Marknadsnyheter
Scandinavian Credit Fund I AB (publ) – Bokslutskommuniké 2019
Scandinavian Credit Fund I AB (publ) är en AIF-fond i vilken allmänheten och institutionella investerare erbjudits teckna Vinstandelslån.
Vinstandelslånen är upptagna för handel på Nordic Derivatives Exchange (NDX), en del av Nordic Growth Market NGM AB (NGM).
Bokslutskommunikén finns även att tillgå på kreditfonden.se/ Finansiell information
- Ränteintäkter och liknande resultatposter för perioden uppgick till 496,3 mkr.
- Räntekostnader och liknande resultatposter för perioden uppgick till – 303,1 mkr.
- Övriga intäkter 2,1 mkr.
- Konstaterade kreditförluster för perioden uppgick till 0 mkr
- Reservering/återföring av befarade kreditförluster för perioden uppgick till -68,1 mkr
- Administrativa kostnader för perioden uppgick till -127,2 mkr.
- Periodens resultat var 0,0 kkr.
- Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 1 225,2 mkr.
- Likvida medel vid periodens slut uppgick till 105,8 mkr.
- NAV-värdet uppgick vid periodens slut till 105,77 procent.
RESULTAT- OCH BALANSPOSTER I SAMMANDRAG SAMT NYCKELTAL 2019
Belopp
Ränteintäkter och liknande resultatposter 496,3 mkr
Räntekostnader och liknande resultatposter -303,1 mkr
Konstaterade kreditförluster 2,1 mkr
Konstaterade kreditförluster 0,0 mkr
Reservering/återföring av befarade kreditförluster -68,1 mkr
Administrativa kostnader -127,2 mkr
Rörelseresultat 0,0 mkr
Totalresultat 0,0 kkr
Direktlån till företag 3 621,2 mkr
Obligationer 486,5 mkr
Fondandelar 12,1 mkr
Valutaterminer 27,9 mkr
Aktiekapital 500,0 kkr
Eget kapital 500,0 kkr
Övriga långfristiga skulder 4 215,0 kkr
Balansomslutning 4 275,6 mkr
Nyckeltal
Vinstandelränta i % 5,77
Balansomslutning mkr 4 275,6
KOMMENTAR:
” Scandinavian Credit Fund I fortsätter att växa. Under de fyra år bolaget nu har varit verksamt har kapitalet under förvaltning stadigt ökat. Avkastningen uppgår till 30,5 % sedan starten. Behovet av direktlån till företag är stort och förutsättningarna för verksamheten är goda. Fonden hade vid årsskiftet en balansomslutning på 4,3 Mdr vilket är en ökning med 1,4 Mdr under 2019. Andelen lånefordringar i portföljen utgjorde vid årsskiftet ca 87%. Totalt uppgick antalet direktlån till 90 st fördelat på 47 st olika motparter. Bruttoavkastningen i portföljen uppgick till 10,68% före kreditförluster och kostnader. Vinstandelsränta för perioden har uppgått till 5,77% efter kostnader och reservering för kreditförluster.
Vi kan även med glädje konstatera att verksamhetsåret 2020 har inletts positivt och fondens utveckling per den 31 januari var 0,51%. ”
Stockholm 2020-02-21
Fredrik Sjöstrand, VD/CIO Scandinavian Credit Fund I AB (publ)
FÖR YTTERLIGGARE INFORMATION, VÄNLIGEN KONTAKTA:
Peter Norman, VD Skandinaviska Kreditfonden AB, tfn 0733 929 455, peter.norman@kreditfonden.se
Fredrik Sjöstrand, VD/CIO Scandinavian Credit Fund I, tfn 070 575 75 51, fredrik.sjostrand@kreditfonden.se
OM SKANDINAVISKA KREDITFONDEN AB
Skandinaviska Kreditfonden AB har för avsikt att bli en ledande oberoende aktör inom direktutlåning till företag i Skandinavien och samtidigt skapa unika investeringsprodukter. Bolagets första fond är Scandinavian Credit Fund I och den andra fonden är Nordic Factoring Fund. Under kommande år kommer vi att lansera fler fonder för finansiering av företag samt inom andra områden vi har identifierat som intressanta för såväl låntagare som investerare.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke