Marknadsnyheter
María del Pilar Miralles Castillo tar hem segern i Linköpings Studentsångare Composition Award 2020


Idag sändes finalen av Linköpings Studentsångare Composition Award 2020 – kompositionstävlingen för kvinnliga tonsättare som skapar musik för manskörer. Första pris tilldelades spanjorskan María del Pilar Miralles Castillo för hennes verk Another day. Stycket är uttrycksfullt, utmanande och utvecklande med en musikalisk dramatik som är sällsynt i traditionell körmusik.
Den digitala finalen av Linköpings Studentsångare Composition Award 2020 har precis gått av stapeln. Tävlingen syftar till att uppmärksamma och inspirera kvinnliga tonsättare som komponerar musik för manskör. Intresset för tävlingen har varit stort med hela tjugosex tävlande från fjorton länder i fyra världsdelar.Till slut var det María del Pilar Miralles Castillo från Spanien som drog det längsta strået och tog hem vinsten och de 50 000 kronorna med följande motivering från juryn:
Första pris tilldelas María del Pilar Miralles Castillo för hennes verk Another day som är ett uttrycksfullt, utmanande och utvecklande stycke. Dess musikaliska dramatik har ett uttryck som är sällsynt i traditionell körmusik. De mäktiga dynamiska ackorden och de suggestiva kanonartade passagerna gör detta till ett stycke som kommer att uppskattas av såväl sångare som publik.
María beskriver själv att verket innehåller både mörka och ljusa ackord, statiska och dynamiska delar, vilket speglar nutidens kontraster – den verklighet vi står inför, parallellt med mångas komfortabla vardagsliv. Hon är mycket glad och hedrad över att hennes verk nu har utsetts till vinnare i tävlingen.
– First and foremost, I would like to thank all the organization of this competition and the entire choir for this opportunity. As a student, it is really difficult to get a work performed and today I just got so impressed by the outstanding level of this choir and the way they understood my piece and coped with it despite it is a very challenging work, säger María del Pilar Miralles Castillo. The most important step of a compositional process is the communication act between the composers, the performers and finally the public: that is the moment when it is possible to trigger a true emotional reaction. Our task as contemporary composers nowadays is to interpret reality through music and, hopefully, to spring up that emotional response that could enhance societies.
På andra plats kom Ingunn Ligaarden från Sverige med ”Hope is the thing” och tredje pris gick till Linnea Landström, också från Sverige, med ”Heart, we will forget him”.
Om Linköpings Studentsångare Composition Award 2020
Composition Award 2020 är den andra upplagan av kompositionstävlingen för kvinnliga tonsättare. Den första gick av stapeln 2016. Tävlingen utlystes i slutet av 2019 och de tre finalisterna presenterades på internationella kvinnodagen den 8 mars. Planen var att finalen skulle ske i form av en konsert redan innan sommaren, men i rådande pandemi sköts den upp och sändes istället digitalt den 28 november. Vinnaren har nu korats och tilldelas vinstsumman på 50 000 kronor.
I juryn sitter Hans Lundgren, director musices emeritus och tidigare dirigent Linköpings Studentsångare, Christina Hörnell, dirigent i Linköpings Studentsångare och director musices på Linköpings universitet, Karin Arwén Oldgren, kördirigent och kyrkomusiker i Engelbrekts församling, Stockholm, Bo Ejeby, musikredaktör specialiserad på körmusik i Bo Ejeby Förlag och Ulrika Emanuelsson, dirigent för Carolinae damkör.
Linköpings Studentsångare Composition Award 2020 har möjliggjorts tack vare ett bidrag från Märta Christina och Magnus Vahlquists Stiftelse.
Se finalen och läs mer om Linköpings Studentsångare Composition Award 2020 här: https://www.lkss.se/composition-award
För mer information, vänligen kontakta:
Christina Hörnell, dirigent för Linköpings Studentsångare och director musices, Linköpings universitet
christina.hornell@liu.se
070-089 69 22
Hans Lundgren, juryordförande i Linköpings Studentsångare Composition Award 2020 och director musices emeritus
hans@hanslundgren.se
073-154 39 78
Linköpings Studentsångare vårdar och förnyar samma traditioner som finns bland de äldre akademiska manskörerna i Norden tillsammans med ett aktivt jämställdhetsarbete. Repertoaren är stor och bred, från klassisk manskörsmusik till nyskrivna verk och studentikosa stycken. Studentsångarna bildades 1972 under namnet Lihkören, och verkar flitigt som ambassadör för Linköpings universitet och modern manskörskonst genom regelbundna konserter och turnéer, både i Sverige och utomlands.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke