Connect with us

Marknadsnyheter

Så får du ekvationen att gå ihop – i vardagen

Published

on

Vardagslivet kan ibland kännas som ett klurigt pussel. För att hinna med jobb, familj och ett rent hem kan det vara värt att ta hjälp. Vi erbjuder läxhjälp, barnpassning från erfarna nannies samt prisvärd hemstädning.

Strukturerad läxhjälp som ger resultat

Kvalitativ studiehjälp

Har du glömt bort dina kunskaper om derivator och logaritmer? Det vore inte så konstigt. Att läsa läxor med sina äldre barn kan vara en riktig utmaning. När bristfälliga kunskaper inom matte eller fysik kombineras med brist på tid – är läxhjälp lösningen. Genom att anlita en studiecoach kan barnen enkelt få kvalitativ läxhjälp samtidigt som du kan fokusera på dina andra vardagliga måsten. 

Läxhjälp individualiserad efter elevens behov

Vi på My Academy betonar vikten av att hjälpa alla elever utifrån deras specifika och individuella behov. En personlig studiecoach identifierar elevens specifika sätt att lära sig på för att coachningen ska bli så effektiv som möjligt. Det gör lärandet både motiverande och roligt. Vi hjälper främst elever på högstadiet och gymnasiet, har man yngre barn så kan man få studiehjälp av vårt syskonföretag Studybuddy. 

Studiehjälp och studieteknik

I den svenska skolan finns det mycket kunskap att hämta, däremot saknas ett fokus på att lära ut studieteknik. Genom läxhjälp av en studiecoach får ditt barn verktygen för att planera sina studier och i slutändan nå sina mål. Våra studybuddies och studiecoacher är själva studerande på något av Sveriges ledande gymnasium samt universitet, med toppbetyg. Därmed har de goda kunskaper om studievana och studieteknik, vilket de gladeligen delar med sig av. 

 Aktivera dina barn med en erfaren Nanny

Flexibla barnvakter för de små

Hey Kiddo arbetar för att ni föräldrar ska känna sig trygga och bekväma med våra barnvakter. Vi ser till att familjen får en barnvakt som sätter ditt barn i fokus och gör allt för att underlätta vardagspusslet. Vi erbjuder utbildade nannies som gärna hjälper till med allt ifrån hämtning från förskolan till en mysig lässtund innan läggdags. Med flexibilitet i vårt DNA erbjuder Hey Kiddo en skräddarsydd plan som passar just era behov. Allt för att ni ska kunna pussla ihop vardagen så stressfritt som möjligt. På så sätt blir också er tid tillsammans mer kvalitativ. Du som förälder väljer förstås själv om ni vill ha sporadisk eller regelbunden hjälp. 

Barnpassning med fokus på aktivering

Hey Kiddo jobbar flitigt med att tidigt identifiera ert barns unika personlighet för att sedan kunna utforma aktiviteter som är både roliga och utmanande för individen. Det kan vara allt från läsning, mattehjälp eller genom mer fysiska och kreativa sysselsättningar. Vi strävar efter att göra alla träffar så stimulerande och lekfulla som möjligt. Att träffa våra barnvakter ska vara något ditt barn ser fram emot.

Hemstädning – för en renare och skönare vardag

Luta dig tillbaka med professionell städhjälp

Hemmet är den viktigaste hörnsten i våra liv. Det är platsen där vi bjuder hem vänner, myser med familjen och slappnar av på riktigt. Men ibland hinns det inte med att storstäda varje vecka, och då kan hemstädning vara lösningen. Vi erbjuder flera tjänster inom städhjälp och är lyhörda för just ditt behov.

En städfirma för alla tillfällen

Visste du att en genomsnittlig bostad tar fyra timmar att städa? Det är värdefull tid som många hellre spenderar ute i parken med barnen eller framför tv-soffan. Hello Clean är städfirman som matchar städare utefter ditt städbehov och du bestämmer hur ofta ni behöver städhjälp. Dessutom erbjuder vi flera tjänster inom städhjälp för olika tillfällen. Allt ifrån ordentlig storstädning eller flyttstädning där städarna utgår från en städlista för alla momenten. Luta dig tillbaka och låt Hello Clean sköta hemstädningen.

Om A Plus Education Group AB

A Plus Education Group AB består av läxhjälpsföretagen Studybuddy och My Academy, barnvaktsföretaget Hey Kiddo och numera städhjälpsföretaget Hello Clean. Med över 2000 anställda bidrar vi till att hjälpa ungdomar, barn och familjer med allt från aktiv barnpassning, professionell hemstädning till utmärkta studieresultat. 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.