Connect with us

Marknadsnyheter

O.P. Anderson gör världens bästa alkoholfria sprit

Published

on

Global Spirits Masters Competition korar årligen världens bästa alkoholfria drycker. O.P. Anderson Original och Klar alkoholfria snapsar kammade båda hem den allra högsta utmärkelsen för vit sprit under 0,5 procent. I samma tävling tilldelades även O.P. Petronella alkoholfri ett guld. 

Tidigare i veckan offentliggjordes resultatet i Global Spirits Masters Competition som årligen korar världens bästa alkoholfria drycker. Bakom tävlingen står det internationella spritmagasinet The Spirits Business. Juryn består av framstående spritspecialister som efter blindprovningar delar ut medaljer i valörerna master, guld och silver.  

Nu står det klart att O.P. Anderson Original samt O.P. Anderson Klar båda vunnit den högsta utmärkelsen genom var sin mastermedalj i kategorin vit sprit under 0,5 procent. Samtidigt belönades även O.P. Petronella alkoholfri snaps med en guldmedalj.

– Vi är mycket stolta över att O.P. Anderson Alkoholfri Snaps utsetts till världens bästa alkoholfria sprit, säger Marcus Pedersen som är International Senior Brand Manager för O.P. Anderson. Det är en enorm bedrift i ett kraftigt växande segment där konkurrensen bara ökar för varje år.

O.P. Anderson Alkoholfri Snaps lanserades 2021 för att alla ska ha möjligheten att delta i den nordiska dryckestraditionen, oavsett om man vill dricka alkohol eller inte. Snapsarna är alla ekologiska och bygger på de klassiska O.P. Anderson-kryddorna kummin, anis och fänkål. De kommer i ett mixpack med totalt sex flaskor om fem centiliter och finns på Systembolaget för 109 kronor.

O.P. Anderson Alkoholfri Snaps
Artikelnummer: 11937
Pris: 109 kronor (6 fl. á 5 cl)

Alkoholhalt: 0,5 procent

För mer information kontakta:
Marcus Pedersen, International Senior Brand Manager på Anora Sweden
Mail: marcus.pedersen@anora.com

Om Anora Group
Anora Group är ett ledande företag inom vin- och sprit i Norden och en global föregångare inom hållbarhet. Deras marknadsledande portfölj består av egna ikoniska nordiska varumärken samt ett brett utbud av internationella vin- och spritvarumärken. Anora Group exporterar till över 30 marknader globalt. Företaget inkluderar även Anora industry- och logistikföretaget Vectura. År 2020 var Anoras sammanlagda nettoomsättning 6,4 miljarder kronor och företaget sysselsätter cirka 1100 anställda. Anora Groups aktier är noterade på Nasdaq Helsinki och Euronext Oslo.

www.anora.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys