Marknadsnyheter
Oboya lanserar nytt produktsortiment inom växtbelysning
Oboya Horticulture Industries AB (”Oboya” eller “Bolaget”) har nyligen lanserat nytt produktsortiment inom LED växtbelysning. Det nya produktsortimentet kompletterar bolagets befintliga produktportfölj och är en del av bolagets strategi att bli totalleverantör inom odlingsindustrin. Växtbelysning är viktigt inom inomhus- och växthusodling för att uppnå optimala odlingsförhållanden.
Oboya anser att behovet av växtbelysning för den internationella marknaden är stort och drivs av global befolkningsökning, ökande levnadsstandard och inte minst tydliga trender om hållbara och närodlade livsmedel. Därför föreligger ett stort behov bland yrkesodlare att kunna odla i miljöer utan optimalt naturligt ljus och väderförhållanden. Genom växtbelysning, framförallt energieffektiva LED lampor kan odlarna optimera växtens utveckling på ett kostnadseffektivt sätt.
Efterfrågan av växthusbelysning har de senaste åren ökat kraftigt. Artificiellt ljus är en förutsättning och en smart lösning för våra kunder att skapa optimala odlingsförhållanden.
Oboya lanserar därför ett produktsortiment inom LED växtbelysning för att möta efterfrågan från marknaden samt att erbjuda helhetslösningar för våra kunder med möjlighet att göra inköp under ett och samma tak.
Erik Penser Bank AB är Oboyas Certified Adviser på Nasdaq First North Growth Market. Tel: + 46 8-463 83 00, E-post: certifiedadviser@penser.se
För mer information, vänligen kontakta:
Robert Wu, VD Oboya Horticulture Industries AB (publ)
Tel: + 86 159 6983 5999
E-post: robert.wu@oboya.cc
Hemsida: www.oboya.se
Om Oboya Horticulture Industries AB
Oboya Horticulture har som mål att utvecklas till en världsledande totalleverantör inom dagliga förbrukningsvaror och logistikprodukter till odlingsindustrin samt konsumentprodukter för hemmaodling och inomhusmiljö. Produktion sker i fabriker i Kina, Vietnam, Polen och Kenya. Mer information om bolaget finns på www.oboya.se.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
