Marknadsnyheter
Magnolia Bostad säljer det första projektet inom ramavtalet med Heimstaden Bostad
Magnolia Bostad har tecknat avtal om försäljning av fastigheten Ferdinand 9 i Spånga, Stockholms kommun, omfattande 141 boenden, 80 vårdboenden samt en stor livsmedelsbutik i markplan. Byggnaden kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Bedömt fastighetsvärde vid färdigställande uppgår till cirka 755 mkr.
Projektet är den första försäljningen inom det ramavtal som Magnolia Bostad och Heimstaden Bostad ingick den 20 juni 2018. Ramavtalet innebär att Heimstaden Bostad ska förvärva bostadsprojekt omfattande 14 projekt om cirka 5 300 boenden av Magnolia Bostad till ett värde av cirka 9,6 mdkr.
Fastigheten är belägen inom ett område som står inför en stor förändring då det håller på att omvandlas från industriområde till en blandstad med bostäder, kontor, butiker och annan service. Fastigheten har ett mycket bra läge med närhet till pendeltågstrafik och busskommunikationer.
Totalentreprenör är Consto. Operatör för vårdboendet är Vardaga, med vilka ett 15-årigt hyresavtal tecknats. Det finns även ett 12-årigt hyresavtal tecknat med Coop för livsmedelsbutiken i markplan.
Magnolia Bostad kommer att utveckla och driva projektet fram tills dess att bostäderna är klara för inflyttning vilket beräknas ske under 2023.
Magnolia Bostad tecknar avtal om förvärv av fastighet i Spånga
För mer information, vänligen kontakta:
Thomas Persson, Chef Affärsgenerering och Regionchef Öst
070 533 15 68, thomas.persson@magnoliabostad.se
Mikaela Senator, IR ansvarig
070 775 57 57, mikaela.senator@magnoliabostad.se
Magnolia Bostad AB (publ), org.nr 556797–7078 utvecklar nya boenden, såväl hyresrätter som bostadsrätter, samhällsfastigheter och hotell i attraktiva lägen i Sveriges tillväxtorter och storstäder. Vårt arbete styrs av en helhetssyn där verksamheten bedrivs på ett sätt som främjar en långsiktigt hållbar samhällsutveckling. Magnolia Bostads aktier (MAG) är noterade på Nasdaq Stockholm. Mer information på www.magnoliabostad.se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke