Connect with us

Marknadsnyheter

MedCap aviserar styrelseledamots avgång

Published

on

MedCap meddelar att Henrik Blomquist avgår som ledamot i MedCaps styrelse.

Henrik Blomquist har idag på eget initiativ valt att lämna styrelsen i MedCap AB. Bakgrunden är att Bure Equity AB, där Henrik Blomquist är vd, nyligen har avyttrat hela sitt aktieinnehav i MedCap. Henrik Blomquist har sedan 2014 representerat Bure Equity i MedCaps styrelse.  

”Vi är tacksamma för Henriks engagemang och förtjänstfulla bidrag till styrelsearbetet ” kommenterar Peter von Ehrenheim, styrelseordförande för MedCap.

Förslag till val av styrelse och en eventuellt ny ledamot kommer att presenteras av valberedningen senast i samband med att kallelse till årsstämman 2022 offentliggörs.
 

Informationen lämnades för offentliggörande den 7 september 2021 kl. 17.00 CET.

För mer information, kontakta:

Peter von Ehrenheim, Styrelsens ordförande

Telefon: 46 704 269 262

E-post: peter@farjesundet.se

Om MedCap:

MedCap bygger framgångsrika företag inom Life Science för att förbättra människors liv. MedCap förenar de större bolagets styrka med de mindre bolagens entreprenöriella kraft, smidighet och affärsmannaskap.

MedCap handlas under symbolen MCAP på NASDAQ Stockholm. Mer information finns att läsa på hemsidan www.medcap.se.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys