Connect with us

Marknadsnyheter

Minskad försäljning på grund av leveransförseningar

Published

on

(Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år)

BioGaia har drabbats av leveransförseningar från en av sina externa leverantörer. Leverantören, som är baserad i Belgien, packar BioGaia Protectis tabletter, BioGaia Prodentis tabletter och BioGaia Gastrus tabletter i aluminiumförpackningar. Förseningarna är orsakade av att leverantören implementerat ett nytt IT-system i sin produktion.

BioGaia bedömer att förseningarna kommer att påverka försäljning till distributionspartner och resultat i både kvartal 3 och kvartal 4, 2019. För tredje kvartalet beräknas försäljningen uppgå till cirka 167 (175) miljoner kronor, varav produktförsäljningen 162 (157) miljoner kronor. Rörelseresultatet för tredje kvartalet förväntas uppgå till cirka 49 (66) miljoner kronor. Resultateffekten av leveransförseningarna för kvartal 4 är för tidigt att uttala sig om, men vi bedömer att produktförsäljningen på årsbasis kommer vara tillfredsställande.

”Leveransförseningarna är naturligtvis mycket olyckliga, men vi bedömer att försäljningsminskningen är temporär och att förseningarna inte påverkar våra långsiktiga förväntningar och sälj- och marknadsföringsstrategier. Vi ser däremot över våra inköpsrutiner för att minska risken för en upprepning av liknade problem”, säger Isabelle Ducellier koncernchef BioGaia AB.

BioGaia publicerar delårsredogörelsen för kvartal 3 onsdagen den 23 oktober 2019 kl 8:00 med efterföljande telefonkonferens kl 9:30.

Denna information är sådan som BioGaia AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom verkställande direktörens försorg, för offentliggöranden den 10 oktober 2019, kl 20:45.

Senaste pressmeddelandena från BioGaia
2019-08-08 BioGaia AB Delårsrapport 1 januari-30 juni 2019
2019-07-02 BioGaia tecknar exklusivt avtal I Uruguay
2019-06-24 Försäljning av aktier i BioGaia

För mer information
Isabelle Ducellier, vd och koncernchef: 08 555 293 00, 070 191 73 62
Margareta Hagman, Executive Vice President Accounting & Finance & Investor Relations: +46 70 872 82 33

BioGaia är ett svenskt innovativt hälsoföretag som utvecklar, marknadsför och säljer probiotiska produkter med dokumenterade hälsofördelar. Produkterna säljs av lokala distributionspartners i omkring 100 länder. Moderbolaget BioGaia ABs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, segmentet för medelstora bolag. www.biogaia.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys