isen och inte kan ta sig upp kan de andra hjälpa till – en räddar, en larmar eller om två åker i så är det en kvar. Håll avståndet till varandra, så att ni inte åker i allihopa, säger Ylva Schöldberg.
–Utrustningen du har med dig gör att du både kan undvika att olyckor sker och hjälpa dig om de ändå gör det. Redan innan du är ute på naturis bör du ha övat med din utrustning så att du har koll på hur allt funkar och ska sitta. Det vill du inte försöka ta reda på när du väl behöver dem.
Mer information om issäkerhet hittas här: https://www.issakerhet.se/
Mer information om Friluftsfrämjandets skridskoverksamhet hittar du här https://www.friluftsframjandet.se/skridsko
Kontakt
Kajsa Ljungberg, pressansvarig Friluftsfrämjandet, 0700-43 46 59
Kajsa.ljungberg@friluftsframjandet.se
Om Friluftsfrämjandet
Friluftsfrämjandet är en demokratisk, partipolitiskt och religiöst obunden, ideell organisation som genom friluftsliv verkar för folkhälsa, livsglädje och respekt för naturen. Med över 108 000 medlemmar är Friluftsfrämjandets Sveriges största friluftsorganisation. www.friluftsframjandet.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke