Connect with us

Marknadsnyheter

Mocca Deli till Kompassen i Örebro

Published

on

on, nov 08, 2017 16:40 CET

Agora har skrivit ett tioårigt avtal med cafékonceptet Mocca Deli om en lokal i Kompassen i Örebro. Etableringen är Mocca Delis första utanför hemstaden Eskilstuna.

Mocca Deli har ett brett k
onceptet som passar många. De erbjuder allt från sallader, wraps, flatbread och charkuterier att njuta av från tidig morgon till sen kväll. Mocca Deli blir granne till Lilys Burger med entrén mot Storgatan.
Ombyggnation kommer att påbörjas under 2017 och invigning sker under våren 2018.


Efter tre fantastiska år av framgång är vi redo för fortsatt utveckling. Vi ser Örebro som det självklara valet för denna expansion, både utifrån den levande stadskärnan och den otroligt positiva anda som verkar råda överallt. Vi är övertygade om att Mocca Deli kommer att fylla sin plats i stadens utbud och vi är mycket stolta att Agora valt oss som hyresgäst i detta fantastiska läge mitt på Stortorget, säger Tony Mansour, ägare Mocca Deli.
 


Jag är glad över att Mocca Deli väljer att etablera sig hos oss som första steg i sin vidare expansion. Utvecklingen av vår fastighet med fokus på mat och upplevelser förstärks nu ytterligare med ett mycket attraktivt cafékoncept, säger Kicki Jäger, centrumchef Agora.

För information:

Kicki Jäger, centrumchef,
kicki.jager@agoraretail.se
, +46 76 78 44240

Jessica Alenbring, affärsområdeschef,
jessica.alenbring@agoraretail.se
, +46 72 531 70 63

Material och bilder:

För ytterligare information och material, vänligen besök
www.agoraretail.se
 

AGORA (A Group of Retail Assets Sweden AB, publ) – är ett fastighetsbolag med fokus på ägande  och förvaltning av detaljhandelsfastigheter i region- och mellanstora städer. Våra fastigheter ska vara de mest attraktiva handels- och mötesplatserna på orten. Vi har idag 23 fastigheter på 16 orter med en sammanlagd yta av 270 000 kvadratmeter till ett sammanlagt värde av 4,4 miljarder kronor. Agora är listat på Nasdaq First North. Remium Nordic AB är Agoras Certified Adviser. För mer information www.agoraretail.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys