Connect with us

Marknadsnyheter

Samarbete i fokus när Castellum och Einar Mattsson firade tillsammans i Hagastaden

Published

on

Tisdag 5 oktober firade Castellum och Einar Mattsson sitt samarbete i Hagastaden i närvaro av bland andra Torsten Svenonius, kommunalråd i Solna stad och Stockholms stads stadsbyggnadsborgarråd Joakim Larsson. Med projektet Infinity uppför Castellum ca 20 000 kvm uthyrningsbar yta, där hälsa, hållbarhet och kreativitet står i fokus.

På totalt 14 våningsplan, i hjärtat av Hagastaden, utvecklas en fastighet efter ledorden Feel good –  be good – do good. Här finns närheten till naturen, lugnet i pulsen och kontorslokaler som redan från början är utvecklade med ett tydligt cirkulärt och hållbart tänk i ett sammanhang där onödiga gränser suddas ut och positiva synergier och härlig dynamik skapas.

”Vår styrka är de kommersiella delarna och i Infinity blir det stort fokus på samarbete genom bland annat coworkingytor, mötes- och konferensfaciliteter, caféer och sociala ytor. Vi tror på samarbete och blandade stadsdelar och är glada över samarbetet med Einar Mattsson som utvecklar bostäderna i kvarteret”, säger Martin Bjöörn, VD för Region Stockholm- Norr, Castellum.

 Totalt kommer Einar Mattsson att utveckla 243 bostäder i sitt projekt Lokstallarna. 

”Vi har förvärvat byggrätterna från Castellum och har hittat ett mycket bra samarbete där vi kan fokusera på våra respektive styrkor. I Lokstallarna uppför Einar Mattsson 243 trivsamma brf-lägenheter tillsammans med 10 lokaler certifierade i Miljöbyggnad”, säger Peter Svensson, VD för Einar Mattsson Projekt AB.
 

Torsten Svenonius och Joakim Larsson fick i samband med eventet gjuta var sin hand i samma platta som sedan gjuts till brons och hängs upp de kommande huskropparna.

Här kan du läsa mer om Infinity respektive Lokstallarna som båda har en planerad inflyttning 2025.

https://www.castellum.se/vara-projekt/infinity/

https://www.einarmattsson.se/vara-fastigheter-och-projekt/lokstallarna/

För mer information vänligen kontakta:
Martin Bjöörn, VD Castellum Region Stockholm-Norr, 08 602 33 11

Om Castellum
Castellum är ett av Nordens största börsnoterade fastighetsbolag med ett fastighetsvärde på ca 122 miljarder kronor, inklusive vår del i norska Entra ASA. Vi finns i attraktiva svenska tillväxtregioner samt i Köpenhamn och Helsingfors-området. Varje dag går 250 000 personer till jobbet i våra lokaler. Vi utvecklar flexibla arbetsplatser och smarta logistiklösningar med en uthyrningsbar yta om 3,8 miljoner kvadratmeter. Ett av våra hållbarhetsmål är att vara helt klimatneutrala senast 2030. Castellum är det enda nordiska fastighetsbolag som är invalt i Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Castellumaktien är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap.

En värd bortom det förväntade.
www.castellum.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys