Connect with us

Marknadsnyheter

Metacon AB (publ) godkänt för notering på Nasdaq First North Growth Market

Published

on

Metacon AB (publ) (”Metacon” eller ”Bolaget”) har fått sin ansökan om notering av dess aktier på Nasdaq First North Growth Market godkänd. Sista dag för handel med Bolagets aktier på NGM Nordic SME är den 23 september 2022 och första dag för handel på Nasdaq First North Growth Market sker den 26 september 2022 under kortnamnet META.

Metacon har, som tidigare kommunicerat, slutfört en företrädesemission av aktier till allmänheten med en teckningslikvid uppgående till cirka 139 MSEK. I samband med företrädesemissionen kommunicerades att Bolaget hade för avsikt att ansöka om notering av Bolagets aktier på Nasdaq First North Growth Market. Bolaget har idag erhållit slutligt godkännande för upptagande till handel av sin aktie på Nasdaq First North Growth Market.

Första dag för handel är måndag den 26 september 2022. Bolagets aktie kommer att handlas under kortnamnet META och med ISIN-kod SE0003086214.

”Vi går nu in i en ny och mycket spännande fas i Metacons historia. Genom medlen från nyemissionen innan sommaren och med den nya listningen på Nasdaq, kan vi skapa bättre förutsättningar för framtida utveckling av företaget och accelerera vår internationella expansion”, kommenterade Christer Wikner, verkställande direktör för Metacon.

 

Rådgivare

Metacon har i samband med genomförandet av listbytet anlitat Advokatfirman Schjødt som legal rådgivare.

 

Certified Adviser

Metacon har utsett Aktieinvest AB till Bolagets Certified Adviser på Nasdaq First North Growth Market. +46 8 506 517 03, CA@aktieinvest.se

För ytterligare information, kontakta Christer Wikner, på telefon 0707-647389 eller e-post info@metacon.se

Om Metacon AB (publ)

Metacon AB (publ) utvecklar och tillverkar energisystem för produktion av vätgas, värme och el. Produkterna inom affärsområdet Reformering är bl.a. baserade på en patenterad teknologi som genom s.k. katalytisk ångreformering av biogas eller andra kolväten genererar vätgas. Utvecklingen av Metacons reformeringsprodukter görs inom det helägda dotterbolaget Helbio S.A: som är en avknoppning från Universitetet i Patra, Grekland och grundades av Professor Xenophon Verykios 2001. Verksamheten har redan från början varit inriktad på katalysatorer och avancerade reformers för högeffektiv vätgasproduktion. 

Metacon erbjuder även kompletta tankstationer för vätgas och systemlösningar och anläggningar för produktion av vätgas genom s.k. elektrolys, ett stort och globalt växande område för små- och storskalig tillverkning av grön vätgas. Elektrolys är en process där man startar och driver en kemisk reaktion för att spjälka vatten genom att tillsätta elektricitet. Om elektriciteten som används är icke-fossil och grön blir därmed också vätgasen helt klimatneutral och grön. Grön vätgas kan användas inom bl.a. transportsektorn, basindustrin och fastighetssektorn med bättre miljö och klimat som resultat. https://metacon.se/sv/hem/

För ytterligare information se:

www.metacon.com | Twitter: @Metaconab | LinkedIn: www.linkedin.com/company/metaconab

 

__________________________________________________________________

Metacon AB
Tomtebogatan 2, 703 43 Örebro | Tfn: +46 19 126800 | E-post: info@metacon.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys